تاریخ درج خبر : 1395/08/13
کد خبر : ۵۵۷۳۴۰
+ تغییر اندازه نوشته -

شورای شهر دهدشت در تب هیاهو

شورای شهر باید به فکر حل کردن مسائل و مشکلات مردم و شهر دهدشت، مرکز شهرستان کهگیلویه باشد اما انگار که حواشی آن بیشتر از این مسائل است و به تنها چیزی که توجه نمی‌شود شهر است که باید بررسی شود در این شورا چه خبراست.

shoraye-shahr-dehdasht

به گزارش سایت استان کهگیلویه و بویراحمد به نقل از ایسنا، هفته گذشته بیستمین نشست شورای شهر دهدشت به منظور بررسی طرح استیضاح شهردار با 6 رأی موافق برگزار شد که این نشست با تنش شدید اعضای موافق و مخالف همراه بود.

حسین جهادگر، رئیس شورای شهر دهدشت در این نشست استیضاح شهردار را کاری غیرقانونی دانست و گفت: روال قانونی در این طرح طی نشده و باید رئیس شورا ابتدا سؤالات اعضای شورا را به طور شفایی به شهردار برساند و شهردار پاسخگو باشد.

جهادگر همچنین در اظهاراتش آورده بود که شهردار باید با حضور در جلسه از خود دفاع کند که اگر دفاعیاتش قانع‌کننده نبود شورا طی نامه دیگری استیضاح را طرح کند.

به همین منظور عصر روز چهارشنبه بیست و یکمین نشست شورای شهر دهدشت با طرح سؤال از شهردار برگزار شد.

حسین جهادگر در ابتدای این نشست با بیان اینکه هر چه اختلافات در شورا بیشتر باشد رنجش بیشتری نصیب مردم می‌شود گفت: انتظار می‌رود در این چند ماه باقی مانده اعضای شورای شهر دهدشت نهایت همکاری با هم داشته باشند که مجدداً مشکلی جدیدی پیش نیاید.

وی بیان کرد: بنده به اقلیت و اکثریت اعتقادی ندارم و معیارم عملگرایی، تقوی و دینداری و حل مشکلات مردم است.

رئیس شورای شهر دهدشت تصریح کرد: طبق قانون شورا می‌تواند بر شهرداری نظارت داشته باشد اما حق دخالت در کارهای آن را ندارد، منتها عده‌ای افراد بیمار در بدنه شهرداری قصد دارند که جو شورای و شهرداری را متشنج کنند و نباید به حرف‌های چنین افرادی گوش فرا دهیم.

جهادگر در ادامه کافی نبودن فضای سبز شهرستان، نظافت شهر، ساخت‌وسازهای غیرقانونی، عدم ساماندهی دکه‌ها، به‌کارگیری نیروهای غیرمتخصص در شهرداری، عدم پاسخ به مکاتبات شورا توسط شهرداری و اجرایی نشدن مصوبات شورا توسط شهرداری را از جمله سؤالات اعضای شورا خطاب به دکتر تخشا شهردار دهدشت عنوان و اظهار کرد: طی چند سال اخیر ساخت‌وسازهایی در سطح شهر انجام گرفت که هیچ‌کدام پروانه ساخت نداشتند و شهرداری نباید اجازه شروع کار به آن‌ها را می‌داد.

جهادگر اضافه کرد: بکار گیری نیروهای غیرمتخصص در شهرداری خلاف قانون هست و برخی مسئولین واحد شهرداری از نظر قانی نمی‌توانند آنجا کاری انجام دهند.

وی با بیان اینکه مصوبات شورا در سه سال گذشته هیچ‌کدام صورت اجرایی پیدا نکردند گفت: مصوبات مالی 10 درصد از 100 درصد انجام نگرفتند.

در ادامه امیررضا خوش‌آئین، از اعضای طیف اقلیت گفت: بنده به این شورا خوش‌بین نیستم چراکه بدعت و خلاف‌گویی در این شورا بیداد می‌کند.

وی عنوان کرد: از بودجه پیش‌بینی 13 میلیارد تومانی در تفریح بودجه شهرداری بیش از 11 میلیارد آن محقق شد، حالا چطور می‌گویند برای کار کردن پول نداریم، این‌همه پول کجا رفت؟

عضو شورای شهر دهدشت تصریح کرد: شهرداری شهر را به سوت‌وکور می‌برد و در سال گذشته قریب به 300 خانوار از دهدشت مهاجرت کردند که مهم‌ترین دلیل آن ضعف شهردار است.

خوش‌آئین اظهار کرد: تا زمانی که این مسائل قومی و قبیله‌ای وجود دارد و لشکرکشی می‌شود اگر شهرداری بالای 3 هزار تخلف هم داشته باشد و همه اموالش حراج شوند شهردار استیضاح نخواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: دو تن از اعضای شورای شهر پیشنهاد استیضاح شهردار دادند ما هم با آغوش باز پذیرفتیم کسی که اولین امضاکننده استیضاح بوده با لشکرکشی عقب‌نشینی کرده است.

خوش‌آئین اضافه کرد: یکی از معضلات شورای شهر همسر شهردار است و بسیاری از مسائل و مشکلات از همین شورای شهر نشاءت می‌گیرد، بحث ما بحث احقاق حقوق مردم است و مسائل شورا خلاف صراحت قانون است.

سهراب حجت خواه دیگر عضو شورای شهر دهدشت با بیان اینکه شورا و شهرداری در این دوره نمره مردود گرفتند گفت: اگر نتوانستیم شهردار استیضاح کنیم مردم ما را استیضاح خواهند کرد، بهتر بود خود آقای شهردار به خاطر مردم استعفا می‌داد.

وی بیان کرد: حالا که در این اواخر چند ماه پایانی دو نفر از دوستان تقاضای استیضاح دادند بنده از همان اول نگاه مثبت به این قضیه نداشتم چراکه تا دیروز حامی شهردار بودند و امروز خواهان استیضاح.

عضو شورای شهر دهدشت عنوان کرد: بر سر پاساژِی که ‌می‌توانست برای شهرداری 400 میلیون تومان عوارض داشته باشد بلایی آمد که همه می‌دانند.

حجت خواه با بیان اینک در طی این سه سال مصوبات جهت منافع مردم صورت نگرفته است گفت: وظیفه شورا نظارت بر اموال شهرداری است، اما ما چند بار حساب‌های مالی شهرداری را بررسی کردیم؟ یکبار هم انجام ندادیم.

وی اظهار کرد: بودجه سال 94 شهرداری بدون هیچ‌گونه مطالعه و در یک‌چشم بهم زدن در 5 ثانیه امضا شد، شورایی که در یک‌چشم بهم زدن بودجه 11 میلیارد تومانی را امضا و تائید می‌کند می‌خواهد به کجا برسد.

حجت خواه تصریح کرد: شورای شهر خودش باید استیضاح می‌شد، نه‌تنها مشکلی را حل نکرده بلکه خودش مسبب همه مشکلات بود.

در ادامه احسان رستگار، عضو طیف اکثریت که از درخواست‌کنندگان طرح استیضاح بود گفت: هر جا نیاز به برخورد باشد بدون تعارف برخورد داریم و قرار نیست همیشه در یک طیف باشیم.

نایب‌رئیس شورای شهر دهدشت اضافه کرد: اگر سؤالی برای بنده پیش بیاید و قانع نشوم خواهان استیضاح می‌شوم، درصورتی‌که استیضاح رأی بیاورد انتظار داریم شهردار به مردم خدمت کند اگر رأی نیاورد با گزینه جدیدی که وارد عرصه می‌شود هم تعارف نداریم و هر جا نیاز شد استیضاح خواهیم کرد.

علی‌محمد موسوی امجد، دیگر عضو اقلیت در شورا گفت: بی‌توجهی و بی‌مسئولیتی و تبعیض حاکم در فضای شهرداری باعث شده شهر به این حال‌وروز درآید، در فضای سبز کارگر وجود ندارد و در تنظیف جداول مردم بیل به دست شده‌اند.

وی بیان کرد: بودجه میلیاردی شهرداری کجا رفته است، موج نارضایتی از شورا و مدیریت شهری در تاریخ شورای دهدشت بی‌سابقه است.

عضو شورای شهر دهدشت عنوان کرد: سه سال مبارزه کردیم طرح استیضاح به خاطر اینکه ما اقلیت بودیم رأی نیاورد به وظیفه خود عمل کردیم و تا آخر هم نسبت به سوگندی که یاد کردیم پایبند حقوق مردم هستیم.

موسوی امجد اضافه کرد: نیروی انسانی در شهرداری منهدم شد، پس چرا می‌گویید این‌همه نیروی مازاد داریم اما یک نفر برای سروسامان دان به فضای سبز شهری نیست، فضای سبز دهدشت نابود شد.

در ادامه رجبعلی حقانی، از اعضای اقلیت در شورا گفت: ما وظایفمان را انجام دادیم و بیش از این در توان ما نیست، دو نفر از اعضا تقاضا دادند به شما بپیوندیم مبنی بر اینکه شهردار را استیضاح کنیم به همین خاطر و به تقاضای خودشان نشستی برگزار کردیم اما متأسفانه از تصمیم برگشتند و گرنه ما طیف اقلیت می‌دانستیم استیضاح آب در هاون کوبیدن است.

عضو شورای دهدشت تصریح کرد: ما ویرانه‌ای و بیمار فلج و قطع نخایی را تحویل جامعه دادیم، چرا یک هفته قبل موافق استیضاح بودند و حالا مخالف، چه سناریویی دارند خدا داند، می‌دانیم این ماجرا هرگز به نتیجه نخواهد رسید و شهرداری بعدی باید با یک صندلی بیاید.

در ادامه این نشست ایراندخت اکبرنژاد گفت: من ایراندخت اکبرنژاد هستم نماینده بانوان در شورای شهر، هر زن خودش یک هویت دارد لازم نیست هویت شوهرش را یدک بکشد.

وی عنوان کرد: برخی اعضای شورا تنها هدفشان رفتن جواد تخشا و جایگزینی هر نیروی غیرمتخصص حتی آوردن گزینه از سر فلکه است.

عضو شورای دهدشت در طیف اکثریت گفت: در نشست هفته قبل برخی می‌خواستند قانون را دور بزنند و شهردار استیضاح کنند و من مخالفت کردم.

در ادامه این نشست جواد تخشا، شهردار دهدشت در خصوص وضعیت نابسامان و نارضایتی مردم از فضای سبز و خدمات شهری گفت: کل اعتبار فضای سبز در هرسال قریب به 100 میلیون تومان است یعنی سهم هر شهروند 166 هزار و اندی، سرانه فضای سبز قبل از این دوره به ازای هر نفر 3.90 مترمربع بوده درحالی‌که طی این سه یال به 4.7 مترمربع رسیده است.

وی افزود: در دوره‌های گذشته به علت نامناسب بودن زیرساخت و روش غرق آبی اقدامی انجام نگرفته درصورتی‌که طی این دوره 2 پارک شهید دستغیب و محله‌ای رواق به سیستم بارانی تغییریافته و کارهای لوله‌کشی سایر پارک‌ها انجام و در حال شکل‌گیری است.

شهردار دهدشت عنوان کرد: در همه شهرهای ایران یک ساعت معین برای جمع‌آوری زباله خانگی در نظر گرفته اما متأسفانه در دهدشت در 24 ساعت زباله با نخاله یا مازاد اشیای اضافی در معابر رهاشده و انتظار دارند که شهرداری 24 ساعته اقدام به جمع‌آوری زباله‌ها نماید.

وی ادامه داد: با خرید 23 عدد گاری حمل و جمع‌آوری زباله در هفته گذشته و ابزار کار تقسیم‌بندی و استفاده از یک دستگاه تانکر آبی به صورت مستمر و شستشوی روزانه وضعیت تنظیف و لایروبی در حد نسبی موجب تغییرات رضایتمندی شهروندان شده است.

شهردار دهدشت گفت: رأی ارائه خدمات شهری به هر 1000 نفر 1 کارگر نیازاست و برای دهدشت این آمار قریب به 60 نفر اعلام‌شده ولی تنها با 30 نفر کارگر خدمات‌رسانی 300 کیلومتر جدول پوشش داده می‌شود.

بخشا در خصوص اعلام لیست حساب مالی و املاک دارایی بیان کرد: لیست سه‌ماهه اول به شورا اعلام‌شده و سه‌ماهه دوم هفته آینده د ر اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد.

وی تصریح کرد: در این سه سال تاکنون یک نیرو جذب شهرداری نشده و فقط راننده پایه 1 به‌صورت رسمی استخدام شده است، اعضای شورا پاسخ دهند چگونه از سال 86 تا 92 جمعاً 86 نفر بصورت غیرقانونی استخدام ولی هیچ‌گونه اعتراضی و پیگیری نشد؟

شهردار دهدشت خاطرنشان کرد: با توجه به کمبود نیروی تخصصی درباره واگذاری مسئولیت به بعضی کارکنان غیررسمی در واحدهای اجراییات، مالی و تاکسیرانی منتظر معرفی نیرو از سوی شورا برای جایگزینی آن‌ها هستیم.

تخشا راه‌انداز اتوماسیون اداری را بالغ‌بر 300 میلیون تومان دانست و اظهار کرد: پیرامون طرح اتوماسیون اداری همواره گفته‌ام و بازهم تأکیدمی کنم اگر شورای محترم تبعات اجتماعی پرداخت نکردن یک ماه حقوق کارگران را بپذیرد اتوماسیون بصورت کامل در شهرداری اجرا می‌شود.

به گزارش ایسنا، بر اساس ماده ۷۳ قانون شوراها، پس از طرح سؤال از شهردار درصورتی‌که اعضای شورا از دفاعیات شهردار قانع نشوند در نشست آینده شورای شهر استیضاح شهردار به رأی گذاشته می‌شود؛ شورای دهدشت این تصمیم را به دو هفته آینده موکول کرد.

گزارش: سیده مریم پیروزان

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • دهدشتی گفت:

    ممکن است سری به کوی کارکنان دولت بزنید.پولی که بابت پروانه ساخت از مردم اخذ شد کجارفته .فضای سبز به زباله دانی تبدیل گشته.شهردار باید استعفا بدهد.

پربازديد