تاریخ درج خبر : 1395/07/29
کد خبر : ۵۵۶۷۹۹
+ تغییر اندازه نوشته -
در نشست کارگروه گردشگری یاسوج-امسک مطرح شد:

دغدغه‌های مسئولان استانی؛ راهکارهای مهمانان روسی

نشست کارگروه گردشگری با موضوع سرمایه‌گذاری استان‌های امسک روسیه و کهگیلویه و بویراحمد ایران در خصوص صادرات صنایع‌دستی و سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری در اتاق بازرگانی یاسوج برگزار شد.

yasuj-omsk-03

به گزارش سایت استان کهگیلویه و بویراحمد به نقل از فصلی نو، معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد در این نشست ضمن تقدیر از مهمانان روسی جهت میزبانی از مقامات استان در گذشته گفت:استان ما یکی از کوچکترین استان‌های ایران است ،که از نظر وسعت و جمعیت یک درصد کشور را شامل می‌شود.

پژمان نیک اقبالی عنوان کرد:در همین وسعت کم پتانسیل‌های خیلی بالایی نهفته است که می‌توان به دارا بودن ۲۵ درصد نفت کشور،منابع گازی فراوان ،۱۱ درصد آب‌های روان کشور و همچنین ۷ درصد جنگل کشور که ۲۰ درصد جنگل‌های زاگرس که قلب ایران لقب گرفته است اشاره کرد.

نیک اقبالی با اشاره به اینکه سرانه جنگل استان کهگیلویه و بویراحمد نسبت به جمعیت در کشور اول است افزود: استان کهگیلویه و بویراحمد علیرغم وسعت کم ،آب‌وهوای کاملاً متفاوتی دارد که این مهم در کشور ایران منحصر بفرد است ،مناطق سردسیری و گرمسیری استان ، در مسیر گچساران-یاسوج با یک ساعت زمان هوای سردسیری و گرمسیری را تجربه خواهید کرد.

وی افزود: به همین خاطر استان ما را سرزمین چهارفصل می‌نامند و یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد به پایتخت طبیعت ایران معروف است ،و این ظرفیت بسیار مناسبی برای گردشگری در ایران است.

معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد وضعیت گردشگری استان در ایام تعطیلی عید نوروز و عید سعید فطر اشاره کرد و گفت: در برخی از روزها بیش از ۱ میلیون و نیم نفر از سراسر کشور به استان ما سفر می‌کنند و این بالاتر از ظرفیت زیرساخت‌های استان کهگیلویه و بویراحمد است که در برخی از مواقع دچار مشکل می‌شویم .

پژمان نیک اقبالی در ادامه تأکید کرد:به همین خاطر ساخت جایگاه‌های اقامتی برای ما خیلی مهم است و همچنین این فرصت وجود دارد که بتوانیم گردشگران خارجی را با آداب‌ قدیم این استان آشنا کنیم چراکه همه به دنبال هتل نیستند و خیلی به دنبال چادر و سیاه‌چادر برای اقامت هستند.

نیک اقبالی به فرصت‌های دانشگاهی استان اشاره کرد و بیان کرد:فرصت دیگری که ما داریم در زمینه دانشگاهی است و ما می‌توانیم با استان شما تبادل دانشجوی خوبی داشته باشیم و ازآنجایی‌که زیرساخت‌های لازم ازجمله راه‌آهن و فرودگاه در حال آماده شدن است فرصت مناسبی به شمار می‌آید.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد نیز در این نشست ،ضمن خوش‌آمد گویی به مهمانان روسی بیان داشت:خاطره سال گذشته و سفر به استان امسک روسیه به همراه استقبال گرم شما را هیچ‌وقت فراموش نمی‌کنیم ،ما از فضاهای بسیار خوب آنجا دیدن کردیم .

محمود باقری با اعلام اینکه استان کهگیلویه و بویراحمد بین ۵ استان کشور قرار گرفته است یادآور شد:استان ما بین استان‌های اصفهان ،خوزستان ،چهارمحال بختیاری ،فارس و بوشهر قرار گرفته است و به همین جهت به دلیل موقعیت بسیار مناسب استان ما از نظر آب‌وهوایی و به عکس آب‌وهوای دیگر استان‌های همجوار ما زمینه جذب گردشگر بخوبی فراهم شده است.

باقری گفت:۲ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر گردشگر از استان ما دیدن می‌کنند و گردشگری خارجی نیز به شدت در حال افزایش است،به‌نحوی‌که در شش‌ماهه اول امسال به نسبت مدت مشابه سال قبل ما افزایش ۷۵ درصدی گردشگر را داشتیم.

وی ضمن تأکید بر موقعیت جغرافیایی مناسب استان کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد:همین موقعیت جغرافیایی خاص نسبت به هوای آزاد که موقعیت مناسبی است به شکلی که قسمت شمالی استان آب‌وهوای معتدل و کوهستانی و قسمت جنوبی استان آب‌وهوای گرم و خشک داریم.

باقری با اعلام اینکه استان دارای ۳۰۰ جاذبه گردشگری شناخته شده است گفت:رودخانه‌های پر آب و ۴۸ قله بالای ۴۰۰۰ متر را داریم که بلندترین آن‌ها قله دنا با ۴۴۰۰ متر ارتفاع نسبت به سطح دریا است و چهارمین قله در کشور ایران است.

وی در ادامه افزود: بیش از ۲ هزار اثر تاریخی ،۳ هزار شی تاریخی و ۷۰۰ اثر ثبت شده ملی داریم که همین آثار تاریخی جایگاه مهمی برای ما در دوره‌های تاریخی ایجاد کرده است که مهمترین آن‌ها پل‌های تاریخی مربوط به دوره هخامنشی با ۲ هزار ۵۰۰ سال سابقه است و بلاد شاهپور مربوط به دوران ساسانی است.

مدیرکل میراث فرهنگی ،صنایع‌دستی و گردشگری استان در ادامه به صنایع‌دستی استان اشاره کرد و یادآور شد:استان محورهای اصلی اشتغال استان است از پشم و موی حیوانات برای مصرف و تولید صنایع‌دستی استفاده می‌کنند که دست‌بافت‌هایی مانند گلیم ،جاجیم ،سیاه‌چادر ،گبه ،قالی و قالیچه را شامل می‌شوند.

محمود باقری ادامه داد:علاوه بر این‌ها در رشته‌های چرم و پوست ،صنایع چوب ،زیورآلات و سفال فعالیت دارد صنایع‌دستی به دلیل برخورداری از بار فرهنگی و دارا بودن جنبه‌های هنری می‌تواند عامل ترویج فرهنگ و هنر باشد و از طرفی بیانگر هنر ایرانیان باشد.

باقری ادامه با اشاره به اینکه ده درصد از جمعیت استان را عشایر تشکیل می‌دهد گفت:آداب‌ورسوم و سادگی مردم عشایردر شادی‌ها و غم‌ها و همچنین خستگی از عصر مدرنیسم گردشگر را به استان جذب می‌کند.

وی در ارتباط به نوع پوشیدن لباس در استان گفت:نوع لباس مردانه و زنانه درواقع به تنوع رنگ از جاذبه‌های گردشگری استان ما هستند ضمن اینکه سوغات محلی استان ما همانند عسل ،گردو ،کشمش ،کشک و صنایع‌دستی ما نیز از عوامل مهم جذب گردشگر استان هستند.

مدیرکل میراث فرهنگی ،صنایع‌دستی و گردشگری استان در خصوص سرمایه‌گذاری استان گفت : در استان بیش از ۴۰ جاذبه داریم که زیرساخت‌های آنان را فراهم کرده‌ایم مهمترین آن‌ها اردوهای رفاهی تفریحی و کمپینگ های اقامتی هستند در حوزه سرمایه‌گذاری با دوستان در کشور روسیه می‌توانیم در حوزه هتل‌سازی ،تله کابین با توجه به ارتفاعات تبادل گردشگر بین دو استان ،ایجاد مجتمع‌های بین‌راهی همکاری داشته باشیم.

وزیر اقتصاد ایالت امسک روسیه در این نشست ابراز داشت:تشکر می کنم از شما بخاطر معرفی خوبی که از استان داشته‌اید و ما هم مثل شما یک ضرب‌المثل داریم که می گوید شنیدن کی بود مانند دیدن ،ما از قبل خیلی روی استان شما مطالعه کردیم و هر آنچه از استان شما می‌دانستیم اعداد و ارقام بود.

خانم فادینا اکسانا گفت:کل کار ما در وزارت اقتصاد امسک بر اساس اعداد و ارقام است گرچه می‌دانم با اعداد و ارقام نمی‌توان احساس واقعی را دید و سفر به استان شما این امکان را به ما داد که همه‌چیز را از نزدیک ببینیم نمونه آن همین نمایشگاه امروز بود که ناخودآگاه زمان زیادی صرف کردیم.

خانم اکسانا بدون اینکه نامی از محصولی بیاورد گفت : من نمی‌گویم کدام‌یک از محصولات امروز شما توجه مرا به خود جلب کرد اما یکی دو محصول نمایشگاه واقعاً برای ما جذاب بود و بیزینس خوبی را برای ما بوجود می‌آورد و لازمه این است که قرار داد ببندیم و اجرای سرمایه‌گذاری صورت گیرد.

وی ادامه داد:اطلاعاتی که داریم حس و اطلاعات خوبی به ما می‌دهد ولی به‌هرحال شناخت بیشتر لازم است ،برای ما سوال پیش میاید برای تبادل گردشگر ،مشکلاتی که وجود دارد در مسیر است که چند بار هواپیما باید عوض شود و باید مناسب‌ترین مسیر برای گردشگر در نظر گرفته شود که توریست یکسره به استان شما سفر کند.

وزیر اقتصاد امسک گفت:دراین‌باره ما با یک شرکت هواپیمایی در روسیه صحبت کردیم که علاقه نشان داد ولی گفت،اگر من مسافر ببرم برای برگشت مسافری وجود دارد ؟

مدیرکل گردشگری کهگیلویه و بویراحمد گفت : ما ان تور تفریحی که گفتیم بین استان امسک ،تهران و خلیج‌فارس که ساحل دریا را هم در نظر گرفته‌ایم می‌توانیم کاری کنیم که از طریق کیش به روسیه برگردند.

فادینا اکسانا گفت:اولاً من اطلاعاتی لازم دارم نسبت به هتل‌های این استان و هزینه‌های هتل به کدام شکل است .

رئیس گردشگری اتاق بازرگانی با اعلام نرخ هزینه هتل‌های استان گفت: اکثر گردشگران به استان مایل به اقامت در سیاه چادهای عشایری هستند و برای همه سقف گردشگر ما آمادگی میزبانی در هتل‌ها تا سقف ۴ ستاره را دارا هستیم.

علی‌اکبری ادامه داد:در خبرها آمده بود که با توجه به روابط صمیمانه ایران و روسیه قرار است ویزا حذف شود و ما روسیه را به‌عنوان کشور دوست و همسایه می‌دانیم و ما دوست داریم استان ما پایلوت گردشگری در منطقه شود.

وزیر اقتصاد امسک گفت:اگر این طرح عملی شود عالی می‌شود ،و کل مردم روسیه برای سفر حتماً باید اطلاعات مربوط به شهر مقصد را مطالعه کنند و موضوع عروسی‌های شما بسیار مورد توجه هست .

رئیس اداره همکاری بین منطقه‌ای و بین‌المللی وزارت اقتصاد ایالت امسک در این نشت بیان کرد : ما در امسک برای گردشگری دو مفهوم داریم یکی تور اپراتور یعنی کسی که تور را برنامه‌ریزی می‌کند و دیگری شرکت توریستی که فقط برنامه ارائه می‌دهد که ما فقط شرکت توریستی داریم و ما به اطلاعات کامل نیاز داریم تا بتوانیم بخش‌های دیگر را برای جذب گردشگر و اطلاع دادن به علاقمندان فراهم کنیم .

چولوسکی کانستانتین گفت: شرکت توریستی به ما گفتند که ما شروع بکار می‌کنیم ولی گفتند باید به استان شما سفر کنند آیا آن‌ها از ما دعوت می‌کنند که متحمل هزینه نشویم .

باقری گفت: صحبت می‌کنیم و جواب می‌دهیم اما آیا دوستان برای سرمایه‌گذاری در زمینه گردشگری می‌توانند با ما تسهیلاتی نظیر دادن مجوز ،زمین و معافیت‌های مالیاتی همکاری کنند و اگر چیزی موردنظر آن‌ها هم باشد پیشنهاد بدهند.

اکسانا جواب داد: کسی که می‌خواهد سرمایه‌گذاری کند باید مدل ,قیمت را ببیند و از نزدیک منطقه شما را مشاهده کند و بر اساس آن سرمایه‌گذاری کند ولی سرمایه‌گذار روسی باید بداند چه چیزی عایدش می‌شود و ما به سرمایه‌گذاران روسی برای ساخت هتل در امسک مالیات را حذف کردیم و زمین در اختیار آن‌ها قرار دادیم و طرح های مشخصی به آنان ارائه دادیم.

فادینا اکسانا در انتها گفت: ما در روسیه با سرمایه‌گذاران صحبت می‌کنیم و همه شرایط شما را برای آنان بازگو خواهیم کرد تا در صورت تمایل و سفر به استان شما جهت مشاهده منطقه شرایط را بررسی نمایند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد