تاریخ درج خبر : 1395/07/02
کد خبر : ۵۵۴۶۳۶
+ تغییر اندازه نوشته -

سرشماری اینترنتی نفوس و مسکن در کهگیلویه و بویراحمد آغاز شد

مرحله نخست سرشماری عمومی نفوس و مسکن امروز، شنبه سوم مهرماه همزمان با سراسر کشور در استان کهگیلویه و بویراحمد آغاز شد.

sarshomari-95

به گزارش سایت استان کهگیلویه و بویراحمد، رئیس سازمان برنامه‌وبودجه کهگیلویه و بویراحمد گفت: مرحله نخست این طرح ملی تا 24 آبان سالجاری به‌صورت اینترنتی ادامه دارد و تمامی خانوارها اعم از شهری و روستایی می‌توانند اطلاعات شخصی و آماری خود را وارد سامانه اینترنتی به نشانی www.sarshomari95.ir کنند.

حسن نوروزی در آیین افتتاح سرشماری نفوس و مسکن کهگیلویه و بویراحمد افزود: برای استفاده از اینترنت در ثبت اطلاعات از سوی سرپرستان خانوار، هماهنگی لازم با دستگاه‌های مرتبط ازجمله مخابرات انجام شده است تا خللی در ثبت اطلاعات خانوارها به وجود نیاید.

وی ابراز داشت: پس از ثبت اطلاعات خواسته‌شده در این طرح نیز سامانه کد رهگیری برای سرپرست خانوار ارسال می‌شود که باید این کد را نزد خود نگه‌داشته و در زمان مراجعه حضوری مأمور سرشمار، آن را ارائه کند و نیاز به تکمیل مجدد پرسشنامه نیست.

نوروزی تصریح کرد: مرحله دوم و اصلی سرشماری نفوس و مسکن نیز که به‌صورت عملیاتی و میدانی است از 25 مهر تا 25 آبان سالجاری خواهد بود.

وی تصریح کرد: به‌منظور افزایش سرعت و دقت نتایج و استفاده از فناوری‌های نوین، در مصاحبه حضوری جمع‌آوری اطلاعات نیز از طریق رایانه و پرسشنامه‌های الکترونیکی انجام خواهد شد.

نوروزی تعداد آمارگیران در سطح استان برای اجرای 2 مرحله سرشماری نفوس و مسکن را حدود 300 نفر اعلام کرد و افزود: در مرحله دوم اطلاعات خانوارها از سوی فرد آمارگیر جمع‌آوری و به‌صورت اینترنتی و با استفاده از رایانه همراه در سامانه ثبت می‌شود.

وی اضافه کرد: افرادی که پیش از مراجعه فرد آمارگیر اطلاعات خود را در سامانه اینترنتی ثبت کرده‌اند تنها کد رهگیری را به فرد آمارگیر ارائه می‌دهند.

نوروزی تصمیم‌گیری کارآمد و ارائه آمار دقیق، صحیح و مناسب از سوی خانواده‌ها را یکی از ضروری‌ترین و بنیانی‌ترین عناصر در تصمیم‌گیری‌ها و تصمیم سازی‌ها از سوی دولتمردان دانست.

وی ادامه داد: تحقق اهداف برنامه‌ها و پیشرفت و توسعه کشور منوط به گرداوری منظم و دقیق آمار و اطلاعات عمومی در سطح جامعه است.

رئیس سازمان برنامه‌وبودجه کهگیلویه و بویراحمد مشارکت آگاهانه مردم در برگزاری این سرشماری را با اهمیت ارزیابی کرد و گفت: همکاری و مساعدت مردم منجر به استخراج آمار صحیح و دقیق برای برنامه‌ریزی‌های مدیریتی خواهد شد.

وی با بیان اینکه بیش از 60 شاخص برای طرح سؤال از خانواده‌ها و مردم در فرم‌های مخصوص پیش‌بینی‌شده است، گفت: در این سرشماری اطلاعاتی از قبیل جمعیت خانوار، وضعیت مسکن و اشتغال از خانواده‌ها پرسیده می‌شود.

رئیس سازمان برنامه‌وبودجه کهگیلویه و بویراحمد جمعیت استان را بر اساس سرشماری نفوس و مسکن سال 1390 بیش از 658 هزار نفر عنوان کرد.

وی گفت: بر اساس اطلاعات سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 1390، 52 درصد از جمعیت این استان در مناطق شهری زندگی می‌کنند.

نوروزی بر ضرورت به روز بودن اطلاعات آماری تأکید کرد و گفت: در برخی کشورهای کمتر توسعه‌یافته حتی درباره گذشته نیز اطمینانی وجود ندارد زیرا اطلاعات و آمارها در این کشورها مطمئن نیست.

وی با بیان اینکه آمار و اطلاعات نادرست به کشور آسیب وارد می‌کند، افزود: در استان کهگیلویه و بویراحمد گاهی یک دستگاه اجرایی اصلی‌ترین اطلاعات خود را ندارد و اگر هم آماری ارائه می‌دهد قابل‌اطمینان نیست.

وی با اشاره به آمارهای متفاوتی که جهاد کشاورزی درباره سطح زیر کشت استان ارائه می‌دهد، ادامه داد: که اطلاعات دقیقی از سطح زیر کشت خود استان ندارد هرکدام از معاونان آماری ارائه می‌دهند که باهم اختلافات معنادار و فاحشی دارند.

نوروزی اضافه کرد: وقتی آمار دقیقی از سطح زیر کشت استان نداشته باشیم، در وزارت نیرو نمی‌توانیم برای تخصیص آب از سد مارون و کوثر به استان نیز ادعایی داشته باشیم.

نوروزی گفت: نرخ بیکاری در سال 93 حدود 14.8 درصد و در سال 94 با جهشی زیاد 17.7 درصد اعلام شد و بر اساس فاکتورهای دیگری مانند نرخ مشارکت متوجه شدیم آمارهای استخراجی از طرح آماری هرچقدر هم دقیق باشد نمی‌تواند جای سرشماری را بگیرد.

وی یادآور شد: سالانه در کشور میلیاردها ریال برای انجام سرشماری هزینه شده پس باید آموزش معاونان و کارشناسان فنی جدی گرفته شود و در انتخاب آمارگیران نیز دقت لازم صورت گیرد.

نوروزی عنوان کرد: شهروندان می‌توانند برای ثبت‌نام اینترنتی نفوس و مسکن با داشتن اطلاعات شناسنامه و کارت ملی از طریق گوشی تلفن همراه، تبلت و رایانه اقدام کنند و در پایان کد رهگیری دریافت کنند.

وی افزود: این کد رهگیری باید در زمان سرشماری حضوری به مأموران سرشماری تحویل داده شود.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد