تاریخ درج خبر : 1395/07/27
کد خبر : ۵۵۶۷۰۹
+ تغییر اندازه نوشته -
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور در یاسوج؛

یازده میلیون جوان ایرانی سن ازدواج را رد کرده‌اند/ از هر 4 ازدواج یک مورد منجر به طلاق می‌شود

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور گفت: هم اکنون بیش از 11 میلیون جوان در ایران سن ازدواج را رد کرده اند.

talagh

به گزارش سایت استان کهگیلویه وبویراحمد، حبیب الله مسعودی فرید در همایش ملی معاونان اجتماعی بهزیستی کشور در یاسوج با بیان اینکه سازمان بهزیستی از این پس متولی اصلی در پیشگیری از آسیب های اجماعی به ویژه معضل خودکشی است، گفت: پروتکل خودکشی تدوین و آماده شده و به تمامی استان ها ابلاغ شده است.

مسعودی فرید با اشاره به ابلاغ سیاست های کلی رهبر معظم انقلاب در زمینه آسیب های اجتماعی، گفت: از مجموع 18 نهاد عضو کارگروه ویژه کاهش آسیب های اجتماعی، سازمان بهزیستی در 15 مورد آن عضو اصلی است.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور گفت: 500 میلیارد ریال برای طرح یک وعده غذای گرم در روستامهدهای ایران در سال جاری اختصاص یافت.

مسعودی فرید اظهار داشت: این طرح هم اکنون در هفت استان کشور شامل خوزستان، ایلام، بوشهر، کرمان، هرمزگان، سیستان و بلوچستان و کهگیلویه و بویراحمد آغاز شده است.

وی تصریح کرد: تمامی روستامهدها و مهدهای حاشیه ای در این استان ها از پوشش 100 درصدی یک وعده غذای گرم برخوردار شده اند.

مسعودی فرید ادامه داد: هم اینک نیز 17 هزار مهدکودک و هشت هزار روستامهد و مهدهای حاشیه در کشور زیر پوشش و با نظارت سازمان بهزیستی مشغول فعالیت هستند.

وی اظهار کرد: بر اساس برآوردهای انجام شده میزان سوء تغذیه دربین روستامهدها و مهدهای حاشیه ای شهرها بیش از 50 درصد کاهش یافته و توان یادگیری آنها نیز در سطح مدارس تا حد قابل ملاحظه ای افزایش پیدا کرده است.

مسعودی فرید همچنین با اشاره به اولویت های مهم سازمان بهزیستی کشور در سال جاری گفت: کاهش چهار آسیب جدی و مورد تاکید مقام معظم رهبری و دولت شامل اعتیاد، طلاق، خودکشی و حاشیه نشینی مهم ترین برنامه های این نهاد است.

وی با بیان اینکه میزان طلاق در کشور همچنان سیر صعودی دارد، افزود: از هر 4.3 ازدواج در کشور یک طلاق صورت می گیرد.

مسعودی فرید یادآور شد: بیش از 11 میلیون جوان در سطح کشور در سن ازدواج هستند که این مهم نیز چالش جدی برای افزایش میزان سن ازدواج و طلاق است.

مدیرکل بهزیستی کهگیلویه و بویراحمد نیز در این همایش گفت: حدود 6 هزار معلول در این استان پشت نوبت برای دریافت خدمات توان بخشی بهزیستی هستند.

علیرضا موسوی امجد افزود: 18 هزار معلول در سطح استان شناسایی شده اند که حدود 6 هزار و 100 نفر از آنها به طور مستقیم از خدمات بهزیستی بهره مند هستند.

وی با بیان اینکه نرخ معلولیت در این استان 6 دهم درصد بالاتر از میانگین کشوری است، افزود: بیشترین نوع معلولیت تاکنون ناشی از بیماری های ژنتیکی و مادرزادی بود.

موسوی امجد با اشاره به وجود حدود 146 خانواده چند معلولی در کهگیلویه و بویراحمد، تصریح کرد: ازدواج های فامیلی اصلی ترین دلیل بروز این نوع معلولیت در استان است.

موسوی امجد ابراز داشت: هم اکنون 23 مرکز توان بخشی و خدمات درمانی اعم از حمایتی، نگهداری، ویزیت در منزل و مراقبت شبانه روزی در کهگیلویه و بویراحمد به معلولان این استان خدمات رسانی می کنند.

وی تعداد خانواده های مستحق دریافت خدمات بهزیستی در حوزه معاونت اجتماعی را نیز افزون بر هفت هزار و 200 خانوار اعلام کرد و گفت: هم اکنون پنج هزار و 20 خانوار از این تعداد با جمعیت حدود 17 هزار نفر از خدمات بهزیستی استان بهره مند هستند.

وی افزود: حدود چهار هزار و 960 خانوار از این تعداد زنان بی سرپرست هستند.

موسوی امجد یکی از رویکردهای مهم بهزیستی را توانمندسازی مددجویان و معلولان در قالب استفاده از تسهیلات بانکی و ارائه مشوق های لازم دانست و گفت: سال 94 بیش از 445 فقره تسهیلات بانکی به جامعه هدف در این استان پرداخت شد.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه 150 شهر بالای 50 هزار نفر جمعیت زیر پوشش اورژانس اجتماعی هستند گفت: در 193 شهر هنوز این مراکز ایجاد نشده است.

از مجموع 600 تماس تلفنی از اورژانس 123 در کشور سالانه حدود هشت و نیم درصد مربوط به کودک آزاری است.

وی با بیان اینکه بر اساس آمار سازمان ثبت احوال سالانه افزون بر 750 هزار ازدواج در کشور ثبت می شود، گفت: از این تعداد 150 هزار مورد مشاوره های قبل از ازدواج انجام می دهند.

در حاشیه برگزاری این همایش ملی نیز نمایشگاهی از دستاوردهای زنان بی سرپرست زیرپوشش بهزیستی این استان در زمینه های مختلف صنایع دستی، گلیم بافی، قالی بافی، تابلو فرش های سنتی و سایر دست بافت های سنتی و عشایری نیز گشایش یافت.

 

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد