تاریخ درج خبر : 1395/07/30
کد خبر : ۵۵۶۸۶۵
+ تغییر اندازه نوشته -
محمدعلی وکیلی

ترمیم کابینه با کدام متر؟!

سایت استان کهگیلویه و بویراحمد، *محمدعلی وکیلی- این روزها داغ‌ترین اخبار رسانه‌ها پیرامون چرایی استعفا و گمانه‌زنی گزینه‌های جایگزین است. مقصد این نوشته البته چند نکته پیرامون انتخاب وزرای جانشین است. معیار انتخاب این وزرا تا حد زیادی به چالش‌های امروز وزارتخانه‌های مربوطه بستگی دارد.vakili-mohammadali-06

در واقع شایسته است که دکتر روحانی در شاخص‌های انتخابش، این چالش‌ها را مد نظر قرار دهد. چالش‌هایی که کار را به استعفای وزیر کشاند.

در حوزه وزارت ورزش و جوانان، با بحران کارآمدی مواجه هستیم. عملکردها در این حوزه نه جدیتی دارد و نه کارگر می‌افتد. بزرگترین اتفاقات ورزشی هم حمیت و جدیتی نمی‌انگیزد کانتکس دکتر گودرزی به‌رغم همه محاسن اما با کانتکس جامعه ورزش ناسازگار بود. حوزه جوانان نیز مغفول و مهجور افتاده است. این وزارتخانه، به‌نوعی روزمرگی مبتلا شده است. وزارت فرهنگ نیز حال‌وروز خوبی ندارد. قصه فرهنگ و مدیریت فرهنگی در این کشور قصه پرآب چشمی است. هنوز تکلیف ما با خیلی چیزها مشخص نشده است. نه حدود و تعریف فرهنگ مشخص شده است و نه حدود اختیارات وزیر آن. خلاصه فرهنگ نیز مبتلائاتی دارد که باید مدنظر قرار گیرد یکی از مبتلائات این حوزه عدم امنیت گفتمانی است بشدت نیازمند برقراری گفتمان فرهنگی هستیم بر این اساس بایست رفت در خانه کسی که قادر به برقراری امنیت گفتمان فرهنگی نه امنیتی کردن فرهنگ باشد. وزیر مستعفی سوم، وزیر آموزش‌وپرورش است. ما در این حوزه با انباشت مطالبات روبرو هستیم. آموزش یکی از مهمترین حوزه‌ها و درعین‌حال مظلوم‌ترین است. معلمان که بار این آموزش را به دوش می‌کشند، فشار معیشت آنان را خمیده و خمود کرده است. خلاصه این حوزه، وزیری مطالبه گر می‌طلبد تا مطالبات بر زمین‌مانده را جبران کند.

دکتر روحانی برای عبور از این چالش‌ها، باید دامنه اطلاعات خود را پیرامون این

حوزه‌ها بیشتر کند. دیدیم که تخصص او در مسائل بین‌الملل چندان به کار آمد که به شگفتی منجر شد و اشراف او بر مسائل سیاست خارجی به انتخاب دقیق و آگاهانه وزیر مربوطه انجامید. اطلاعات کافی او در سایر حوزه‌ها نیز می‌تواند گره‌گشا باشد. او باید بانک اطلاعاتی از مدیران متخصص و کارآمد در هر حوزه ایجاد کند تا با چشمانی بازتر و دستی گشاده‌تر به انتخاب دست بزند. البته طبیعی است که او نتواند در همه حوزه‌ها متخصص باشد. روحانی نباید بگذارد که ندانستن مساوی نبودن انگاشته شود! این یک مغالطه است. برای حذر از آن می‌توان به متخصصین رجوع کرد.

اصناف مربوط به حوزه هر وزارتخانه بیش از همه به چالش‌های این وزارتخانه‌ها آگاهی دارند. آنان البته خبره‌های حوزه خود را نیز بهتر از هرکسی می‌شناسند. آنان می‌توانند متر و معیار تشخیص درد و درمانگر باشند. رجوع به آنان برای دولت هیچ ضرری ندارد!

* سرمقاله روزنامه ابتکار- محمدعلی وکیلی

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • امیر گفت:

    با سلام خدمت جناب آقای وکیلی.آدم وقتی فقیر میشه دیگه قادر به خرید لباس نو نیست ,مجبوره لباسهای کهنه خود را وصله وپینه بزنه و بپوشه.منتها باید دید علت فقر چیست,بی مایگی ست یا بی لیاقتی؟بی مایه از اول فقیر بوده ولی نا لایق ناشکر بوده که فقیر شده.دولت روحانی قدر این سرمایه یعنی جمعیت میلیونی را ندانست پس باید وصله و پینه کند تا بگذرد.قدر زر زرگر شناسد قدر ایران قدر شناس

پربازديد