تاریخ درج خبر : 1395/08/07
کد خبر : ۵۵۷۱۴۸
+ تغییر اندازه نوشته -
آسیب‌شناسی خانوده‌ ناپایدار از زبان مدیرکل بهزیستی کهگیلویه و بویراحمد؛

از ازدواج‌های اجباری تا طلاق‌های اختیاری

مدیرکل بهزیستی استان کهگیلویه و بویراحمد ازدواج‌های اجباری را مهمترین دلیل طلاق‌های زودرس در این استان عنوان می‌کند.

talagh-01

به گزارش سایت استان کهگیلویه و بویراحمد، موسوی امجد می‌گوید: در گذشته خانواده‌ها فرزندان را مجبور به ازدواج با فرد خاصی می‌کردند. درحالی‌که تحمیل‌های اجتماعی جای‌ تحمیل‌های خانوادگی را گرفته است. جوانان بدون توجه به تبعات ازدواج و صرفاً برای فرار از فشارهای اجتماعی تن به ازدواج‌هایی می‌دهند که به سرعت منجر به طلاق می‌شود.

وی با اشاره به فشارهای اجتماعی می‌گوید: متأسفانه شرایط جامعه را به سمتی پیش برده‌ایم که جوانان در مرحله آشنایی برای حفظ آبرو، ترس از توبیخ‌های اجتماعی و غیره هدف خود را ازدواج عنوان می‌کنند.

وی می‌گوید: بسیاری از پسر و دخترهای جوان در همان ابتدا می‌دانند که گزینه مناسب هم نیستند اما چون رابطه خود را به سمت مسائل جنسی کشانده‌اند صرفاً برای فرار از عواقب اجتماعی آن عقد کرده و بلافاصله طلاق می‌گیرند.

وی تأکید کرد: در این استان هم جوانان و هم خانواده مقوله عقد و طلاق را کاملاً از هم جدا می‌دانند و دوران عقد را دوران آشنایی می‌دانند. درحالی‌که به لحاظ قانونی عقد که انجام بگیرد تمام مسئولیت‌های قانونی متوجه طرفین است.

موسوی امجد اضافه می‌کند: جوانان نسبت به گذشته بی‌پرواتر شده‌اند و با خواندن یک صیغه محرمیت خود را صاحب حق می‌دانند درحالی‌که حاصل این روابط کودکانی است که در پرورشگاه‌ها و شیرخوارگاه‌ها رها شده‌اند و چون اغلب مادران این کودکان مشخص است حتی امکان سپردن سرپرستی این کودکان به خانواده‌ها وجود ندارد.

وی تأکید می‌کند: بر اساس آمارهای رسمی به ازای هر شش ازدواج در شش‌ماهه اول امسال یک طلاق ثبت شده است که بیشتر طلاق‌های ثبتی استان مربوط به افرادی است که حتی زندگی مشترک را شروع نکرده‌اند.

مدیرکل بهزیستی معتقد است سکوت درباره مسائل اجتماعی ازجمله طلاق باعث کم شدن آمارهای مربوط به آن نشده و صرفاً خانواده‌ها در شرایط سخت‌تری برای کسب اطلاعات قرار گرفته‌اند.

وی تأکید می‌کند: اطلاع‌رسانی درباره طلاق فقط آمار و ارقام نیست و باید جامعه و خانواده‌ها را برای رویارویی با چنین پدیده‌هایی آماده کرد و روابط ضعیف را به جامعه شناساند.

به گفته موسوی امجد: نهادهای مختلف باید به‌جای اجبار کردن جوانان به ازدواج‌های از پیش شکست‌خورده، رفتارهای آموزشی و هدایتی پیش بگیرند.

استان کهگیلویه و بویراحمد در گذشته به لحاظ آسیب‌های اجتماعی جز استان‌های سبز کشور است اما سیر صعودی رشد آسیب‌ها در استان نگران‌کننده شده است تا جایی که در برخی از این آسیب‌ها استان به نسبت جمعیت خود در کشور رتبه دار است.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد