تاریخ درج خبر : 1395/07/24
کد خبر : ۵۵۶۴۸۵
+ تغییر اندازه نوشته -
به مناسبت روز جهانی عصای سفید؛

نابینایی که معلم نمونه شد

رضا آریانی که به علت بیماری مادرزادی در سن 20 سالگی کم‌بینا و به‌تدریج در 28 سالگی نابینا شد هیچ‌گاه دست از تلاش برنداشت به‌گونه‌ای که در سال‌های 86 و 87 معلم نمونه کهگیلویه و بویراحمد شد.

82268161-71094274

به گزارش سایت استان کهگیلویه و بویراحمد به نقل از ایرنا، آریانی اظهار داشت: معلولان جسمی در صورت پشتکار و برنامه‌ریزی مناسب می‌توانند مانند انسان‌های سالم، مسیر موفقیت را طی کنند.

این روشندل که عنوان معلم نمونه در سال‌های 86 و 87 و سرودن 2 دفتر شعر را در کارنامه‌های موفقیت‌های خود دارد، تصریح کرد: خواستن توانستن است.

آریانی که دانش‌آموخته کارشناسی ارشد زبان و ادبیات فارسی است، تلخ‌ترین روزهای زندگی خود را ترم آخر مقطع کاردانی ذکر کرد و گفت: روزهای آذر سال 1378 درحالی‌که تازه در دنیای یکرنگ تاریکی گام نهاده بودم، تلاش برای یادگیری درس به کمک بلند خوانی دوستانم به دلیل این‌که با خط بریل آشنا نبودم بسیار سخت و طاقت‌فرسا بود.

وی اظهار کرد: نابینایی مسیر موفقیت را برای من ناهموار اما باوجوداین نقیصه بزرگ تلاش رسیدن به هدف را برایم قابل‌دسترسی کرد.

این معلم ساعی، مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد را در شرایطی دشوار با سفر هفتگی به یاسوج مرکز شهرستان بویراحمد در فاصله 150 کیلومتری گچساران به پایان رساند.

آریانی پس از پایان تحصیلات، در مدرسه استثنایی یاسمن شهر دوگنبدان مشغول به تدریس شد.

وی ابراز داشت: پذیرش زندگی یکرنگ و در تاریکی مطلق برای نابینایان مادرزادی کمی آسان‌تر است اما برای انسانی که 20 سال رنگین‌کمان زیبایی‌های دنیا را دیده سخت‌تر است.

آریانی گفت: سیاه شدن رنگ محیط اطراف من تنها نحوه برقراری ارتباط با اجتماع را به جای دیدن به شنیدن تبدیل کرده است.

وی افزود: دنیای روشندلی با تمام مشکلاتش زیباست.

آریانی گفت: دلم برای دیدن زیبایی‌ها طبیعت تنگ‌شده، اما ندیدن برخی تصاویر آزاردهنده از مزایای نابینایی است.

وی رهاسازی زباله‌ها در طبیعت، ایجاد بی‌نظمی در شهر با پارک‌های غیراصولی خودرو و رعایت نکردن حقوق دیگران را از صحنه‌های آزاردهنده دانست.

آریانی با اشاره به نیاز نابینایان به رایانه و اینترنت گفت: وجود رایانه‌های مجهز به نرم‌افزارهای گویا در این شهرستان ضروری است.

رئیس اداره بهزیستی گچساران گفت:250 نابینا و کم‌بینای این شهرستان زیرپوشش خدمات این نهاد حمایتی هستند.

مهران کشاورز افزود: از این تعداد 136 نفر نابینای مطلق هستند.

وی پرداخت کمک‌هزینه تحصیلی، برخی خدمات کمک‌آموزشی و حمایت‌های درمانی را از جمله خدمات بهزیستی گچساران به مددجویان معلول و نابینا دانست.

15 اکتبر برابر با 24 مهرماه روز جهانی عصای سفید» و روز نابینایان نامگذاری شده است.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد