تاریخ درج خبر : 1395/07/08
کد خبر : ۵۵۵۱۴۵
+ تغییر اندازه نوشته -
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کهگیلویه و بویراحمد :

جلب مشارکت مردم بهترین راه محفاظت از منابع طبیعی است

بیش از 25 نفر تسهیل گر محلی و کارشناس منابع طبیعی استان چهار محال و بختیاری از فعالیتهای توسعه گیاهان دارویی کهگیلویه و بویراحمد بازدید کردند.

%d9%85%d9%86%d8%a7%d8%a8%d8%b9-%d8%b7%d8%a8%db%8c%d8%b9%db%8c

به گزارش سایت استان کهگیلویه وبویراحمد به نقل از روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیز داری در این سفر سه روزه علاوه بر بازدید از توسعه گیاهان دارویی در منطقه تنگ سرخ شهرستان بویراحمد نشست مشترک این گروه با مسئولان وکارشناسان منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد برگزار شد.در این نشست تسهیل گران و کارشناسان هر دو استان به ارائه عملکرد فعالیتهای اجرایی، دیدگاه ها و تجربیات خود پرداختند.
رئیس اداره ترویج و مشارکت های مردمی منابع طبیعی چهار محال و بخیتیاری گفت: اولویت ما برون رفت از وضعیت تخریبی واجرای فعالیتهای مشارکتی است که در استان چهارمحال و بختیاری 4 پروژه در دست اجراست.
هومان خاکپور در ادامه گفت: این 4 پروژه شامل پروژه بین المللی جایکا (jica)، پروژه منارید، پروژه حفاظت مشارکتی و پروژه حوزه الگویی است.
خاکپور ادامه داد: ما براساس تجربیات خیلی خوب وموفقی که در بحث توسعه و کشت گیاهان دارویی در استان کهگیلویه و بویراحمد به عنوان یکی از استانهای پیشگام در حوزه کشت گیاهان دارویی وجود دارد و بخاطر تشابه وضعیت اقلیمی که در استان چهار محال و بختیاری با این استان وجود دارد تصمیم بر سفر به استان  کهگیلویه و بویراحمد و بازدید از پروژه های گیاهان دارویی این استان گرفتیم.
وی گفت: تصورمان بر این است  که کشت و توسعه گیاهان دارویی می تواند یکی از ابزارهای مشارکتی باشد که هم نرخ مشارکت را بالا ببرد و هم به کاهش عوامل  تخریب کمک کند.

مشارکت مردمی مهمترین علت موفقیت استان در کاشت گیاهان دارویی
در این نشست مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کهگیلویه و بویراحمد علل موفقیت فعالیت های توسعه و کاشت گیاهان دارویی و صنعتی در استان را مشارکت بهره برداران و صاحبان عرف عنوان کرد.
عزت الله بهشتی فرد گفت: این طرح ها نقش بسیار مهمی در حفاظت آب وخاک دارند و علاوه بر این نقش موثری در بهبود اقتصاد بهره برداران دارند.
وی  اظهار داشت: هزینه بسیار پایینی در کاشت گیاهان دارویی انجام شده است و ما اگر بخواهیم به سمت حفاظت از منابع طبیعی گام مهمی برداریم باید به سمت اقتصاد منابع طبیعی مبتنی بر مشارکت مردمی حرکت کنیم.
بهشتی فرد در خصوص ارزیابی این طرح ها گفت: جاهایی که طرح های احیا و توسعه منابع طبیعی با کاشت گیاهان دارویی و صنعتی صورت گرفته است، ضریب حفاظتی افزایش یافته است و نسبت به دیگر مناطق این ضریب بالاتر است که نشان دهنده مشارکت مردم و بهره برداران در این مناطق در حفاظت و صیانت از منابع طبیعی است.
وی تامین آب پشت سدهای بزرگ منطقه مانند مارون و کوثر را نتیجه ذخیره باران توسط جنگلها و مراتع دانست  و افزود:کاشت بادام تلخ در سه دهه اخیر دراستان  علاوه بر درآمدزایی برای بهره برداران در کاهش فرسایشهای آبی و خاکی تاثیر بالایی داشته است.

تغییر سیستم معیشتی حاصل یک تلاش 25 ساله است

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی ، وجود بهره برداران بومی استان را که هم اکنون صاحب دانش بهره برداری شده اند را مایه  خوشحالی دانست و گفت: این بهره برداران با دانشی که در این زمینه پیدا کرده اند علاوه بر بهره برداری از محصولات گیاهان دارویی به  احیاء و حفاظت عرصه های منابع طبیعی هم می پردازند.
گودرز باقری فر تغییر سیستم معیشتی صاحبان عرف از دامداری به توسعه و کاشت گیاهان دارویی و صنعتی را نتیجه تلاشهای کارشناسان منابع طبیعی در یک دوره 25 ساله عنوان کرد و افزود: به علت سودآوری بیشتر بهره برداری از گیاهان دارویی صاحبان عرف خودشان دامداری را تعطیل یا تعدیل کردند.
وی گفت: در منطقه الگوی  تنگ سرخ در شهرستان بویراحمد، مدیریت مرتع را خود بهره بردار انجام می دهد و مهم ترین اصل را که حفاظت از منابع طبیعی است به  بهره برداران بومی منطقه سپرده ایم که به خوبی آن را انجام می دهند.

زغال بلوط مهمترین تهدید جنگلها

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان بویراحمد در این نشست خصوصیات مناطق جنگلی استان و ظرفیت ها و مخاطرات را عنوان کرد.

جواد رحیمیان بیماری زغالی بلوط را مهم ترین تهدید برای جنگلهای زاگرس و استان دانست.

وی گفت: در دو نقطه از استان (کوه خائیز و بوستان باشت) به صورت پایلوت فعالیت هایی را جهت مقابله با این بیماری انجام می دهیم که این فعالیتها بر روی کنترل بیماری موثر بوده است.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد