تاریخ درج خبر : 1395/07/04
کد خبر : ۵۵۴۸۰۰
+ تغییر اندازه نوشته -
سید یوسف مرادی

اگر احمدی‌نژاد نیاید

سایت استان کهگیلیویه و بویراحمد، *سید یوسف مرادی- همان‌طور که زیباکلام روزگاری گفته بود، احمدی‌نژاد در میان اقشار مختلف جامعه خصوصاً محرومین رأی دارد و به همین خاطر هم برخلافِ همیشه که در دو سالِ آخرِ ریاست جمهوری‌ها، در درون جامعه دوقطبی‌های انتخاباتی شکل می‌گرفت و مردم به سمتِ اشخاصِ جدید می‌رفتند در سالِ آخرِ دورِ اول روحانی این اتفاق افتاد، که البته فقط احمدی‌نژاد در این رخداد مؤثر نبود، بلکه خروجی دولت روحانی در تحققِ شعارهایش هم مؤثر بود و قسمت مهمی از ایجاد ِ این دوقطبی عملکرد خود دولت روحانی بوده است و البته قسمتی از جامعه هم به خاطر اعتراض به سیاست‌های دولت روحانی نامِ احمدی‌نژاد را می‌برند (که این قسمت هم درهرصورت در قطب مخالف روحانی جای می‌گیرند).سیدیوسف-مرادی-2

اگر بپذیریم که احمدی‌نژاد ذائقه‌ی رأی سیال جامعه را تغییر داده آنگاه مسئله‌ی مهم این می‌شود که آیا این ذائقه معطوف به شخص است یا عملکرد؟

اگر ذائقه‌ی جامعه (گفتمانِ مطلوبِ جامعه) معطوف به شخص بود، یقیناً تمامی انقلاب‌ها بعد از وفات یا تغییرِ رهبر اولیه‌شان نابود می‌شدند، اما نه نهضتِ ضدِ آپارتاید بعد از ماندلا از بین رفت، نه نهضت ضد استعماری گاندی بعد از گاندی، نه جنبش‌های فلسطینی بعد از عرفات و نه انقلابِ کوبا بعد از کاسترو می‌ماند.

 و البته مهم‌ترین نمونه‌اش، انقلابِ اسلامی ایران است که بعد از رحلت امام (ره) و رهبری مقام معظم رهبری، به دلیل وفاداری رهبری به راه و خط امام (ره) و شعارهای اولیه‌ی انقلاب، انقلاب اسلامی باصلابت‌تر از گذشته ادامه یافت.

با این شرح، می‌توان به این نتیجه رسید که ذائقه‌ی قسمتی از جامعه‌ی ایرانی (که در هشت سال دولت احمدی‌نژاد شکل گرفت) متکی به احمدی‌نژاد نیست و به‌راحتی می‌تواند خودش را در شخصی دیگر و دولتی دیگر (که یادآورِ حرکتِ اولیه باشد) پیدا کرده و بازسازی کند.

اگر احمدی‌نژاد نیاید، فقط یک شخص نیامده است وگرنه از اول هم انقلاب اسلامی متکی و معطوف به شخص احمدی‌نژاد نبود و احمدی‌نژاد صرفاً به ماهیتی که از اول انقلاب وجود داشت و بعد از جنگ تلاش شد که به فراموشی سپرده شود، جانی دوباره داد و آن را مجدداً عملیاتی کرد.

تا اینجا دوقطبی‌ای که باید در سالِ هفتم دولت روحانی شکل می‌گرفت در سالِ سوم این دولت شکل‌گرفته است و باید نشست و دید (که در صورت نیامدن احمدی‌نژاد) چه کسی می‌تواند در سالِ بعد ذائقه‌ی جامعه را تحریک کند و در قطب مقابل روحانی قرار بگیرد (و البته هرکسی بیاید شاید توانایی‌های احمدی‌نژاد را در دیپلماسی عمومی آنچنان که احمدی‌نژاد بود نداشته باشد اما این نکته مثبت را دارد که لازم نیست تخریب‌ها و سؤالات برجای‌مانده از هشت سال دولت احمدی‌نژاد را پاسخ بدهد و از این بابت برای روحانی یک فاجعه رخ داده است!).

البته در آخر لازم است به این مهم اشاره شود که این تحلیل در خصوصِ عموم جامعه است و امکان دارد نزدیکان احمدی‌نژاد از این تغییر استقبال نکنند (و متکی به شخص باشند) که این ‌یک اتفاقِ قابل‌درک است (و در هر حرکتی وجود دارد). بررسی عواقبِ پذیرفتن یا نپذیرفتن تغییر احمدی‌نژاد توسطِ نزدیکانش (که اگرچه در صورت تطبیقِ ذائقه‌ی جامعه با یک شخص جدید، تأثیری در رأی جامعه نخواهد گذاشت) مجالی دیگر می‌طلبد.

 

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد