تاریخ درج خبر : 1395/07/20
کد خبر : ۵۵۶۳۱۵
+ تغییر اندازه نوشته -
شور حسینی در استان؛

کهگیلویه و بویراحمد در عاشورای سید‌الشهدا (ع) خون گریست

روز عاشورای حسینی یک بار دیگر از راه رسید تا دوستداران و دلدادگان اباعبدالله الحسین (ع) در کهگیلویه و بویراحمد در عزای پسر فاطمه (س) ماتم سر دهند و خون بگریند.

ashora-95

به گزارش سایت استان کهگیلویه و بویراحمد به نقل از ایرنا، امروز در سالروز عاشورای حسینی عاشقان و محبان اهل‌بیت (ع) در دیار دلیرمردان و شیرزنان و در جای‌جای کهگیلویه و بویراحمد جلوه‌های کم‌نظیری از شور، عشق و معرفت حسینی به راه انداختند.

نوای جانسوز یا حسین (ع) و ابوالفضل العباس (ع) با گویش لری و به همراه صدای حزن‌انگیز طبل‌های عزا و ناله‌های حزن‌انگیز زنان و برپایی علم‌ها در فضای شهری و روستایی در این استان طنین‌انداز شده است.

عزاداران حسینی امروز در هر نقطه‌ای از این دیار از دورترین روستا تا شهر، کوچه و خیابان در رثای مظلومیت سرور و سالار شهیدان، قمربنی هاشم و 72 یار وفادار دشت نینوا اشک ماتم ریختند.

امروز جوانان و شورآفرینان حسینی در یاسوج و دیگر شهرهای کهگیلویه و بویراحمد با حمل بیرق‌های سیاه و سرخ «یاحسین (ع) و یا ابوالفضل العباس (ع)» جلوه‌های باشکوهی از کربلای حسینی به پا کردند.

جوانان و عزادارانی که با برپایی خیمه‌های عزا تا نیمه‌های شب در مظلومیت فرزند رسول خدا (ص) بر سرو سینه می‌زدند امروز نیز آمدند تا امضای مولا و سرورشان را پای اشک‌های ریخته شده خود کنند.

برگزاری آیین‌های سنتی و کهن از عزاداری‌های حسینی نیز در بسیاری از روستاها و مناطق عشایر نشین این دیار که با شروه خوانی و تک‌خوانی‌های زنان ایل در رثای مظلومیت امام حسین (ع) نیز همراه بوده، جلوه باشکوهی را به عزاداری‌های مردم این استان بخشیده است.

خیابان‌ها و کوچه‌های شهر یاسوج امروز صحنه دلدادگی و عشق و شور جوانانی است که عاشقانه و خالصانه آمدند تا بر حرم کوی حسین (ع) و یاران باوفایش ناله کنند.

خیل جمعیت زنانی که زینب وار و دوشادوش مردان و جوانان سینه‌زن به یاد لحظه‌های عطشناک و خشکی لب‌تشنه یاران حسین (ع) در صحرای کربلا ناله و زاری سرمی دادند از جلوه‌های باشکوه آیین عاشورای حسینی در یاسوج است.

خیابان‌های منتهی به مصلی امام خمینی (ره) شهر یاسوج نیز امروز جلوه‌گاه و صحنه عشق نوازی مادرانی است که در هر گوشه‌ای از این میدان عشق و شور و معرفت با چشمان گریان و اشک‌بار، فریاد یا حسین (ع) و نغمه لالایی برای مظلومیت حضرت رباب و طفل 6 ماهه دشت نینوا سر می‌دهند.

هیات عزاداری بانوان زینبی (س) یاسوج نیز همچون سال‌های گذشته با برپایی خیمه عزا، شبیه‌سازی و ساخت ماکت‌هایی از صحنه کارزار دشت کربلا در این روز از جلوه‌های خاصی است که هرساله انجام می‌شود.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد