تاریخ درج خبر : 1395/08/05
کد خبر : ۵۵۷۰۳۰
+ تغییر اندازه نوشته -
محسن مطهریان

شهر یاسوج در کنش فعالیت‌های فرهنگی عقیم شده است

سایت استان کهگیلویه و بویراحمد، *محسن مطهریان- فرهنگ و شهر دو پدیده‌ی مکمل یکدیگر هستند که هر یک دیگری را تکمیل کرده و بدون آن معنا و مفهوم ندارد، به عبارتی می‌توان اینگونه بیان کرد که هر دو پدیده‌های انسانی شهر را تکمیل می‌کنند. شهر نوعی سازمان‌یافتگی اجتماعی در فضاست که باید آن را تولیدکننده دائم فرهنگ و بهترین بستر برای فرهنگ‌سازی به حساب آورد. در مفهوم‌سازی از فرهنگ تعاریف متعدد و متنوعی مطرح‌شده است که هر یک به نحوی ابعاد مختلف زندگی انسان را بررسی کرده‌اند. «در انسان‌شناسی، فرهنگ الگوهای رفتاری و فکری مردمی است که در گروه‌های اجتماعی زندگی می‌کنند، یاد می‌گیرند، خلق می‌کنند و در آن مشارکت دارند. فرهنگ متمایزکننده‌ی یک گروه انسانی از سایر گروه‌هاست. امروزه یکی از کارآمدترین سازوکارهای مدیریت شهری برای رسیدن به مناسبات اجتماعی مطلوب و کاهش هزینه‌های وارده بر شهر توجه و برنامه‌ریزی برای ارتقای فرهنگ شهرنشینی در بین شهروندان است. باید توجه داشت مدیریت شهری ابزاری است که به وسیله آن می‌توان توسعه پایدار فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی را به وجود آورد.motahariyan-mohsen

شهر یاسوج در سال‌های اخیر با رشد کالبدی شهری مواجه شده است که عدم توجه به مسائل فرهنگی_اجتماعی در برنامه‌های مدیریت شهری به‌خوبی مشاهده می‌شود.

درواقع قطع ارتباط فرهنگ و اجتماع را می‌توان اصلی‌ترین معضل شهری شهر یاسوج بیان کرد عدم توجه به مسائل فرهنگی در شهر، عدم ارتباط مردم با برنامه‌های فرهنگی و عدم رابطه‌ی بین کالبد یا سیمای شهر یاسوج با هویت بومی، بخوبی قابل‌لمس است.

 متأسفانه در ماه‌های اخیر شاهد خودکشی‌های زنجیره‌ای بغرنج جوانان شهرمان بوده‌ایم که بخشی از این اتفاق ناگوار را می‌توان به بعد اجتماعی_فرهنگی تعمیم داد. که این مسئله در جای خود نیاز به واکاوی اساسی در بعد اجتماعی و انسان شانسی دارد.

با یک نگاه کلی به امور مدیریتی کلان‌شهرها می‌توان فعالیت‌های فرهنگی شهرداری‌های هر شهر را به‌خوبی مشاهده کرد. این درصورتی است که در کادر مدیریتی شهرداری شهر یاسوج، فعالیت‌های فرهنگی به‌کندی مشاهده شده است که البته به نظر می‌رسد حذف معاونت امور فرهنگی_اجتماعی از کادر مدیریتی شهرداری یاسوج، این شهر را در کنش فعالیت‌های فرهنگی عقیم کرده است، در اولین فرصت ممکن خواستار پاسخ‌های منطقی و گویای مسئولین هستیم.

این مسئله، سؤالی را در ذهن همگان متبادر ساخته است که:

اعضای محترم شورای شهر بخصوص مسئول کمیسیون اجتماعی_فرهنگی در خصوص این معضل جدید شهری ریشه‌یابی کرده‌اند؟ و برای رفع این معضل چه سیاست‌های تهاجمی اتخاذ شده است؟

سؤال کلی ذکر شده تنها بخشی از دغدغه‌های مردم شهر یاسوج است که توجه با آن می‌تواند حرکتی به سوی توسعه‌ی فرهنگی شهرمان باشد.

به نظر می‌رسد علاوه بر مشکلات فیزیکی و کالبدی، «مدیریت فرهنگی شهر یاسوج» معضل جدیدی برای «مدیریت شهری» به حساب می‌آید در این راستا با ارائه پیشنهادات کلی و گذرا می‌توان تا حدودی به مدیریت فرهنگی کمک قابل‌توجه ای کرده باشد:

  1. برگزاری گفتمان‌های اجتماعی به‌صورت محلی
  2. شناخت مشکلات روانی شهروندان و کوشش برای رفع آن‌ها
  3. با توجه به مواجه شدن با پدیده‌ی خودکشی در شهر، توجه به کودک و نوجوان و درگیر کردن آن‌ها در امور فرهنگی شهر
  4. توجه به سیمای کالبدی شهر، ایجاد فضاهای مکث و میدانچه های محلی برای گذراندن اوقات فراغت و افزایش تعاملات اجتماعی در محلات
  5. ایجاد هماهنگی بین شهرداری، اداره صنایع‌دستی، گردشگری و میراث فرهنگی، اداره فرهنگ ارشاد و شورای شهر

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد