تاریخ درج خبر : 1395/07/07
کد خبر : ۵۵۵۰۸۲
+ تغییر اندازه نوشته -
توسعه فعالیت‌های علمی و پژوهشی استان در اغما؛

برگشت بودجه پژوهشی کهگیلویه و بویراحمد

عدم توجه مدیران کهگیلویه و بویراحمد به فعالیت‌های پژوهشی هرساله سبب برگشت اعتبارات پژوهشی این استان به خزانه دولت می‌شود.

139507071351303188781794

به گزارش سایت استان کهگیلویه و بویراحمد به نقل از تسنیم، پژوهش محور اصلی توسعه فعالیت‌های علمی و فرهنگی است . و اکنون در کشورهای توسعه‌یافته بیشتر بر محور پژوهش‌های کاربردی تأکید می‌شود. ولی متأسفانه در ایران رویه بیشتر دستگاه‌های اجرایی تنها رفع تکلیف و ارائه یک برنامه کاری برای گزارش عملکرد است.

درحالی‌که باید پژوهش‌های کاربردی با توجه به شرایط زمانی و مکانی اجرا و ارائه شود ولی مکانسیم پژوهشی در ایران به‌ویژه استان کهگیلویه و بویراحمد به علت عدم هماهنگی و موازی کاری تنها به یک آمار ضعیف اکتفا می‌کنند و نشست کارگروه پژوهش استان تنها به یک جلسه روتین تبدیل شده است .نشست کارگروه پژوهش استان کهگیلویه و بویراحمد صبح امروز با حضور کمرنگ مسئولان و غیبت برخی از مدیران دانشگاه‌های استان برگزار شد.

معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه یاسوج با اشاره به اینکه براساس قانون یک درصد از اعتبارات هر دستگاه اجرایی به حوزه پژوهش تخصیص می‌یابد، اظهار داشت: این یک درصد جوابگوی نیاز پژوهشی استان نیست و متأسفانه همین میزان هم در باور مدیران جایگاهی ندارد.

هجیر کریمی با بیان اینکه فعالیت‌های پژوهشی و فناوری به مدت 10 سال از معافیت مالیاتی برخوردار هستند، عنوان کرد: نامه به دستگاه‌های اجرایی استان برای تعیین مبالغ و منعکس کردن اولویت‌ها ارسال شد ولی متأسفانه تنها تعداد معدودی از دستگاه‌های اجرایی استان در این زمینه اقدام کردند.

مدیرکل اقتصاد و دارایی کهگیلویه و بویراحمد نیز در این نشست با بیان اینکه متأسفانه سال گذشته کل اعتبارات پژوهشی استان برگشت خورده است، بیان کرد: برخی از مسئولان برای جذب اعتبار پژوهشی تنها به خرید یک دستگاه کامپیوتر برای بخش فناوری اکتفا می‌کنند.

ابراهیم کشاورز با بیان اینکه دستگاه‌های اجرایی همچون اتاق بازرگانی، مالیات و یا جهاد کشاورزی و زیرمجموعه‌های خود می‌توانند با همکاری و مشارکت یکدیگر نسبت به جذب و بکارگیری بودجه پژوهشی اقدام کنند، افزود: به‌طورقطع با این اقدام می‌توان از حداقل بودجه پژوهشی حداقل یک کار را به سرانجام رساند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی نیز در این نشست با تأکید بر جذب اعتبارات بودجه پژوهشی توسط دستگاه‌های اجرایی استان، عنوان کرد: دستگاه‌ها نیازهای پژوهشی خود را تا پایان مهرماه احصا کنند و به سازمان برنامه‌وبودجه اعلام و سازمان هم برای تصویب در اختیار کارگروه پژوهشی استان قرار دهد.

مجید محنایی ضمن تأکید بر عدم برگشت بودجه پژوهشی از سوی دستگاه‌های اجرایی استان، ابراز کرد: امسال حدود 300 میلیون تومان برای طرح‌های تحقیقاتی کوچک استان پیش‌بینی شده است.

وی با اشاره به اینکه از 14 تا 18 آذرماه هفته پژوهش است، بیان کرد: در این هفته از پژوهشگران و نوآوران تجلیل می‌شود و  این هفته فرصتی مناسب برای آسیب‌شناسی پژوهشی استان است.

درحالی‌که باید سیاست دانشگاه‌های استان به سمت کیفی سازی و پژوهش محوری پیش رود ولی تاکنون شاهد چنین مسائلی در این محافل نبودیم و به‌طورقطع این بی‌توجهی‌ها سبب از بین رفتن انگیزه‌های محققان و فرار نخبگان استان از استان می‌شود و علی‌رغم تأکید مقام معظم رهبری بر مسئله پژوهش مسئولان از زیر بار این مسئولیت شانه خالی می‌کنند و امید است که روزی مسئولان از این پول‌های دفن شده در حوزه پژوهش در راستای توسعه استان استفاده کنند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد