تاریخ درج خبر : 1395/07/27
کد خبر : ۵۵۶۷۶۴
+ تغییر اندازه نوشته -
رئیس سازمان بهزیستی خبر داد:

تولد سالانه 25 هزار نوزاد دارای معلولیت مادرزادی در کشور

رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت:سالانه افزون بر 25 تا 30 هزار نوزاد دارای معلولیت (مادرزادی) بر این اساس و با توجه به بررسی‌های انجام‌شده در کشور متولد می‌شوند.

nozad-kodak-tavalod

به گزارش سایت استان کهگیلویه و بویراحمد به نقل از ایرنا، انوشیروان محسنی بندپی در یاسوج اظهار داشت: بروز سایر معلولیت‌های ذهنی، جسمی و حرکتی مادر زادی در کشور نیز سالانه به همین میزان است.

وی گفت: سالانه افزون بر چهار هزار نوزاد دارای اختلالات شنوایی و بینایی به صورت مادر زادی در کشور به دنیا می‌آیند.

رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به مهمترین دلایل شیوع این معلولیت‌ها و راهکارهای پیشگیری و کنترل آن، افزود: 50 درصد به دلیل اختلالات ژنتیکی به‌ویژه از طریق ازدواج‌های فامیلی، 25 درصد ناشناخته و 25 درصد نیز ناشی از مراقبت‌های قبل، حین و پس از زایمان و دوران بارداری است.

محسنی بندپی بیان کرد: سازمان بهزیستی برای کاهش، مهار و کنترل قابل محسوس این میزان معلولیت‌های مادر زادی طرح غربالگری شنوایی و بینایی از همان بدو تولد نوزاد را به بیش از 90 درصد رسانده است.

وی یادآور شد: یکی از هدف‌گذاری‌های مهم سازمان بهزیستی در برنامه پنج‌ساله ششم توسعه نیز کاهش سالانه 25 درصد میزان معلولیت‌های مادر زادی در کشور است.

رئیس سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: طرح غربالگری شنوایی و بینایی و کاهش 25 درصدی معلولیت‌های هنگام تولد به صورت نمونه در 2 استان کرمان و یزد در سال گذشته با موفقیت انجام شد.

محسنی بندپی تأکید کرد: این طرح سال جاری نیز در 31 استان کشور اجرایی و عملیاتی خواهد شد.

وی با اشاره به دیگر برنامه‌ها و هدف‌گذاری‌های سازمان بهزیستی، گفت: مهمترین برنامه‌های پیش‌بینی‌شده در برنامه ششم توسعه، کاهش 25 درصدی معلولیت زایی و افزایش حدود 20درصدی میزان مستمری مددجویان این نهاد حمایتی است.

وی تصریح کرد: حمایت‌های همه‌جانبه از معلولان در حوزه‌های مختلف ازجمله درزمینهٔ مناسب‌سازی محیط و معابر برای معلولان جسمی و حرکتی، اشتغال‌زایی، کمک‌های ویژه کارفرمایی، کمک به بهبود وضعیت رفاهی و تسهیلات و کمک‌هزینه‌های دانشجویی، مسکن و درمان نیز از دیگر ویژگی‌های مهم برنامه ششم توسعه برای جامعه هدف این سازمان است.

وی ابراز داشت: با همکاری و اهتمام ویژه نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز کمیسیون ویژه‌ای از یکشنبه هفته گذشته برای افزایش سطح خدمات به جامعه هدف سازمان بهزیستی تشکیل شده است.

وی با توجه به راهبردهای اساسی سازمان بهزیستی در سال جاری به‌ویژه درزمینهٔ کاهش و مهار پنج آسیب جدی مورد تأکید مسئولان نظام، افزود: تدوین اطلس جغرافیایی آسیب‌های اجتماعی و پروتکل کنترل خودکشی از سوی حوزه امور اجتماعی در این نهاد حمایتی تدوین و در برخی مناطق نیز مراحل اجرایی آن آغازشده است.

محسنی بندپی به‌منظور شرکت در همایش 2 روزه معاونان امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور که از روز گذشته در یاسوج مرکز کهگیلویه و بویراحمد آغاز شد به این استان سفر کرده است.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد