تاریخ درج خبر : 1395/08/03
کد خبر : ۵۵۶۹۸۹
+ تغییر اندازه نوشته -

پرمصرف‌ترین داروها در کهگیلویه و بویراحمد

پرمصرف‌ترین داروهای تجویز شده در مراکز درمانی کهگیلویه و بویراحمد اعلام شد.3899221_420

به گزارش سایت استان کهگیلویه و بویراحمد به نقل از خبرگزاری صداوسیما، معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی استان در خصوص بیشترین معرفی پرمصرف‌ترین داروها در استانداردهایی که در بهار امسال در استان تجویز شد، گفت: ۱۰ داروی پرمصرف استان به لحاظ درصد بیماران به ترتیب مترونیدازول، دیفن هیدرامین، دگزامتازون، آزیترومایسین، امپرازول، آموکسی سیلین، استامینوفن، رانیتیدین، قرص سرماخوردگی بزرگسالان و سفیکسیم بودند.

دکتر جعفر نیکبخت افزود: ۱۰ داروی پرمصرف استان با بالاترین هزینه درمانی نیز به ترتیب قرص سفیکسیم، کوآموکسی‌کلاو، آزیترومایسین، آتورواستاتین یا داروی ضدچربی، امپرازول، شربت سفیکسیم، کپسول گاباپنتین، انوکساپارین، کپسول ۵۰۰ آموکسی سیلین و شربت آموکسی‌کلاو بودند.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد به موضوع برچسب اصالت کالا و نحوه تشخیص کالای اصلی از کالای قاچاق نیز اشاره کرد و گفت: برچسب اصالت کالا دو بارکد ۱۶ رقمی دارد که یکی مربوط به بازرسان و دیگری برای مصرف کننده است.

دکتر نیکبخت افزود: مصرف کننده برای آگاهی از نوع کالایی که خریداری می‌کند، باید این بارکد ۱۶ رقمی را به شماره ۲۰۰۰۸۸۲۲ پیامک کرده و از این طریق محصول موردنظر را ردیابی کرده که آیا از طریق مجاری قانونی یا به صورت قاچاق وارد شده است.

وی نظارت بر امور دارو و مواد مخدر، نظارت بر مواد غذایی و آرایشی و بهداشتی، نظارت بر تجهیزات پزشکی و آزمایشگاه‌ها را حوزه‌های کاری معاونت غذا و دارو عنوان کرد و ادامه داد: بازدید در حوزه صنایع غذایی و نمونه‌برداری در سطح عرضه از مهم‌ترین شاخص‌های عملکردی این معاونت است.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه معاونت غذا و دارو در حوزه غذا بیشتر وظیفه نظارت بر عرضه مواد غذایی را بر عهده دارد که این کار را به صورت مشترک با معاونت بهداشتی انجام می‌دهد، گفت: پس از ورود مواد غذایی به بازار از آنها نمونه‌برداری شده و بر روی آنها آزمایش انجام می‌شود.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد