تاریخ درج خبر : 1395/07/27
کد خبر : ۵۵۶۷۴۲
+ تغییر اندازه نوشته -

خشکسالی باغ‌های مرکبات کهگیلویه کشاورزان را بیکار کرد

در شهرستان کهگیلویه نزدیک به یک هزار و ۸۰۰ هکتار باغ انواع مرکبات وجود دارد که امسال به علت بارش تگرگ، سیل و کم‌آبی بازدهی برداشت محصول کاهش یافته و عدم‌حمایت بیمه در آینده نزدیک سبب بیکاری کشاورزان می‌شود.

dehdasht-bagh-liemo-01

به گزارش سایت استان کهگیلویه و بویراحمد به نقل از تسنیم، کهگیلویه یک شهرستان زراعتی بوده که درصد بالایی از مردم این شهرستان به امر کشاورزی و باغداری مشغول و باغداری نیز سهم عمده‌ای از زراعت در این منطقه به شمار می‌رود.

با توجه به مرغوب بودن و کیفیت مناسب خاک شهرستان کهگیلویه و وجود دشت‌های وسیع امکان و ظرفیت کشت انواع محصولات باغی در این منطقه وجود دارد.

در شهرستان کهگیلویه بیش از 3 هزار و 700 هکتار انواع باغ داریم که نزدیک به یک هزار و 800 هکتار از این باغ‌ها انواع مرکبات و از این میزان نزدیک به 380 هکتار زیر کشت درخت لیمو قرار دارد.

لیموترش یا به اختصار لیمو، میوه درخت لیمو و از مرکبات است که لیموها را بیشتر به علت آب آن‌ها پرورش می‌دهند.

لیموترش درختچه‌ای است که بلندی آن به چهار متر و کشت آن فقط در مناطق گرمسیری (آب‌وهوای مدیترانه‌ای) امکان دارد که شاخه‌هایش بلند و برگ‌هایش پهن، سبز مات و بیضوی و دمبرگ‌ها واضح و اندکی بالدارند، گل‌هایش از درون سفید و از بیرون ارغوانی و عطر زیادی دارند.

dehdasht-bagh-liemo-02

لیموترش تنها درختی است که تقریباً همیشه میوه و گل و برگ دارد (گل آوری آن عملاً مداوم است) و میوه‌اش بیضوی شکل که در اواخر پاییز و اوایل زمستان آبدارتر است که به دلیل وجود مقدار زیادی اسیدسیتریک در لیموها طعم آن‌ها ترش است.

لیموترش سرشار از ویتامین‌های (آ) و (ب) و به‌ویژه ویتامین (ث) و دارای آهن، کلسیم، سدیم، منیزیم، فسفر و پتاسیم و در این میوه اسیدهای زیادی وجود دارد که از همه مهمتر اسید سکوربیک و اسیدسیتریک است.

طبع لیموترش، سرد و خشک است و دارای فیبر بسیار بالایی بوده که در تأمین سلامت فرد بسیار مفید است. این میوه همچنین در ‫کاهش چربی، متعادل کردن فشارخون و باز شدن عروق بدن نقش تعیین‌کننده‌ای دارد.

لیمو خارگی (سنگی) و لیموترش (امانی یا شیشه‌ای) هر دو ترش مزه هستند و ما به هر دو نوع را لیموترش و برای آبگیری و تهیه آبلیمو استفاده که به‌طورمعمول در نبود لیموترش ما از لیمو سنگی استفاده می‌کنیم.

لیمو خارگی (سنگی) درختی کوچک است که به ارتفاع 3 تا 6 متر می‌رسد. از نظر ژنتیکی دورگه‌ای است که از نارنج و ترنج پدید آمده و این درخت دارای خارهای محکم و خشن است، برگ‌های سبز روشن آن به شکل بیضوی (تخم‌مرغی) است و بین 6 تا 10 سانتیمتر طول و نوکی کوتاه دارند. لبه برگ‌ها دندانه‌ای و دمبرگی کوتاه دارند که گل‌های آن به صورت تکی یا دسته‌ای شکوفا شده و در سطح بیرونی مایل به صورتی اما در سطح درونی سفید است. میوه لیمو سنگی، تخم‌مرغی شکل و در انتهای میوه نوکی برجسته و طولی بین 7 تا 14 سانتیمتر و سطح رویی پوست کمی ناهموار است.

dehdasht-bagh-liemo-03

درخت لیموترش به آبیاری در حد متوسط نیاز دارد و معمولاً هفته‌ای یکبار آبیاری عمیق کافی است. در فصل گرما و یا زمانی که میوه‌ها در حال رشد هستند، آبیاری بیشتری نیاز دارد.

آب لیموترش و اسانس آن برای بدن، ذهن و روح بسیار مفید است. لیموترش که به سلطان میوه‌ها نیز معروف است در درمان بیماری‌هایی نظیر سرطان، فشارخون، دیابت، پوکی استخوان و… بسیاری دیگر مؤثر است.

لیموترش گنجینه‌ای از خواصی درمانی و غذایی است که سلامتی را ارتقا و علاوه بر از بین بردن سلول‌های بد در بدن از بروز انواع ‫سرطان نیز جلوگیری می‌کند. یک عدد لیموی 100 گرمی حاوی 29 کیلو ‫‏کالری انرژی و یک ماده تقویت‌کننده زیبایست که سبب افزایش سلامتی، طراوت، شادابی، جوانی و نیروی حیات می‌شود.

dehdasht-bagh-liemo-04

یکی از باغداران منطقه دشت بزرگ کلاچو با بیان اینکه نزدیک به 3 هکتار از باغ مرکباتش زیر کشت لیمو است، اظهار داشت: این نهال را جهاد کشاورزی شهرستان 10 سال پیش به صورت رایگان به آن‌ها داده است.

وی با بیان اینکه این لیموها از نوع شیشه‌ای هستند، گفت: در سال‌های گذشته به طور متوسط بین 8 تا 10 تن در هکتار برداشت داشتیم اما امسال به دلیل بارش کم و کم‌آبی منطقه در هر هکتار نزدیک به 5 تن برداشت کردیم.

این باغدار با بیان اینکه برداشت لیموی خود را از نیمه دوم شهریور شروع نموده، بیان کرد: به دلیل اینکه محصول برخی از درختان دیرتر می‌رسد برداشت تا دو ماه طول می‌کشد.

وی افزود: روزانه 12 کارگر در این باغ مشغول چیدن محصولات هستند که همگی از روستائیان اطراف هستند.

حسین‌علی آتون نیز یکی از باغداران روستای ضرغام آباد با بیان اینکه باغ خود را در سال 1381 احداث نموده، عنوان کرد: در باغ خود نزدیک به 4 هکتار مرکبات زیر کشت دارد و از این مقدار نزدیک به یک هکتار لیموترش امانی (شیشه‌ای) و نیم هکتار لیموترش سنگی است.

وی با بیان اینکه وضعیت در سال‌های گذشته برداشت محصول خوب بوده و بیش از یک ماه مشغول چیدن محصول و در هر هکتار بیش از 10 تن لیمو برداشت می‌کردیم، گفت: متأسفانه به دلیل بی‌آبی و کاهش بارش در منطقه برداشت امسال برداشت ما به 2 تن در هر هکتار کاهش یافته است.

آتون با بیان اینکه یک باغ 5 هکتاری که در فاصله چند کیلومتری اینجا قرار دارد به دلیل کم‌آبی خشک و از بین رفته است، تصریح کرد: در صورت ادامه بی‌آبی و خشکسالی منطقه امکان نابودی و خشک شدن باغ‌های این منطقه وجود دارد.

وی با بیان اینکه 7 فرزند پسر بیکار در خانه دارد، گفت: درصورتی‌که آب باغ من تأمین شود همه فرزندانم در اینجا مشغول به کار می‌شوند.

این باغدار حومه شرقی شهر دهدشت افزود: تا چند سال پیش وضع برداشت محصول و به تبع آن درآمد ما خوب بود اما در سه سال گذشته به دلیل کم‌آبی دچار مشکل شده‌ایم و تا سال گذشته اداره جهاد کشاورزی شهرستان کهگیلویه با تانکرهای آبرسان ما را در آبیاری درختان یاری می‌کردند و با این کار خیلی از باغ‌های شهرستان را از خشک شدن نجات دادند که امسال این برنامه لغو شده است.

وی با بیان اینکه برای مشکل کم‌آبی این منطقه باید فکری اساسی کرد، گفت: برای احداث یک باغ و به ثمر رساندن آن چندین سال باید زحمت کشید و هزینه فراوانی انجام داد و با وجود دو سد بزرگ مارون و کوثر در نزدیکی شهرستان کهگیلویه حیف است که این باغ‌ها از بین بروند.

رضا یکی از روستائیان که در باغ مشغول چیدن لیموترش بود، گفت: مدتی است که در این باغ مشغول چیدن لیمو هستم و بعد از اتمام لیموها کار برداشت سایر مرکبات را شروع و تا چندین ماه مشغول به کار هستیم.

وی ضمن خوشحالی از اینکه در نزدیکی خانه‌اش صاحب‌کاری شده، بیان کرد: با این کار روزی 50 هزار تومان درآمد دارم و از کارم راضی هستم.

بیشتر باغ‌های لیموترش شهرستان کهگیلویه در منطقه کلات بخش دشمن زیاری واقع گردیده و نزدیک به 280 هکتار از باغ‌های این منطقه زیر کشت درخت لیموترش قرار دارد که در بحث اشتغال‌زایی مردم این منطقه به‌خصوص برای بانوان نقش به سزایی داشته است.

بهزاد عبدالنسب یکی از باغداران منطقه کلات دشمن زیاری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم، گفت: سطح زیر کشت درختان لیمو در باغم بیش از 12 هکتار است.

وی با بیان اینکه سال گذشته در هر هکتار بیش از 10 تن لیمو برداشت داشته است، افزود: متأسفانه امسال در فروردین‌ماه که زمان گل‌دهی درختان بود به دلیل تگرگ و سیل در منطقه شکوفه‌های درختان ریخته و بازدهی پایین آمده و برداشت به 2 تن در هر هکتار کاهش یافته است.

dehdasht-bagh-liemo-05

عبدالنسب با اشاره به اینکه انتظار داریم که بیمه‌ها از کشاورزان و باغداران حمایت کنند، تصریح کرد: درصورتی‌که وضعیت بیمه‌های کشاورزی به این صورت ادامه پیدا کند باغداران رغبتی برای ادامه کار و تولید محصول ندارند.

وی با بیان اینکه بیمه‌ها از کشاورزان و باغداران حمایتی نمی‌کنند، گفت: الآن در نیمه دوم سال 95 هستیم اما هنوز خسارت‌های سال 1393 به ما پرداخت نشده است.

عبدالنسب ضمن گلایه شدید از اقدام شرکت‌های بیمه کشاورزی در دومرحله‌ای کردن بیمه‌ها، عنوان کرد: شرکت‌های بیمه کشاورزی بیمه محصولات را به دو قسمت یعنی 6 ماهه اول و دوم تقسیم کرده و در عمل در ماه اول سال یعنی فروردین‌ماه که موقع گل‌دهی درختان است باغ‌ها بدون هیچ‌گونه پوشش بیمه‌ای هستند و درصورتی‌که همانند امسال فرودین سیل و تگرگ سبب خسارت شدید به باغداران شد بیمه‌ها اصلاً جوابگو نیستند.

وی با بیان اینکه در فصل برداشت 20 کارگر از روستای اطراف در باغش کار می‌کنند، بیان کرد: محصول باغش علاوه بر مصرف در سطح شهرستان به استان‌های خوزستان و بوشهر نیز صادر می‌شود.

مسئول جهاد کشاورزی منطقه قلعه دختر با بیان اینکه سطح زیر کشت مرکبات منطقه دشمن زیاری بیش از 360 هکتار است، افزود: از این میزان بیش از 280 هکتار زیر کشت درخت لیموترش قرار دارد.

dehdasht-bagh-liemo-06

جان‌محمد پرورش با اشاره به اینکه وجود این باغ‌های مرکبات اشتغال‌زایی خوبی در این منطقه ایجاد نموده است، تصریح کرد: نزدیک به 340 خانوار در برداشت این محصولات شرکت و در هر هکتار برای بیش از 10 نفر به‌خصوص بانوان بیکار در این منطقه اشتغال‌زایی می‌شود.

وی با بیان اینکه سال گذشته در هر هکتار از باغ‌های منطقه کلات دشمن زیاری بین 8 تا 10 تن لیمو برداشت کردیم، گفت: متأسفانه سیل و تگرگ فروردین‌ماه امسال در فصل گل‌دهی درختان سبب افت 80 درصدی محصولات این منطقه شده و در هر هکتار 2 تن لیموترش برداشت کردیم.

وی به خسارت زیاد باغداران این منطقه و عدم‌حمایت شرکت‌های بیمه کشاورزی اشاره کرد و افزود: شرکت‌های بیمه کشاورزی بیمه‌های خود را دومرحله‌ای کرده یعنی 6 ماهه اول و شش‌ماهه دوم که متأسفانه در 6 ماهه اول که از اول فروردین‌ماه فصل شکوفه‌دهی محصولات باغی و به‌خصوص لیموترش است هیچ بیمه‌ای در سطح منطقه حاضر به بیمه باغ‌ها نشد و باغداران تحت پوشش و حمایت هیچ بیمه‌ای نبودند.

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان کهگیلویه با بیان اینکه از سه هزار و 700 هکتار باغ مرکبات در شهرستان کهگیلویه وجود دارد، گفت: از این میزان یکهزار و 800 هکتار زیر کشت لیموترش است.

سید عمران تقوی با بیان اینکه سال گذشته میزان برداشت محصول لیموترش از باغ‌های شهرستان کهگیلویه 8 تن در هر هکتار بود، تصریح کرد: امسال به دلیل ریزش تگرگ در فصل گل‌دهی متوسط برداشت محصول لیموترش کاهش پیدا کرده است.

وی با بیان اینکه کار برداشت مرکبات از باغ‌های این شهرستان از نیمه دوم شهریورماه با برداشت لیمو شروع شده و تا دی ماه ادامه دارد، افزود: در سال گذشته برداشت محصول لیموترش در شهرستان 8 تن در هر هکتار بوده که به علت کم‌آبی ریزش تگرگ در فصل شکوفه‌دهی این مقدار به 4 تن و در منطقه کلات دشمن زیاری به 2 تن در هر هکتار کاهش یافته است.

تقوی با بیان اینکه بیش از یک هزار و 600 تن لیموترش از باغ‌های شهرستان کهگیلویه برداشت شد، گفت: محصول لیمو شهرستان کهگیلویه به خاطر کیفیت خوب علاوه بر تأمین نیاز شهرستان و شهرستان‌های همجوار به خاطر نبود صنایع تبدیلی به استان‌های جنوبی کشور مانند خوزستان و بوشهر صادر می‌شود.

وی افزود: فروش لیمو برای باغداران شهرستان کهگیلویه بیش از 120 میلیارد ریال سود‌آوری داشته است.

dehdasht-bagh-liemo-07

تقوی تعداد بهره‌برداران باغ‌های شهرستان کهگیلویه را یکهزار و 480 خانوار دانست و خاطرنشان کرد: علاوه بر بهره‌برداران برای 2 هزار و 642 نفر کارگر در این باغ‌ها اشتغال‌زایی که سهم باغ‌های لیمو از این تعداد شغل 371 نفر است.

وی افزود: کار برداشت لیمو در شهرستان کهگیلویه تا پایان ماه مهر ادامه دارد.

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان کهگیلویه با اشاره به اینکه برداشت محصولات باغی در شهرستان به صورت سنتی است، تصریح کرد: اگر بحث صنایع تبدیلی در شهرستان حل شود از این محصولات می‌توان به‌صورت بهینه‌تری استفاده شود.

تقوی با بیان اینکه سیاست جهاد کشاورزی حمایت از باغداران و تشکیل تعاونی در سطح شهرستان است، گفت: این تعاونی‌ها تشکیل شده و نیاز است که پشتیبانی بهتری توسط دولت صورت گیرد که باغداران بتوانند محصولات خود را به صورت تضمینی در اختیار تعاونی‌ها قرار دهند.

وی به ضرورت ایجاد صنایع تبدیلی در شهرستان اشاره کرد و افزود: افرادی در زمینه ایجاد این صنایع در شهرستان متقاضی شده‌اند و با توجه به اینکه تسهیلات خوبی در این خصوص ارائه می‌شود امیدوارم با حمایت‌های جهاد کشاورزی زمینه پرداخت تسهیلات فراهم و صنایع تبدیلی در جهت کمک به باغداران سریعتر در شهرستان ایجاد شود.

dehdasht-bagh-liemo-08

بر اساس این گزارش، در این شهرستان به دلیل کمبود فضای سردخانه‌ای و صنایع تبدیلی بخشی از تولیدات باغداران از بین رفته و یا سود آن به جیب دلالان می‌رود.

نبود صنایع تبدیلی، نبود خرید تضمینی، کمبود سردخانه و انبار ذخیره مرکبات و عدم‌حمایت مناسب شرکت‌های بیمه‌ای را می‌توان ازجمله مشکلات فراروی باغداری در این منطقه برشمرد که با احداث صنایع تبدیلی، تشکیل و حمایت از تعاونی‌ها، خرید تضمینی محصولات، حمایت‌های بیمه‌ای مناسب، کمک به باغداران در اثر بلایای طبیعی، ترویج باغداران، بازاریابی فروش میوه تازه به خارج از کشور و پرداخت تسهیلات کوچک با سود کم از جمله مسائلی است که می‌تواند نقش بزرگی در حمایت از کشاورزان و موجب رشد و توسعه محصولات مختلف باغی در این شهرستان شود.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد