تاریخ درج خبر : 1395/07/10
کد خبر : ۵۵۵۳۵۱
+ تغییر اندازه نوشته -
فضل‌الله یاری

احمدی‌نژاد نباید فراموش شود

سایت استان کهگیلویه و بویراحمد، *فضل‌الله یاری- می‌گویند مردم ایران حافظه تاریخی ندارند و از همین‌روست که برخی yariاشتباهات را چندبار تکرار می‌کنند و گویی اشتباه قبلی در حافظه‌شان ذخیره نشده است، برای درس گرفتن و به کار بستن. این روزها که موضوع نهی محمود احمدی‌نژاد از نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده مطرح شده، برخی از مخالفان این رئیس‌جمهور جنجالی، با ابراز خوشحالی آن را «پایان احمدی‌نژاد» و مقدمه‌ای برای فراموشی نهایی او، خوانده‌اند. اما به عقیده نگارنده، محمود احمدی‌نژاد نباید فراموش شود. او به‌مثابه درسی برای آموختن از رفتار و گفتار و عملکردش، باید فراروی جامعه ایرانی باشد و هرروز و هر لحظه دیده شود. به چند دلیل:

۱ – احمدی‌نژاد نباید فراموش شود تا همگان بدانند که نمی‌توان بدون آگاهی از سازوکار اداره کشور و آداب سیاست، بر رأس کشور بزرگی چون ایران نشست. در این مسیر نباید فراموش شود که جناح اصول‌گرا با برآوردن ناگهانی و غیرطبیعی فردی که نه سابقه سیاست‌ورزی داشت و نه دانش مدیریت کلان کشور و تنها به صرف قدرت تخریب‌ و روحیه تهاجمی او برای از میدان به در بردن رقیب اصلاح‌طلب و مهم‌تر از همه بدون پذیرش این خطای بزرگ و انکار سهم خود در این وضعیت پیش‌آمده برای کشور، در این اتفاق شریک است؛ البته نه از باب آن‌که مجازات شود، بلکه ازاین‌رو که این جناح تأثیرگذار بر سرنوشت مردم ایران، این توهم را تکرار نکند.

۲- احمدی‌نژاد باید به‌مثابه یک درس، در ذهن ایرانیان باقی بماند؛ تا همگان بدانند که میان ادعاهای دهن‌پرکن – که گاه با تبلیغات رسانه‌های رسمی کشور به آمال و آرزوهای نیمی از مردم جهان تبدیل می‌شد – با واقعیت‌های جامعه فاصله بسیار است. نباید فراموش کنیم که میان پاک‌دستی مورد ادعای احمدی‌نژاد و فسادهای بنیان‌برانداز، معاونان محکوم‌به اختلاس و منافع بربادرفته ملی، نه‌تنها فاصله که شکاف عمیقی وجود دارد و با هیچ توجیهی پر نمی‌شود.

۳- احمدی‌نژاد نباید فراموش شود؛ تا مردم ایران فراموش نکنند که با شعار فقط می‌توان یک جلسه سخنرانی یک‌ساعته را اداره کرد، نه یک کشور بزرگ را، با پیشینه پرافتخار و به مدت هشت سال؛ که خود عمری از یک نسل است.

۴- نباید فراموش کنیم که به مدت هشت سال، یک نفر بر رأس کشور نشسته بود که «گفت‌وگو» را یکسره به گوشه‌ای افکند و با زبان جدال و شعار با جهانیان سخن می‌گفت و گاه مهم‌ترین مسائل بین‌المللی کشور را که باید پشت میز مذاکره عنوان می‌کرد، در سخنرانی در جمع دانش‌آموزان فلان منطقه دورافتاده کشور، مطرح و البته از پیش، خود را برنده این جدال اعلام می‌کرد. پس نباید فراموش کنیم که از همین رهگذر، پرونده ایران به شورای امنیت سازمان ملل رفت و تحریم‌هایی که او کاغذپاره می‌خواند را، بر سر مردم ایران آوار کرد.

۵- نباید دکتر محمود احمدی‌نژاد فراموش شود تا هرکس که قصد ریاست بر مردم ایران را دارد، فراموش نکند که شان و جایگاه ملت ایران در تاریخ، شخصیتی را می‌طلبد که با این جایگاه تناسب داشته باشد. نماینده ادب ملت ایران باشد. چیزی از فردوسی و حافظ و مولوی و سعدی را با خود داشته باشد و رنگی از رازی و فارابی و ابن‌سینا.

بسیار می‌توان دلیل آورد که فراموشی محمود احمدی‌نژاد می‌تواند فاجعه را تکرار کند. خراش‌هایی که دراین‌باره بر صورت ایران وارد شد، در صورت تکرار به زخم‌هایی بدل خواهد شد که صورتی دیگرگونه از «ایران» به جهانیان نشان خواهد داد.

* سرمقاله روزنامه همدلی. شنبه ۱۰ مهرماه

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • TAHA گفت:

    ما آدمهای فراموش کاری هستیم ولی از شما که قدرت فراموش نکردن دارید بعید هست که نمی دونی جرم آقای رحیمی معاون اول رئیس جمهور وقت ، زمانی بود که ایشان در مدیریت بیمه بودند و نمایندگان مجلس ایشان را بعد از آن به سمت رئیس دیوان محاسبات منصوب کردند و بعد از آن احمدی نژاد ایشان را انتخاب کردند.

  • علی گفت:

    نوشته احمدی نژاد سابقه اجرایی و سیاسی نداشته؛در صورتی که هم شهردا و هم استاندار چند استان بوده. حالا مثلن روحانی و خاتمی تا پیش از ریاست جمهوریشون چه سابقه سیاسی و اجرایی کلانی داشتن.چرا متعصبانه و بر اساس غرض سیاسی می نویسی.حالا یعنی روحانی شعار نمیده که مثلن برجام فلان است ولی دریغ از یه ذره اثر در وضع زندگی مردم.

  • م.و گفت:

    احسنت .نبود حزب مشهود است.

پربازديد