تاریخ درج خبر : 1395/07/10
کد خبر : ۵۵۵۳۳۵
+ تغییر اندازه نوشته -

شهید کهگیلویه بویراحمدی که شهادت را بر نمایندگی مجلس ترجیح داد

او اولین معلم شهید کهگیلویه و بویراحمد بود که شهادت در راه حق را به صندلی سبز بهارستان ترجیح داد.izadpanah-keramatolla

به گزارش سایت استان‌ کهگیلویه و بویراحمد به نقل از بویرنیوز، شهید ایزدپناه جزو اولین دلیرمردانی بود که وارد صحنه‌های مبارزات انقلابی شد و با شروع جنگ راهی جبهه‌های حق علیه باطل شد و اولین شهید کهگیلویه و بویراحمد است.

شهید کرامت الله ایزدپناه در سال ۱۳۳۰ در روستای امیرآباد از توابع بویراحمد دیده به جهان گشود و به لطف ایزد منان پدر نام کرامت را بر او نهاد.

این شهید بزرگوار در سال ۱۳۴۹ پس از آشنای با فردی مبارز-فعالیت مذهبی-سیاسی دست زد و به همین دلیل پنج بار از مسئولیت خود در کارخانه قند یاسوج اخراج شد و در سال ۱۳۵۲ وارد دانشسرای عشایری شد و اینار نیز بعد از یک سال اخراج شد. در سال ۱۳۵۹ نامزد انتخابات مجلس شوری اسلامی شد که در مرحله اول موفق به کسب عنوان اول گردید و به‌عنوان اولین نماینده مردم این دیار وارد مجلس شورای اسلامی شد.

شهید کرامت الله ایزدپناه معلم مبارزی بود که چندین مرتبه توسط ساواک به دلیل مبارزات انقلابی که علیه رژیم طاغوت داشت به زندان افتاد و در اولین سال دانشجویی خود از دانشسرای عشایری اخراج شد، او اولین معلم شهید کهگیلویه و بویراحمد بود که لذت نماینده مردم شدن در مجلس را رها کرد.

در اولین روزهای جنگ تحمیلی و هجوم وحشیانه رژیم بعث عراق به وطن شهید که به‌عنوان اولین نماینده مردم استان در مجلس شورای اسلامی انتخاب‌شده بود به جبهه‌های جنگ رهسپار شد و پس از شروع جنگ بااینکه ۴۰ روز از آغاز جنگ تحمیلی گذشته بود در دوازدهم آبان ماه ۱۳۵۷ شربت سرخ شهادت را نوشید و شهادت در راه حق را به صندلی سبز بهارستان ترجیح داد.

سخنرانی‌های شهید در جمع عشایر زادگان دلیر این دیار باعث شد که سیری خروشان از دلیران عشایر این سرزمین به جبهه‌های جنگ اعزام شوند و حماسه آفرینند.

 شهید در یکی از در یکی از سخنرانی‌هایش با تمجید از روحیه خودباوری عشایر گفته بود، مردم عشایر به ندای انبیاء و همه‌ی شهیدان اسلام جواب مثبت داده‌اند و قد علم کرده‌اند تا آخرین فشنگ را در قلب ظالمان بنشانند و جهان را از لوث وجود قابیلان پاک نمایند.

کرامت یک کرامت الهی بود، زیرا رفتاری فراتر از انسان‌های عادی داشت، عشق به‌راستی در تمام وجودش موج می‌زد، وجودی که متعلق به خودش نبود بلکه وقف حرکت در مسیر حق بود و سرخ‌فام به حق پیوست.

پدر شهید ایزدپناه می‌گوید: هرگز توان بیان ویژگی‌های رفتاری و کرداری فرزندم را ندارم زیرا سرشت پاکش مملو از خلقت‌های پاک خدایی بود که زبان عاجز از بیان آن است.

محمد ایزدپناه این پدر شهید با روحیه‌ای حماسی و ابراز شوق از آزادگی و شهادت فرزند دلیر خود می‌گوید: به شهید کرامت الله نه به‌عنوان فرزندم بلکه به‌عنوان یک مجاهد یاد می‌کنم.

وی می‌گوید: اخلاص کم‌نظیر شهید یک الگوی مثال‌زدنی است زیرا باوجود همه شرایطی مادی و دنیوی که برایش فراهم بود، اما مسیر دیگری را انتخاب کرد تا نمونه واقعی یک سرباز ولایت بود.

این پدر شهید به موقعیت اجتماعی و فرهنگی شهید کرامت الله اشاره کرد و گفت: در شرایطی که می‌توانست مدیر باشد و یا در وادی امور مادی زندگی خوبی را داشته باشد اما چون مجاهدی عاشق راهی جبهه‌های جنگ شد و در کمترین زمان با نوشیدن شهد ناب شهادت به لقای حق شتافت.

این پدر شهید گفت: چه افتخاری بالاتر از این‌که در خانواده‌ای جوانی تربیت شود که مشی‌اش حسینی باشد و در رکاب ولایت از جان و مال خود بگذرد و تا سرحد جان حماسه‌آفرینی کند، حماسه‌ای که شهید کرامت الله و دیگر شهدای دفاع مقدس آفریدند.

مادر شهید ایزدپناه این شیر زن فداکار به سال‌ها رنج و دلتنگی برای فرزند خود اشاره می‌کند و می‌گوید: شهید اول یک معلم اخلاق بود، احترام به والدین برایش در مرتبه‌ای خاص قرار داشت اما هیچ علاقه دنیوی نتوانست مانع از عشق به ایثار و شهادتش شود.

فرنگیس پناهی تقدیم فرزندش به انقلاب و نظام را مایه مباهات خود و خانواده‌اش می‌داند و می‌گوید: آن‌ها که رفتند کاری حسینی کردند و ما باید کار زینبی کنیم و از انقلاب و خون شهدا بیش‌ازپیش پاسداری کنیم.

شهید کرامت الله ایزدپناه مردی است که در این خطه از دیارمان مردانگی در رکاب او جوانمردی آموخت و هنر خوب مردن را در مکتب حیات، خوب آموخته بود تا به همه آن‌ها که جهاد را تنها در توانستن می‌فهمند و به همه آن‌ها که پیروزی بر خصم را تنها در غلبه، بیاموزد که شهادت نه یک باختن بلکه یک انتخاب است، انتخابی که در آن، مجاهد با قربانی کردن خویش در آستانه معبد آزادی و محراب عشق پیروز می‌شود.

و حسین وار که به بنی‌آدم درس چگونه زیستن داد با پشت پا زدن به همه تعلقات دنیوی و پوشیدن خلعت شهادت نشان داد که شهادت، هنر مردان خداست، چنان‌که خوب زیستن و خوب زندگی کردن، هنر مردان الهی است.

خوب مردن نیز هنری است که در درجه اول، شهدا آن را به ارث می‌برند، شهدا آن شمع‌های فروزانی هستند که با نثار هستی و وجود خود در محضر حق‌تعالی، پیروز می‌شوند. سیدالشهدا سمبل و الگوی خوب مردن (شهادت) در همه اعصار است.

مقتدایان امام حسین علیه‌السلام کسانی هستند که از مایه جان خویش در راه خدا نثار می‌کنند و به‌راستی حسین آموزگار بزرگ شهادت است که هنر خوب مردن را در جان بی‌تاب انسان‌های عاشق، تزریق می‌کند.

راه و مرام شهدای چون ایزدپناه بیانگر این واقعیت است که آن‌ها که تن به هر ذلتی می‌دهند تا زنده بمانند، مرده‌های خاموش و پلید تاریخ‌اند.

ببینید آیا کسانی که سخاوتمندانه با حسین به قتلگاه خویش آمده‌اند و مرگ خویش را انتخاب کرده‌اند، درحالی‌که صدها گریزگاه آبرومندانه، توجیه شرعی و دینی برای زنده ماندنشان بود، اما توجیه و تأویل نکرده‌اند و مرده‌اند، این‌ها زنده هستند؟

آیا آن‌ها که برای ماندنشان تن به ذلت و پستی، رها کردن حسین و تحمل کردن یزید دادند، کدام هنوز زنده‌اند؟

هرکس زنده‌بودن را فقط در یک لش متحرک نمی‌بیند، زنده‌بودن و شاهد بودن شهدا را با همه وجودش می‌بیند، حس می‌کند و مرگ کسانی را که به ذلت‌ها تن داده‌اند تا زنده بمانند، می‌بیند.

شهدا زنده‌اند و سیدالشهدا زنده‌ترین شهید تاریخ است

نام او، یاد او، خاطره او و داستان شگرف کربلای او، همه و همه در طول تاریخ برای همه نسل‌ها نیروبخش، حیات آفرین، امیدزا و انقلاب گستر است.

به‌راستی کدامین ملت را می‌توان سراغ گرفت که با روح و خون حسین همگرایی کنند و به افتخار یکی از دو پیروزی نرسند؟

خون حسین و رهروان صدیقش مایه حیات‌بخشی است که در گذر زمان بر کالبد ملت‌ها دمیده می‌شود و آن‌ها را به زندگی فرامی‌خواند و حسین علیه‌السلام و شهدا زندهای جاویدی هستند که هر سال، دوباره شهید می‌شوند و همگان را به یاری جبهه حق زمان خود، دعوت می‌کنند.

حضور شایسته در محضر خدا، آرزوی سرشار از اشتیاقی است که مردان خدا همواره برای آن، لحظه‌شماری می‌کنند و شهادت، شایسته‌ترین وسیله آن‌هایی است که شهامت آن را دارند که مرگ خویش را انتخاب کنند، تنها به یک انتخاب بزرگ دست زده‌اند، اما کار آن‌ها که ازآن‌پس زنده می‌مانند، دشوار است و سنگین.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • جانباز محمد دامن باغ. گفت:

    خداوند این شهید گرانقدر را با سرور وسالار شهیدان اقا حسین ابن علی (ع)محشور گرداند. کدام منصب دنیوی میتواند با مقام شامخ و والای شهادت برابری کند.شهدا به افلاک رفته گانند.و مسئولان بر خاک مانده گان.

  • سیدعبدالحمیدموسوی گفت:

    درود خداوند بر شهدای راه عزت
    درود خداوند بر شهید ایزدپناه
    ممنون از جناب آقای ذکاوت و دست اندرکارنشان

پربازديد