تاریخ درج خبر : 1395/08/07
کد خبر : ۵۵۷۱۵۲
+ تغییر اندازه نوشته -

رودسمه؛ جایی که اغلب کودکانش دچار سوء‌تغذیه‌اند (تصاویر)

امروزه اگرچه در برخی مکان‌ها والدین دغدغه درمان چاقی مفرط فرزندانشان را دارند اما در مناطقی دیگر مادران نگران دسترسی نداشتن فرزندانشان به غذای کافی و سوءتغذیه آن‌ها هستند که یکی از این مناطق، روستای «رود سمه» بخش دیشموک در کهگیلویه و بویراحمد است.

82285134-71127333

به گزارش سایت استان کهگیلویه و بویراحمد به نقل از ایرنا، بخش دیشموک با 23 هزار نفر جمعیت یکی از بخش‌های محروم استان کهگیلویه و بویراحمد به شمار می‌آید و روستاهایی در آن وجود دارد که از امکانات اولیه زندگی محروم هستند.

روستای رود سمه بخش دیشموک با 45 خانوار یکی از محروم‌ترین روستاهای استان است که نبود امکانات اولیه زندگی تهدید جدی برای سلامت مردم آن محسوب می‌شود.

جمعیت این روستا که بیشتر آن‌ها را کودکان تشکیل می‌دهد به باور کارشناسان و نهادهای مسئول از سوءتغذیه شدید رنج می‌برند.

به گفته کارشناسان بهداشت که همراه گروه هستند، این‌سو تغذیه شدید ناشی از فقر و محرومیت و کمبود امکانات غذایی و بهداشتی است.

سوءتغذیه شدید در بعضی از روستاهای محروم بخش دیشموک شهرستان کهگیلویه یک تهدید جدی برای جمعیت این منطقه محسوب می‌شود.

زنان، آب آوران روستا

آب آشامیدنی این روستا از رودخانه تأمین می‌شود و وظیفه آب آوری در آن بر عهده زنان و دخترانی است که با دبه و گالن از این رودخانه آب را به روستا حمل می‌کنند.

با پیمودن راهی خاکی و پر از چاله همراه جمعیت هلال‌احمر شهرستان راهی این روستا شدیم.

در کنار رودخانه، زنان برای تأمین آب آشامیدنی خود مجبور به حمل دبه و گالن با دست بودند.

با ورود به روستا زنانی را مشاهده کردیم که هر کدام 2 تا چهار کودک کوچک به بغل و در کنار خود داشتند.

هرچند جمعیت هلال‌احمر برای اجرای طرح کاروان سلامت و توزیع داروی رایگان به این منطقه رفته بود ولی دیدن کودکان لاغر و دچار سوءتغذیه، بسیار رنج‌آور بود.

وضعیت بهداشتی و نوع پوشش کودکان و زنان این روستا نشان از ضرورت توجه فوری و عمیق به مشکلات این روستاها داشت.

سوءتغذیه کودکان، دغدغه مادرانه

شماری از زنان روستا در گفت‌وگو با خبرنگار، سوءتغذیه کودکان را دغدغه اصلی خود عنوان کرده‌اند.

«عظیمه برقی زاده»؛ 30 ساله که دارای پنج فرزند کوچک بود در این رابطه گفت: سوءتغذیه شدید، کودکان را تهدید می‌کند.

وی با اشاره به فقر و محرومیت و کمبود مواد غذایی برای تغذیه کودکان گفت: نیاز است مسئولان نسبت به تأمین شیر خشک موردنیاز کودکان روستا همکاری کنند.

«تاج گل بزله» با بیان اینکه هشت فرزند دارم گفت: از این تعداد چهار کودک از سوءتغذیه شدید رنج می‌برند.

«کبری پناهنده» از دیگر زنان روستای رودسمه دیشموک گفت: 6 کودک قد ونیم قد دارم که به علت سوءتغذیه دچار کم‌وزنی هستند.

درصد کودکان دچار سوءتغذیه هستند

«مهرداد قیصری»؛ پزشکی که در طرح سلامت همراه جمعیت هلال‌احمر به این روستاها سفر کرده در این رابطه گفت: با بررسی‌های انجام شده بیش از 65 درصد کودکان این روستاها سوءتغذیه شدید دارند.

وی با اشاره به وضعیت بهداشتی نامناسب روستای رودسمه ابراز داشت: نیاز است در رابطه با سوءتغذیه آن‌ها مسئولان چاره‌ای بیندیشند.

قیصری وزن کم کودکان را یک چالش عمده برای سلامتی کودکان این روستا دانست و بیان کرد: محیط غیربهداشتی و آب آشامیدنی نامناسب خطری جدی برای سلامت آنان محسوب می‌شود.

«عذرا اردوانی» بهورز روستای 45 خانواری رودسمه که تازه به این روستا آمده است گفت: با بررسی پرونده‌های این تعداد خانوار، کودکانی که دارای سوءتغذیه هستند شناسایی و به شبکه بهداشت معرفی خواهند شد.

رئیس کمیته امداد دیشموک نیز در این رابطه گفت: بیش از 200 کودک زیر 6 سال در روستای رودسمه دیشموک که دارای سوءتغذیه هستند سبد کالا دریافت می‌کنند.

رضا ایزدی بیان کرد: از این تعداد 190 کودک زیر پوشش کمیته امداد نیستند.

وی افزود: کمیته امداد هیچ‌گونه محدودیتی در راستای حمایت از کودکانی که دچار سوءتغذیه هستند ندارد.

ایزدی گفت: باید شبکه بهداشت، کودکانی که داری سوءتغذیه هستند را به کمیته امداد معرفی کند.

رئیس شبکه بهداشت و درمان کهگیلویه نیز در این رابطه به خبرنگار ایرنا گفت: با توجه به عمق محرومیت در روستاهای بخش دیشموک کودکان بیشتر روستاهای این بخش دچار سوءتغذیه هستند.

سید غفار شفایی افزود: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده شیر خشک موردنیاز این تعداد کودک نیز تأمین خواهد شد.

وی بیان کرد: برنامه‌های رژیم غذایی و جیره غذایی نیز برای کودکانی که دارای سوءتغذیه هستند با همکاری بهورز ارائه و تأمین خواهد شد.

جمعیت هلال‌احمر شهرستان کهگیلویه با کارهای عام‌المنفعه و انسان دوستانه تاکنون سفرهای زیادی به مناطق محروم و سخت گذر شهرستان در سال جاری داشته و در این راستا علاوه بر توزیع داروی رایگان اقلام خوراکی و فرهنگی در این روستاها نیز توزیع کرده است.

روستای رودسمه در فاصله 9 کیلومتری دیشموک مرکز بخش دیشموک از توابع شهرستان کهگیلویه در استان کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • م.و گفت:

  معاون اجرایی سپاه فتح استان خبر داد:
  اعزام 9 هزار دانش‌آموز کهگیلویه و بویراحمدی به مناطق عملیاتی

  معاون اجرایی سپاه فتح کهگیلویه و بویراحمد گفت: 9 هزار و 173 دانش‌آموز در مقطع متوسطه اول و دوم استان در سال جاری در قالب کاروان راهیان نور به مناطق عملیاتی هشت سال دفاع مقدس اعزام خواهند شد.

  asode-sarhang

  به گزارش سایت استان کهگیلویه و بویراحمد به نقل از ایرنا، سرهنگ احمد آسوده روز شنبه در جمع خبرنگاران کهگیلویه و بویراحمد در یاسوج اظهار داشت: این دانش‌آموزان به مدت چهار روز از مناطق عملیاتی شلمچه، دهلوایه، فکه، شوش و خرمشهر دیدن خواهند کرد.

  وی گفت: این دانش‌آموزان با بازدید از مناطق عملیاتی جبهه‌های جنگ با دلاورمردی ها و جانفشانی رزمندگان هشت سال دفاع مقدس آشنا خواهند شد.

  معاون اجرایی سپاه فتح کهگیلویه و بویراحمد اضافه کرد: این استان سال گذشته رتبه نهم کشوری را در زمینه اعزام دانش‌آموزان به مناطق عملیاتی جنوب کشور کسب کرد.

  سرهنگ آسوده تصریح کرد: نخستین گروه اعزامی از دانش‌آموزان این استان در قالب 450 نفر 25 مهر امسال به مناطق عملیاتی جنوب کشور اعزام شدند.

  وی زمان اعزام دانش‌آموزان به مناطق عملیاتی را از آغاز شروع مدارس تا 25 اسفند هر سال دانست و گفت: سهمیه استان در سال گذشته حدود هشت هزار و 500 نفر بود.

  148 هزار دانش‌آموز در کهگیلویه و بویراحمد در مقاطع مختلف مشغول تحصیل هستند.

پربازديد