تاریخ درج خبر : 1395/07/28
کد خبر : ۵۵۶۷۹۲
+ تغییر اندازه نوشته -
رئیس اداره بهزیستی گچساران؛

60 درصد زیرساخت‌های گچساران برای افراد نابینا و معلول نامناسب است

رئیس اداره بهزیستی گچساران گفت: بیش از 60 درصد زیرساخت‌های شهرستان گچساران برای افراد نابینا و معلول مناسب نیست.

maeaber-mealolan

به گزارش سایت استان کهگیلویه و بویراحمد به نقل از فارس، مراسم بزرگداشت روز عصای سفید و نابینایان ظهر امروز با حضور امام‌جمعه، فرماندار، رئیس اداره بهزیستی و دیگر مسئولان شهرستان گچساران در سالن اجتماعات بهزیستی برگزار شد.

مهران کشاورز در این آیین با بیان اینکه 15 اکتبر مصادف با 23 مهرماه روز بزرگداشت نابینایان و عصای سفید است، گفت: شهرستان گچساران دارای 260 نفر نابینای مطلق و کم‌بینا است که حدود 50 نفر از این افراد دارای مدارج تحصیلی دانشگاهی و دانشجو و از قشر جوان هستند.

کشاورز تصریح کرد: مسئولان باید در زمینه توانمندسازی این افراد همکاری کنند تا این افراد به خود‌باوری برسند تا بتوانند توانمندی‌های خود را به روز کنند.

وی خاطرنشان کرد: جامعه شهری ما باید به این باور برسد که افراد نابینا این توانمندی را دارند که در ادارات شهرستان مشغول به کار شوند.

رئیس بهزیستی گچساران افزود: دولت موظف است که اماکن عمومی نظیر خیابان‌ها، پیاده‌روها، بانک‌ها، ادارات دولتی و اماکن تفریحی و مذهبی را بر اساس قانون وظیفه مهیا کند و عدالت اجتماعی باید بین افراد نابینا و یک فرد سالم برقرار شود.

کشاورز عنوان کرد: در حال حاضر تعداد 30 نفر از نابینایان شهرستان گچساران دارای مدرک کامپیوتر، 10 نفر در حال آموزش بافندگی و آموزش گل‌های کریستال هستند و با کمک مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای گچساران به این امر رسیده‌ایم و این افراد در این زمینه توانمند شده‌اند.

رئیس اداره بهزیستی گچساران به توانمندی این افراد اشاره کرد و گفت: ادارات دولتی که ارباب‌رجوع زیاد دارند با خرید یک دستگاه کپی و در اختیار قرار دادن این دستگاه می‌توانند افراد نابینای بیکار را مشغول به کار کنند.

وی در ادامه با انتقاد از نامناسب بودن محیط شهری برای نابینایان اذعان کرد: بیش از 60 درصد زیرساخت‌های شهرستان گچساران مناسب نیستند که با توجه به مناسب‌سازی خیابان بلادیان که اصلی‌ترین مکان برای عبور و مرور این افراد است باید زیرساخت‌ها فراهم شود تا افراد معلول و نابینا دچار مشکل نشوند.

کشاورز در ادامه سخنان خود افزود: تعداد 4 هزار نفر معلول و سالمند تحت حمایت این نهاد هستند که حدود یک هزار و 600 نفر تحت پوشش دو حوزه امور اجتماعی و توان‌بخشی نیز هستند.

رئیس اداره بهزیستی شهرستان گچساران گفت: تعداد یک هزار و 30 نفر در پشت نوبت مستمری در بخش توان‌بخشی است که 627 نفر معلول مستمری‌بگیر جسمی و حرکتی تحت پوشش این نهاد است،

بنا بر این گزارش، در پایان از 28 نفر نابینا و کم‌بینا شهرستان گچساران تجلیل شد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد