تاریخ درج خبر : 1395/08/03
کد خبر : ۵۵۷۰۰۹
+ تغییر اندازه نوشته -

روابط تجاری بلغارستان و کهگیلویه و بویراحمد گسترش می‌یابد

سفیر بلغارستان در ایران گفت: روابط تجاری بلغارستان و کهگیلویه و بویراحمد گسترش می یابد.

bolgaria-sefarat-neshast-2

به گزارش سایت استان کهگیلویه و بویراحمد به نقل از مهر، هریستو پولنداکف در نشست با رئیس اتاق بازرگانی یاسوج در یاسوج افزود: روابط تجاری کشور بلغارستان در زمینه گیاهان داروئی، صنعت و محصولات کشاورزی با استان کهگیلویه و بویراحمد در حال گسترش است.

وی بیان کرد: صنعت و کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد زمینه خوبی برای گسترش همکاریهای تجاری است.

پولنداکف اظهار داشت: اقدامات مسئولان استان برای توسعه روابط اقتصادی با دنیا مطلوب است و امیدواریم همکاریهای مشترک بلغارستان با کهگیلویه و بویراحمد توسعه یابد.

سفیر بلغارستان این کشور را در تولید محصولات کشاورزی توانمند عنوان کرد و گفت: بلغارستان در تولید ماشین آلات کشاورزی و تولید کنسرو توانایی خوبی دارد و این امر می تواند زمینه تجارتی مناسب را فراهم آورد و کالاهایی  نیز که در باغارستان تولید نشده یا کمبود آن وجود دارد نیز از کهگیلویه و بویراحمد تامین شود.

bolgaria-sefarat-neshast-5

همچنین جبار کیانی پور، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج نیز در این نشست گفت: بازار ایران و بازار ۳۰۰ میلیونی اطراف آن می تواند فرصت بسیار خوبی برای تجارت با مردم دنیا باشد، دولت ما و اتاق بازرگانی همزیستی مسالمت آمیز و مبادلات اقتصادی و تجاری با کشور های دنیا در اولویت اولشان است.

وی افزود: در سفری که یک ماه پیش به بلغارستان داشتم، ملاقات هایی با اتاق بازرگانی، اتاق صنایع و انجمن ایران و بلغارستان در این کشور انجام دادم. که پس از این نشست ها این باور در من ایجاد شده است که استان کهگیلویه و بویرتاحمد می تواند به عنوان مک استان معین تجارت با بلغارستان مطرح شود. چراکه آمار واردات محصولات بلغارستان از ایران را که نگاه بیاندازیم عمده این محصولات می تواند از استان ما باشد باشد.

جبار کیانی پور بیان کرد: وجود تاکستان های فراوان و همچنین محصولات باغی مثل گردو و محصولات گل رز و همچنین محصولات پایین دستی نفت و گاز مثل پلیمر ها که تجار بلغارستان علاقه مند به آنها هستند در استان ما به وفور وجود دارند، به همین خاطر است که ما علاقه مند هستیم این ارتباط دوجانبه را سریعتر برقرار کنیم.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج خاطرنشان کرد: همچنین میل به صنایع پایین دستی و کوچک تجار بلغار این باور را در ما ایجاد کرده که فعالین اقتصادی بلغارستان علاقه مند به سرمایه گذاری در صنایع کوچک و متوسطی هستند که شرایط آن در استان ما مهیاست.

کیانی پور تصریح کرد: همچنین در این سفر با بررسی های که صورت گرفت دریافتم که مردم بلغارستان بسیار علاقه مند به مصرف داروهای گیاهی هستند تا داروهای شیمیایی و کهگیلویه و بویراحمد نیز که یکی از بزرگترین تولید کنندگان داروهای گیاهی در کشور است، می تواند گزینه بسیار خوبی برای سرمایه گذاران بلغار در این زمینه باشد.

وی ادامه داد: بیش از ۲۰۰ گونه گیاهی که بالاتر از ۵۰۰ گونه آن دارویی است، می تواند فرصتت  بسیار خوبی برای تجارت بین دو کشور در خصوص داروهای گیاهان باشد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج عنوان کرد: از طرفی علاقه مندی سفیر بلغارستان و ارتباطات خوبش با استانهای زنجان و مرکزی در ماه های اخیر، انگیزه ارتباط بیشتر ما را نیز با سفارت بلغارستان بوجود آورده است.

کیانی پور تاکید کرد: برای آشنایی بیشتر شما با توانمندی های کهگیلویه و بویراحمد پکیج هایی به زبان انگلیسی از معرفی توانمندی ها و فرصت های سرمایه گذاری و همچنین طرح های اقتصادی استان در اختیار شما قرار داده ایم .

وی بیان کرد: امیدواریم که در آینده ای نزدیک به استان کهگیلویه و بویراحمد سفر کنید و از نزدیک این توانمندی ها را بررسی و مطالعه کنید.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج گفت: کهگیلویه و بویراحمد استانی کوچک اما قدرتمند و غنی است، چرا که ۲۰ درصد نفت کشور،۱۰ درصد آب کشور و ۹ درصد جنگل های کشور در استان ما قرار دارند. و کهگیلویه و بویراحمد به پایتخت طبیعت ایران مشهور است.

کیانی پور ادامه داد: در راستای حضور شما در استان کهگیلویه و بویراحمد علاقه مند هستیم که شرایطی ایجاد شود که به زودی شاهد حضور هیئت های اقتصادی و تجاری از  بلغارستان در استان ما باشیم.

وی اضافه کرد: ما و همکارانمان در اتاق ایران تلاش خواهیم کرد که شورای بازرگانان ایران و بلغارستان را هرچه سریعتر ایجاد کنیم و پس از از تشکیل آن این شورا ارتباط های تجاری و اقتصادی را ادامه خواهند داد. وی افزود: برای توسعه صادرات و حمایت از تجار ایران و بلغاری و نیز گسترش روابط اقتصادی دو کشور در تلاش هستیم تا با رفع موانع موجود، زمینه فعالیت تجار ایرانی در بلغارستان را فراهم آوریم.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد