تاریخ درج خبر : 1395/07/17
کد خبر : ۵۵۶۱۹۲
+ تغییر اندازه نوشته -
معاون جهاد کشاورزی استان:

روسیه مقصد گل رز صادراتی کهگیلویه و بویراحمد می‌شود

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد گفت: با برنامه‌ریزی انجام شده محصول تولیدی گل رز هلندی این استان به کشور روسیه صادر می‌شود.

gv4hb

به گزارش سایت استان کهگیلویه و بویراحمد به نقل از ایرنا، شهرام عسکری اظهار داشت: هیئت اقتصادی کشور روسیه در روزهای آینده برای فراهم شدن زمینه صادرات گل رز هلندی کهگیلویه و بویراحمد به این استان سفر می‌کند.

وی گفت: سالانه بیش از 13 میلیون و 500 هزار گل رُز شاخه بریده در این استان تولید می‌شود که 90 درصد از آن در استان‌های دیگر ازجمله اصفهان و تهران به فروش می‌رسد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: سالانه 300 میلیارد ریال از تولید گل رز شاخه بریده هلندی در این استان عاید گلکاران می‌شود.

عسکری میزان تولید این محصول در پایان سال 92 را 6 میلیون و 500 هزار شاخه برآورد کرد.

وی تصریح کرد: بر اساس برنامه پیش‌بینی‌شده با بهره‌برداری از چند واحد گلخانه‌ای تولید گل رز هلندی جدید میزان تولید این محصول در پایان سال 95 به 17 میلیون شاخه در سال خواهد رسید.

وی اظهار کرد: بیش از 25 گلخانه تولید گل در استان با وسعت بیش از 12 هکتار فعال و برای حدود 2 هزار نفر ایجاد اشتغال کرده است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد گفت: دلسیوتنا، فیستا، آوالانچ، ردوان، تابسان، اورانجیوس، آنجلینا و سامورایی از مهمترین ارقام گل رز تولید شده در این استان است.

عسکری افزود: فراهم کردن زمینه صادرات این محصول، توسعه گلخانه‌های انفرادی و فعال کردن مجتمع‌های گلخانه‌ای در شهرستان‌ها از عمده برنامه‌های جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد در این بخش است.

وی انجام آموزش‌های تخصصی رایگان و پرداخت تسهیلات بانکی را از دیگر برنامه‌های حمایتی دولت برای افزایش تولید گل رز هلندی در این استان ذکر کرد.

وی تولید صیفی و سبزی گلخانه‌های استان را سالانه حدود هفت هزار تن اعلام کرد.

کهگیلویه و بویراحمد با 700 هزار نفر جمعیت و اقلیمی چهارفصل نقش مهمی در تأمین نیازهای ضروری بازار استان‌های جنوبی کشور دارد.

سالانه 800 هزار تن انواع محصول کشاورزی در 270 هزار هکتار زمین کشاورزی این استان تولید می‌شود.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد