تاریخ درج خبر : 1395/07/04
کد خبر : ۵۵۴۷۷۵
+ تغییر اندازه نوشته -
محمد زرین

افتتاح مسجد جامع دهدشت و چند نکته تامل برانگیز

در روز دوم مهرماه، پس از سالها عملیات بازسازی مسجد صاحب الزمان (عج) دهدشت افتتاح شد.

پس از تخریب بنای قدیمی مسجد که اوایل دهه پنجاه ساخته شده بود،ساخت مسجد جدید بخاطر نبود اعتبار لازم سالها به درازا کشید.نبود مسجدی در مرکز شهر که استفاده گوناگون برای شهروندان مشکلاتی ایجاد کرده بود.امروز تا حد زیادی این کمبود برطرف شد.اما چند نکته حل نشده ماند.

اول اینکه اگر شهری مانند لار یا کاشان را بعنوان بهترین الگوهای کارهای عام المنفعه در نظر بگیرم، احتمالا دهدشت در انتهای لیست قرار می گیرد، چرا که هیچ بنا یا اثر مهمی که توسط یک خیر یا جمعی از خیرین وقف شده باشد دیده نشده است، ساخت این مسجد هم در نبود کمک های چنین افرادی بود که نیمه کاره ماند. حال اگر این ادعا مخالفی دارد، سخت نیست، بنای مسجد هنوز پایان نیافته است، راه خیر باز است.

نکته بعد اینکه در جریان افتتاح مسجد، انتظار این بود که به هر نحو ممکن اشاره ای به سابقه مسجد می شد، چرا که مسجد احداث نشد، بلکه نوسازی شد. بنای قبلی هم بخشی از هویت شهر بود. خیلی ها از آن خاطره داشته اند و لذا ذیحق هم بوده اند، اما چنین اشاره ای نشد، نه تنها به خود مسجد، بلکه به اعضای پیشین هیات امناء(برای مثال حاج بهمن آرام، یا سید حاصل افشار موذن قدیمی و …) حداقل انتظاری که می رفت نمایش چند عکس از بنای قدیمی، یا ذکر نامی از بانیان بنای پیشین، اولین امام جماعت مسجد، کسانی که به هر شکل در ساخت آن نقشی در آن داشتند یادی می شد، بعد پرداخته می شد به بنای نوساز و دست اندرکاران و حتی کسانی که کمکهایی به این بنا نمودند.

اما شاید غم انگیزترین بخش برنامه امروز، دیده نشدن شخص «سید حاصل افشار» بود، موذن سالخورده ای که بسیاری از شهروندان قدیمی دهدشت، او را با مسجد و اذان می شناختند و مسجد را با ایشان. صدای «سید حاصل افشار» بخشی از میراث فرهنگی معنوی دهدشت است. روزگاری این مرد در مسجد صاحب الزمان همه کاره بود، خادم، موذن، روابط عمومی، نگهبان شب، نوحه خوان، امانت دار وسایل گم شده مردم، همدم بچه های مسجد و….. اما امروز با وجودی که با شوق خاصی با تن رنجورش بر آستان خانه قدیمی اش، که با خدا شراکت در آن داشت نشسته بود و نای بالا رفتن از پله ها را نداشت، هیچ کس هم توجهی به وی ننمود. تا اینکه دو جوان به کمک وی آمده او را به داخل مسجد بردند، جا داشت اولین اذان را هم او بگوید لکن ” کشتی بان را سیاستی دگر آمد ” و اذان را هم نوجوانی سر داد. در بخشی دیگر از برنامه فرماندار شهرستان به سخنرانی پرداخت، جالب اینکه موضوع سخنرانی ایشان هم کاملا بی ربط به برنامه بود. “سرشماری”. تقریبا بیست دقیقه در باب آداب سرشماری سخن راندند!! باری، مسجد افتتاح شد و اینجا هم گویا سیاست بود که تعیین می کرد نه تاریخ و هویت. اما بدانیم امکان ندارد جامعه ای بدون توجه و نگهداری و استفاده صحیح از سرمایه انسانی و میراث فرهنگی و هویت خویش به تمدنی در خور و شایسته و جامعه ای روشن و با نشاط دست یابد.

منبع: افتونیوز

0202

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • یازهراس گفت:

  انتظار از مسولین بیشتر از این بود.
  حق سید را ضایع کردن
  پناه بر خدا
  مگرچندسیدحاصل داریم

 • موذن گفت:

  خوب بود قدردان زحمات سید حاصل افشار پیرموذن شهر بودند.
  فقطخدا

 • انصار گفت:

  واقعا جای سید خالی بود،اذانش برای ما دلچسب تر از موذن زاده بود چقدر این جماعت بی انصافند و هیچگاه قدردان نبودند
  خدا کند همه کارهامان برای خدا باشد

 • همشهری گفت:

  کاش شما هم با عکسی از سید حاصل، یادش را گرامی می داشتید.

 • قدیمی ها گفت:

  یاد اذان سید حاصل
  یاد بچه های مسجد صاحب زمان
  یاد هیأت انصار الثقلین
  یاد آن روزها بخیر……………………

  حق بود افتتاح مسجد با سید حاصل بود……

پربازديد