تاریخ درج خبر : 1395/08/10
کد خبر : ۵۵۷۲۳۷
+ تغییر اندازه نوشته -
ایمان اشکوه

«کهگیلویه بزرگ» یا «بویراحمد بزرگ»؟

«کهگیلویه بزرگ» نامی که در مدت کوتاهی میان  اصحاب رسانه، سیاست‌مدرارن و برخی از مردم  استان کهگیلویه و بویراحمد رایج شد و کم‌کم جای استفاده از شهرستان‌های چهارگانه (کهگیلویه،بهمئی،چرام و لنده) را گرفت.

نامی که هنوز مشخص نیست اولین بار توسط چه کسی یا کسانی به شهرستان‌های چهارگانه اطلاق شد.

اما نکته‌ای که برای هر غیر کهگیلویه‌ای با شنیدن نام «کهگیلویه بزرگ» به ذهنشان خطور می‌کند، صفت «بزرگ»است که باعث به وجود آمدن دیدگاه‌های متفاوتی شده  که بعضا باعث ایجاد حاشیه‌هایی نزد مردم و سیاست‌مداران شده است.

عده‌ای از منتقدان اضافه کردن صفت «بزرگ» به کهگیلویه را اعلام برتری کهگیلویه‌نشینان نسبت به شهرستان‌های دیگر می‌دانند و حتی برخی از مواقع نام «بویراحمد بزرگ» در واکنش به «کهگیلویه بزرگ» در شهرستان بویراحمد هم شنیده شده است.

بارزترین واکنش نسبت به این نامگذاری پرحاشیه را غلام محمد زارعی نشان داد. در جلسه‌ای که با حضور وزیر صنعت در اتاق بازرگانی یاسوج برگزار شد، عدل هاشمی‌پور بعد از به کار بردن واژه «کهگیلویه بزرگ» توسط نماینده شهرستان‌های کهگیلویه،بهمئی،چرام و لنده با خنده زارعی نماینده شهرستان‌های بویراحمد و دنا  و یکی از همراهان وی روبرو و نمونه‌ای شد از تنش بین سیاست‌مداران استان در خصوص استفاده از واژه فوق‌الذکر.

در میان مردم هم این نامگذاری حاشیه‌ای را در فضای مجازی به وجود آورد که با واکنش مخالفان و موافقان روبرو شد.

مخالفان از حس ناسیونالیستی بیش از اندازه موافقان صفت «بزرگ» می‌گویند و موافقان هم از لحاظ تاریخی «بزرگ» را برازنده کهگیلویه می‌دانند.

اما به عقیده نگارنده نه موضع موافقان در این باره صحیح و قابل استناد است و نه موضع منتقدان و مخالفان!

شهرستان کهگیلویه تا اوایل دوران نمایندگی حجت‌الاسلام بزرگواری بزرگ‌ترین شهرستان استان می‌بود و بعد از انتخابات مجلس در سال 86 و حمایت گسترده بهمئی‌ها از بزرگواری، شهرستان بهمئی اولین بخشی از کهگیلویه آن زمان بود که جداً و تبدیل به شهرستان شد.

و پس از آن هم دو شهرستان چرام و لنده ازشهرستان وسیع کهگیلویه جدا شده و در آغاز دهه 90 شمسی تبدیل به شهرستان‌های چهارگانه امروزی شد.

اطلاع دقیقی از هدف و اولین مورد نام گذاری شهرستان‌های چهارگانه به «کهگیلویه بزرگ» در دسترس نیست ولی تنها راهی که می‌توان اطلاعات ناچیزی از زمان به کارگیری از نام «کهگیلویه بزرگ» به دست آورد و درگیر حدسیات نشد، موتور جست‌و‌جوگر گوگل است.

دو سال قبل هیچ کدام از مردم کهگیلویه و بویراحمد قطعاً نامی از «کهگیلویه بزرگ» نشنیده بودند، اما با نزدیک شدن به زمان انتخابات مجلس و خبرهای سیاسی، کم‌کم استفاده از کهگیلویه بزرگ در میان اصحاب رسانه رایج شد و استفاده از شهرستان‌های چهارگانه یا به کار بردن نام چهار شهرستان کهگیلویه، بهمئی، چرام و لنده در متن خبر و تیترها توسط خبرنگاران منسوخ شد.

تیرماه 94 برای اولین بار کهگیلویه بزرگ توسط  یک خبرنگار استفاده شد و قبل از این تاریخ به طور مکتوب و تلویحی هیچ اثری از صفت «بزرگ» برای کهگیلویه وجود ندارد که در مقاله تیر ماه 94 هرجا از صفت «بزرگ» استفاده شده در پرانتز به چهار شهرستان کهگیلویه، چرام، بهمئی و لنده اشاره شده است.

برخی از منتقدان از پشت پرده اضافه کردن صفت بزرگ به کهگیلویه می‌گویند و از سیاستمداران کهگیلویه‌ای که در پایتخت حضور دارند به عنوان اتاق فکر نامگذاری «کهگیلویه بزرگ» یاد می‌کنند و اعلام تقابلی می‌دانند با شهرستان و ایل بزرگ بویراحمد.

تحقیق در موتورهای جست و جو از تاریخ یک ساله این نامگذاری پرحاشیه خبر می‌دهد، زمانی که شروع بحث‌های سیاسی برای انتخابات مجلس 94 بود و تنها مواقعی از «کهگیلویه بزرگ»در متن یا تیتر خبرها استفاده شده است که کلماتی مانند: «حوزه انتخابیه یا نماینده » پیش از آن آمده  باشد یا هم سخنی از انتخابات باشد که به اختصار در متن یا تیتر خبرها آمده است تا جای یک جمله با کلمات زیاد (حوزه انتخابیه شهرستان‌های کهگیلویه، بهمئی، چرام و لنده) در متن خبر تبدیل به حوزه انتخابیه «کهگیلویه بزرگ» شود که در مقالات و متن خبرها امری طبیعی به نظر می‌رسد.

همچنین اعلام تقابل در برابر ایل بزرگ «بویراحمد» هم نمی‌تواند دلیل این نامگذاری باشد چرا که بزرگترین ایل کهگیلویه مرکزی بویراحمد است و عملاً احتمال تقابل با ایل بویراحمد را به صفر می‌رساند.

نه کهگیلویه عقب مانده اقتصادی با اضافه شدن «بزرگ» پیشرفت می‌کند و جلالی می‌یابد نه ایل و شهرستان بویراحمد با اضافه شدن صفت بزرگ به کهگیلویه کوچک.

متأسفانه تقابل سرحد_گرمسیری یا دهدشتی_یاسوجی سال‌هاست در میان تمام اقشار مردم استان رایج شده و شرایطی را به وجود آورده است که با کوچک‌ترین اتفاقی آتش آن برافروخته‌تر می‌شود و شعله‌هایش سوزاننده‌تر؛ که عمده حاشیه این نامگذاری در دل این اختلافات سطحی به وجود آمده است تا اتفاقات بی‌اهمیت و کوچک این چنینی تبدیل به یک معضل اساسی شود.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • ناشناس گفت:

  جناب آقای زارع درست هست که دراتاق فکر بویراحمدبرای انشقاق وتضعیف کهگیلویه ومهاجرت واسکان وسپس فروش زمینهایتان وسیمان وفولادتان برای این شهرستان که نماد تاریخ وفرهنگ استان است ازکتیبهٔ تنگ سولک گرفته تابافت قدیم دهدشت به عنوان قدیمی ترین شهر این استان تاچرام وباغ وچشمه بلقیسش ولنده ودیشموک که نماد تمدن درکشورند حال شما داری به بعضی همشهریان ماکه ازروی سادگی دیارخود راترک کردند وشهری رابرای شما آبادکردند که به سیبری شوروی می مانست وهنوزازخوف خرس وکفتاروسایر درندگان درامان نیست ودرپایان این رامطمئن باش که شهرستان بعدی که درکهگیلویه تفکیک شدکه احتمالاً گزینهٔ بعد دیشموک هست بانام کهگیلویهٔ شمالیست

 • هم ولایتی گفت:

  واقعا باید تاسف خورد به حال این چنین تفکراتی. چه مسائل پیش پا افتاده ای را (و فقط به هدف ایجاد انشقاق!) مطرح میکنید!
  به حال آن نماینده ای که هنرش افتخار به نام شهرستان، و دیگری که واکنش و پوزخند به نام شهرستان است، نیز باید تاسف خورد.
  این نامگذاری هم به نظر نمی رسد برای تحقیر ایل و تباری، یا مکان و منطقه ای بکار رفته باشد. همانطور که استان خراسان بعد از تجزیه به سه استان شمالی، رضوی و جنوبی، برای نامیدن مجموع سه استان، از عبارت خراسان بزرگ استفاده می شود. اگر طبق نظر دوستان باشد، بقیه استانهای کشور باید کفن پوشیده و اعتراض خود را به این نامگذاری ابراز دارند.

 • س.م.ج.م.ا گفت:

  نمایندگان استان بجای لفاظی های حقیر و کودکانه باید به فکر معیشت مردم باشند تا هنوز بعضی از مناطق استان دچارسوء‌تغذیه‌نباشند. آقایان دغدغه اسم دارند، حالا اگر اسمش ولایت بامیان باشد چه فرقی میکند…..
  به نقل از همین سایت:
  http://k-b.ir/557152 “رودسمه؛ جایی که اغلب کودکانش دچار سوء‌تغذیه‌اند (تصاویر)”

 • کارشناس جغرافیای سوقی گفت:

  برادر عزیز اشتباه می کنی شهرستان بهمئی دردوران موحد شهرستان شده است

 • زینب آقایی گفت:

  وقتی ما با بررسی تاریخ این استان متوجه صدمات جبران ناپذیر این چند دسته گی ها هستیم خود ما نباید اجازه بدیم در هر زمانی بخصوص در زمان انتخابات، کاندیدها به جای ارائه راهکارهاشون برای رفع مشکلات، دست به ریسمان غیرتهای کاذب بزنن که بتونن با سو استفاده از احساسات مردم رای کسب کنند. من شخصا هدف رو اینچنین ساده نمیبینم و فکر میکنم بخشی از مردم با نگاه دیگه ای سوار بر موج یک نفر برای جذب رای شدن. و شاید در متون رسمی که شما فرمودین نگاه فقط یک نگاه جغرافیایی باشه، اما در مکالمات روزمره و جلسات مردمی، دلیل این واژه این نیست.

 • زینب آقایی گفت:

  عرض ادب. اشاره ی خوبی داشتین به فضای انتخابات. فضایی که باعث انشقاق طوایف و ایلات هم میشه. در این فضا همیشه نوآوری های خاصی وجود داره که مردم رو غیرتی کنن و طبیعتا رای جمع کنن. متاسفانه در این یکسال اخیر شاهد استفاده از این اصطلاح نه به دلیل توضیحاتی که ارائه فرمودین که دقیقا به دلیل کسب برتری که از کلمه وام گرفته هستیم. مساله اینجاست که چند درصد افراد که از این اصطلاح استفاده میکنن واقعا به همین دلایل که شما فرمودین دست به این کار می زنند؟ بحث تقابل بویراحمد و کهگیلویه نیست. بحث انشقاق و تفرقه بر استانیست که سالهاست دقیقا به همین دلیل داره ضربه میخوره.

  • ایمان اشکوه گفت:

   ممنون خانم اقایی از اظهار نظرتون،استفاده از کهگیلویه بزرگ تو اون بازه زمانی نه تنها توسط سیاسیون و کاندیداها بلکه بین مردم و خبرنگاران هم مرسوم شد، به شخصه هیچ حس برتری جویی در اون ندیدم و کاملا تفاوت داشت با واژه ای مثل «عزت بویراحمد»که توسط یک نماینده خاص و برای اهداف خاص استفاده شد.درصد مشخصی نمیشه گفت ک چرا از این اسم استفاده میکنن!و نظر من اینه که این نامگذاری حساسیت زا بوده بدون شک؛ اما ادامه دادن این نگاه با حس برتری به انشقاق بیشتری منجر میشه

 • svpn گفت:

  سلام برادر
  آفرین

 • قلعه گفت:

  مقاله بسیار ابتدایی و سطحی بود متاسفانه

 • ناشناس گفت:

  سایت استان متاسفانه با درج این یادداشت به بددلی ها دامن می زند. اصطلاح کهگیلویه بزرگ نامی است که بر چهارشهرستان نهاده اند. درست هم هست و اتفاقا بخش بزرگی از این شهرستان بویراحمدی ها هستند. متاسفانه هر کس چیزی به ذهنش خطور میکند سایت استان پیشتاز ثبت ان ذهنیت می شود

 • پوريا پورمحمدي گفت:

  درود جناب اشکوه…به نظر بنده فعالیت خود را در حوزه زیست محیطی ادامه و ذهن خود را درگیر این ترین ها نکنید چرا که تا اندیشه بزرگ نباشد صرف استفاده از صفت بزرگ به کار ناید.

 • ناشناس گفت:

  برادر نویسنده بهمئی زمان حاج اقا موحد شهرستان شد استانداری اقای دوستی سال1382 نه سال 1386

 • خدا گفت:

  الکی بحث درست نکنید-هیچ حساسیتی نیست-ما متاسفانه همیشه دنبال حاشیه هستیم و این دلیل عقب ماندگیمون شده

پربازديد