تاریخ درج خبر : 1395/07/04
کد خبر : ۵۵۴۸۰۳
+ تغییر اندازه نوشته -
سفر پاییزی ایل؛

آغاز کوچ عشایر به 350 منطقه قشلاقی کهگیلویه و بویراحمد

عشایر کهگیلویه و بویراحمد کوچ پاییزه خود را به مناطق قشلاقی استان آغاز کردند.

ashayer-01

به گزارش سایت استان کهگیلویه و بویراحمد به نقل از ایرنا، مدیرکل امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد درباره اغاز فصل کوچ عشایر گفت: کوچ پاییزه عشایر به 350 منطقه قشلاقی شهرستان‌های گرمسیری این استان صورت می‌گیرد.

به گزارش سایت استان کهگیلویه و بویراحمد به نقل از ایرنا، مجید علی‌پور در گفتگویی اظهار داشت: بین 15 تا 50 خانوار در هر یک از مناطق عشایری کهگیلویه و بویراحمد که مراتع و منابع ذخیره آب آن‌ها پیش‌بینی ‌شده است، مستقر می‌شوند.

وی گفت: با شروع فصل سرما عشایر کهگیلویه و بویراحمد به همراه دام‌های خود از مناطق سردسیری استان‌های اصفهان و فارس به مراتع و عرصه‌های طبیعی قشلاقی این استان تا 15 آبان سالجاری بازخواهند گشت.

وی تعداد عشایر کوچ رو کهگیلویه و بویراحمد را 11 هزار و 88 خانوار اعلام کرد و گفت: تاکنون 20 درصد از این عشایر به مناطق قشلاقی استان بازگشته‌اند.

مدیرکل امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به آمادگی کامل شهرستان‌های قشلاقی این استان برای پذیرایی و استقرار عشایر در مناطق مشخص شده، افزود: گروه‌های دامپزشکی، مراکز بهداشتی و درمانی و نیروی انتظامی در مسیر حرکت عشایر مستقر شده‌اند.

علی پور تصریح کرد: برای امنیت انسان و دام در زمان حرکت، ایل‌ها از کوچ شبانه و حرکت در مسیر جاده‌ها خودداری کنند.

وی گفت: 10 درصد از عشایر کهگیلویه و بویراحمد به‌صورت سنتی کوچ می‌کنند.

وی ادامه داد: 90 درصد دیگر از جمعیت عشایر کوچ روی این استان با کامیون به مناطق ییلاقی کوچ می‌کنند.

مدیرکل امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد بازگشایی و بهسازی سه هزار و 300 کیلومتر از جاده‌های عشایری و ساماندهی گروه‌های آبرسانی سیار را از دیگر برنامه‌های انجام‌شده این اداره کل برای استقبال از عشایر استان ذکر کرد.

علی پور تصریح کرد: یکهزار تن خوراک دام هم‌اینک آماده توزیع بین عشایر کهگیلویه و بویراحمد است.

وی گفت: تاکنون 300 تن خوراک دام با یارانه دولتی بین عشایر استان توزیع شده است.

وی افزود:30 مخزن ذخیره آب در مسیر تردد عشایر در بین راه‌های اصلی کهگیلویه و بویراحمد نصب شده است.

وی تعداد مخازن آب ساخته‌شده در مناطق عشایری این استان را یکهزار و 300 مورد ذکر کرد.

وی بیان داشت: 25 اتراقگاه در مسیر کوچ عشایر کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد که 18 مورد آن‌ها به سکو، انبارهای ذخیره، لوله‌کشی انتقال آب، برق و سایر زیرساخت‌ها تجهیز شده است.

وی با اشاره به تولید 54 درصد گوشت قرمز، 37 درصد شیر و تولید سالانه 10 هزار مترمربع صنایع‌دستی توسط عشایر کهگیلویه و بویراحمد، عنوان کرد: عشایر این استان نقش مهمی در تولیدات کشاورزی و دامی دارند.

12 درصد از جمعیت کهگیلویه و بویراحمد در قالب 11 هزار خانوار با جمعیتی معادل 70 هزار نفر عشایر هستند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • فکوریان از عشایرجوش مارگون گفت:

    سلام ودرود برمهندس علیپور مدیرکل خستگی ناپذیر عشایر استان.انصافاکارهای بزرگی درمناطق عشایری صورت گرفته است.من خودم از عشایرجوش مارگون هستم ،امورعشایربرای اکثر خانوارهای عشایری مصالح ساختمانی رایگان جهت احداث منبع آب در اختیار مردم قرارداده اند

پربازديد