تاریخ درج خبر : 1395/08/14
کد خبر : ۵۵۷۳۹۳
+ تغییر اندازه نوشته -
تحلیل اخبار استان در هفته‌ای که گذشت:

مدیر نجومی بگیر کهگیلویه و بویراحمد معرفی شد؛ 15 میلیون حقوق و مزایا از کارخانه تعطیل/ کارگران سد چم شیر را دریابید/ چرام هم بی فسفات شد

کهگیلویه و بویراحمد در هفته‌ای که گذشت گرفتار تحصن‌های کارگری بود، در شهر نفت و آفتاب کارگران سد چم شیر برایnews-pakage گرفتن حقوق معوقشان حتی به فرودگاه رفتند و در یاسوج در کارخانه قند نیز حقوق معوقه کارگران و حق نجومی مدیرعامل خبرساز شد. پایان هفته گذشته نیز اجلاسیه نماز در شهر گچساران برگزار شد که انتقاد ائمه جمعه را به دنبال داشت.

به گزارش سایت استان کهگیلویه و بویراحمد به نقل از صبج زاگرس، کهگیلویه و بویراحمد در هفته‌ای که گذشت گرفتار تحصن‌های کارگری بود، در شهر نفت و آفتاب کارگران سد چم شیر برای گرفتن حقوق معوقشان حتی به فرودگاه رفتند و در یاسوج در کارخانه قند نیز حقوق معوقه کارگران و حق نجومی مدیرعامل خبرساز شد. پایان هفته گذشته نیز اجلاسیه نماز در شهر گچساران برگزار شد که انتقاد ائمه جمعه را به دنبال داشت.

کارخانه قند همچنان در التهاب

اهالی کهگیلویه و بویراحمد همواره نبض صنعتی‌شان با کارخانه قند گره خورده است، کارخانه قند یاسوج را مردم این دیار قدیمی‌ترین صنعت کهگیلویه و بویراحمد می‌خوانند. صنعتی که در سال‌های اخیر دچار التهابات فراوانی بود و همواره تعطیلی و حقوق معوقه کارگران آن و وعده‌ووعیدها برای راه‌اندازی مجدد این کارخانه تیتر رسانه‌های استان در بخش صنعت بوده است. مسئولان کهگیلویه و بویراحمد نیز هرازچندگاهی برای راه‌اندازی این کارخانه نقشه می‌کشیدند اما مدتی اندک نمی‌گذشت که چرخ‌های کارخانه قند دوباره از حرکت باز می‌ایستاد و تمام نقشه‌های مسئولان را نقش بر آب می‌کرد. کارخانه قند یاسوج این سال‌ها انگار طلسم شده بود و قرار نبود راه بیفتد.

آخرین تلاش مسئولان استانی برای راه‌اندازی کارخانه قند را موسی خادمی استاندار کهگیلویه و بویراحمد انجام داد و پس از موفقیت موقت در روزی بارانی به همراه مسئولان صنعتی استان و خبرنگاران راهی کارخانه قند شد و زیر نم‌نم باران میان بارهای چغندری که در گوشه کارخانه خالی شده بود، قدم زد و با حسی سرشار از موفقیت قول داد که به‌گونه‌ای از کارخانه قند یاسوج حمایت کند که یکبار برای همیشه ماجرای تعطیلی و راه‌اندازی مجدد در این کارخانه خاتمه یابد اما از این بازدید زمان چندی نگذشته بود که کارخانه قند یاسوج دوباره به کما رفت و وعده‌های استاندار کهگیلویه و بویراحمد بی‌نتیجه ماند.

غلام محمد زارعی نماینده بویراحمد و دنا در مجلس شورای اسلامی دیگر مسئول استانی بود که در کسوت نمایندگی به ویژه اینکه در کمیسیون صنایع بود، دوست داشت که کارخانه قند راه بیفتد و در این زمینه نیز وعده‌های بسیاری داد اما هیچکدام از وعده‌های مدیران استانی کام کارگران قندی را شیرین نکرد و تلخ‌کامی تعطیلی موقت و حقوق معوق همواره این قشر زحمتکش را آزار می‌داد.

صبر کارگران قندی استان بالاخره به سررسید و در هفته گذشته تجمعی اعتراض‌آمیز داشتند و از ورود قدرت الله حبیبی مدیرعامل کارخانه قند یاسوج به داخل این کارخانه ممانعت کردند. کارگران قند که چهار ماه حقوق معوق و پرداخت نشدن مزایای سال 95 و طلبکاری آن‌ها از سال‌های گذشته حسابی تلخ کامشان کرده بود در گفت‌وگو با رسانه‌های استان پرده از بسیاری پشت پرده‌های کارخانه قند یاسوج برداشتند و بی‌پروا حرف‌های زیادی با مردم استان زدند.

کارگران قند تعطیلی و رکود در کارخانه قند یاسوج را کاملاً ناشی از سوء مدیریت دانستند و از این درگاه به حبیبی تاختند و وی را مسئولان تمام مشکلات کارخانه قند یاسوج دانستند. کارگران قندی همچنین حقوق و مزایای مدیرعامل کارخانه قند یاسوج را افشا کردند و حقوق ماهیانه وی را حدود 150 میلیون ریال دانستند، مبلغی که باور آن برای بسیاری از مردم استان سخت بود. کارگران قندی از بندی به نام حق مأموریت برای آقای حبیبی خبر دادند که ماهیانه بیش از 40 میلیون ریال بوده و آقای مدیرعامل چه به مأموریت برود چه نرود این مبلغ را دریافت می‌کند.

کارگران کارخانه قند یاسوج در ادامه افشاگری‌های خود از مزایا و حقوق مدیرعامل این کارخانه از وجود نگهبان و خدمتکار با حقوق کارخانه در خانه حبیبی خبر دادند و مدعی شدند که حبیبی برای رفت‌وآمد روزانه از خانه خود به محل کارش که حدود چند صد متر بیشتر نیست، مبلغ زیادی را دریافت می‌کند.

کارگران قندی درحالی‌که از حقوق معوق 4 ماهه خود حرف می‌زدند به‌شدت دریافتی‌های قدرت الله حبیبی را موردانتقاد قراردادند و سوء مدیریت را عامل شکست کارخانه قند یاسوج دانستند و از مسئولان استان تأمین حقوق و مزایا و تغییر مدیرعامل را خواستار شدند. این کارگران معترض در نهایت برای پافشاری بر خواسته‌هایشان حاضر نشدند که اجازه دهند، حبیبی، مدیرعامل کارخانه قند وارد کارخانه شود.

کارگران معترض کارخانه قند مدعی بودند که حبیبی یکبار از سمت خود در کارخانه قند یاسوج کنار گذاشته می‌شود اما غلام محمد زارعی نماینده بویراحمد و دنا با رایزنی وی را به کسوت مدیرعاملی کارخانه قند باز می‌گرداند و بدین ترتیب این کارگران زارعی را نیز به علت استفاده از گزینه امتحان پس داده و ناموفق برای صنعت مادر استان، موردانتقاد قراردادند.

حالا هر چند که کارخانه قند یاسوج در مالکیت بانک تجارت است – این کارخانه طبق مزایده‌ای از سوی بانک تجارت به فروش رفته است و خبر آن قبلاً رسانه‌ای شده اما چنان‌که معلوم است هنوز کارخانه به مالک جدید تحویل نشده و تاکنون نیز خبری مبنی بر زمان انتقال رسانه‌ای نشده است- و بانک تجارت ظاهراً یک بانک خصوصی است اما مسئله کارخانه قند با صنعت استان کهگیلویه و بویراحمد گره خورده است، چنان‌که استاندار و نماینده در زمان تعطیلی کارخانه درباره آن اظهارنظر می‌کردند و حتی وعده راه‌اندازی مجدد می‌دادند که این موضوع نشان می‌دهد، کارخانه قند یاسوج از اهمیت فراوانی برای مردم و مسئولان استانی برخوردار است، لذا لازم است که همین مسئولان استانی وارد گود شوند و ادعای کارگران مبنی بر حقوق نجومی مدیرعامل آن‌هم در زمانی که کارخانه تعطیل بوده و حقوق کارگران معوق شده را بررسی کنند و هم در جهت تأمین خواسته‌های کارگران و هم ارائه توضیحات روشن و شفاف به افکار عمومی استان، تلاش نمایند.

چرام بی فسفات شد

قریب به نیم‌قرن است که چشم مردم چرام به کوه لار است و توسعه‌یافتگی و خروج از فقر و محرومیت را از دل این کوه دنبال می‌کنند اما حالا در آستانه 50 ساله شدن معدن فسفات چرام انگار قرار نیست که این دل کوه شکافته شود و این مردم از برکت معدن فسفات به نان و نوایی برسند.

فسفات چرام هم همواره خبرسازترین حوزه معدنی استان بوده است و کمتر استاندار و نماینده‌ای درباره این معدن اظهارنظر نکرده‌اند. فسفات چرام یکی از وعده‌های عدل هاشمی پور نماینده شهرستان کهگیلویه، بهمئی، چرام و لنده در انتخابات اسفند 94 بود و یکی از مشهورترین جملات نماینده کهگیلویه نیز درباره این معدن بیان شده است، هاشمی پور در هنگامه انتخابات درباره این معدن چنین گفت: «فسفات چرام آماده‌باش! من آمده‌ام.»

حالا این آماده‌باش نماینده دیری نپایید که مجید محنایی معاون استاندار کهگیلویه و بویراحمد آب پاکی را بر دستان چرامی ها و آقای نماینده ریخت و گفت که این معدن توجیه اقتصادی ندارد. معدن چرام که بعد از آمدن هاشمی پور گرفتار حواشی شدیدی شده بود و با رفتن پرسروصدای آیرما، شرکت بهره‌بردارمعدن، فسفات کوه لار در بلاتکلیفی واگذاری به سازمان اقتصادی کوثر یا یک سرمایه‌گذار جدید بود، تنها یک حرف محنایی را لازم داشت تا در آستانه 50 سالگی از زمان شروع مطالعه آن تمام امیدها را ناامید کند.

شرکت آیرما به‌عنوان بهره‌بردار معدن همیشه معارضات اجتماعی و عدم همکاری مسئولان را عوامل عدم موفقیت خود در به نتیجه رساندن فسفات چرام می‌دانست اما مشغول کار بود تا اینکه پس از انتخاب هاشمی پور به‌عنوان نماینده کهگیلویه و سخنان وی درباره لزوم کنار گذاشته شدن آیرما، مدیرعامل این شرکت با نامه‌ای پر از گلایه و دلی پر از کار در فسفات چرام کنار کشید و در نامه خود خطاب به استاندار حتی عنوان کرد که تهدید شده است اما نگفت که چرا و از سوی چه کسی.

به‌هرحال بعد از رفتن آیرما فضا برای نماینده کهگیلویه باز شد تا اگر نقشه‌ای در سر دارد که بتواند معدن فسفات چرام را به فرجام برساند، عملی کند اما قبل از اینکه هاشمی پور چیزی درباره به نتیجه رسیدن یا نرسیدن تلاش‌های خود در این زمینه بگوید، محنایی با اعلام خبر توجیه نداشتن معدن، کار را یکسره کرد.

جالب اینکه بعد از خبری شدن گفته‌های محنایی، هاشمی پور در گفتگویی رسانه‌ای گفت که با معاون استاندار صحبت کرده و آقای محنایی گفته است که به این صراحت خبر تعطیلی معدن فسفات چرام را اعلام نکردم! نماینده کهگیلویه در همین مصاحبه خود دو هفته فرصت خواست تا این موضوع را روشن کند و از مردم خواست که ناامید و مأیوس نباشند.

حدود نیم‌قرن از آغاز مطالعات در معدن فسفات چرام می‌گذرد و مردم این دیار هم به همین اندازه صبوری کرده‌اند، حالا دو هفته هم صبر می‌کنند تا هاشمی پور نتیجه اقدامات خود را بیان کند اما ذکر این نکته ضروری است که خبر نبود توجیه اقتصادی در معدن چرام، اولین بار نیست که گفته می‌شود و پیشتر رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان نیز چنین موضوعی را بیان کرده بود که اگر عیار پایین معدن عامل عدم بهره‌برداری از آن باشد، تلاش برای بیرون کردن آیرما اشتباهی بود که مسئولان استانی در زمینه معدن فسفات مرتکب شدند، هرچند آیرما با روند کندی در فسفات چرام پیش می‌رفت اما حداقل حضور داشت و می‌شد امیدوار بود که بالاخره به نتیجه برسد اما اگر شرکت‌هایی که هاشمی پور پیشتر از آن‌ها به‌عنوان بهره‌برداران آینده فسفات چرام نام برده بود، حاضر نشوند، در این معدن سرمایه‌گذاری کنند، معلوم نیست که آقای هاشمی پور چه جوابی به موکلان خود در چرام می‌دهد

یکی حرف کارگران چم شیر را بشنود

هفته گذشته کارگران سد چم شیر گچساران برای حقوق معوقه خود مقابل فرمانداری تجمع کردند، تجمع کارگران چم شیر در نهایت منجر به جلسه‌ای با حضور فرماندار، نمایندگان کارگران و نمایندگی از حوزه کارفرمایی سد چم شیر شد.

کارگران سد چم شیر بابت پرداخت نشدن 6 ماه حقوقشان معترض بودند اما اخبار جلسه نشان می‌داد که مسئولان برای پرداخت یکماه از شش ماه حقوق معوق این کارگران مشغول جدل بودند و در نهایت با وعده به‌زودی کارگران را راهی خانه‌هایشان کردند اما کارگران چم شیر در پایان تجمع بر تحصن دوباره در صورت عدم تحقق خواسته‌هایشان تأکید داشتند.

کارگران سد چم شیر گچساران که مهر را با بی‌مهری عدم پرداخت حقوقشان آغاز کرده بودند و به گفته خودشان شرمنده فرزندانشان در آغازین روزهای مدرسه شده بودند، برای دریافت حقوق قانونی‌شان مجبور به تجمع و تحصن شدند، تجمعی که در فرمانداری نتیجه نداد و این کارگران نتوانستند به خواسته‌هایشان برسند.

شاید مسئولان گچسارانی توجهی بر اصرار کارگران چم شیر برای تجمع دوباره برای عدم تحقق خواسته‌هایشان نکردند اما کارگران را بی‌مهری چنان آزارده خاطر کرده و بی‌پولی رنجشان داده بود که تنها راه باقیمانده برای رسیدن به حقوقشان را تجمع می‌دانستند و به همین خاطر این روند را بعد از نتیجه نرسیدن تجمع مقابل فرمانداری، در فرودگاه و در بدو ورود غلامرضا تاجگردون ادامه دادند.

مدتی است که تجمعات مختلفی در استان به علت عدم پرداخت حقوق و معوق شدن چندماهه آن، از سوی اقشار مختلفی را شاهد هستیم، تجمع برخی کارکنان منابع طبیعی مقابل استانداری و گلایه از عدم پرداخت 5 ماهه حقوقشان، تجمع کارگران سد چم شیر، تجمع کارگران کارخانه قند یاسوج و… نشان از بی‌توجهی مسئولان استانی به اقشاری زحمت‌کش دارد که به امید حقوقی هرچند اندک ماه‌ها تلاش می‌کنند و در نهایت مجبورند در مقابل مطالبات خانواده‌هایشان سر را پایین بیاندازند. مدیریت ارشد استان نیز تاکنون اظهارنظری درباره این تجمعات و اعتراض‌ها به عدم پرداخت حقوق معوقه کارگران نداشته است، اما لازم است که توجه به این اقشار که از دریافت حق‌وحقوقشان ناامید شده‌اند و به مسئولان ارشد اجرایی شهرستان و یا استان متمسک شده‌اند، بیشتر شود و حداقل انتظار می‌رود مسئولان استانی در حرف هم شده جانب این اقشار که ماه‌ها شرمنده خانواده‌هایشان شده‌اند را بگیرد و صدای آن‌ها را بشنود.

نویسنده: پیمان فرامرزی

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • 4251131754 گفت:

    نتیحه ازمون

  • محمد گفت:

    گرسنگی چون از در اید دین از در دیگر خارج شود اخبارهای داخلی حکایت از غول بزرگ قحطی و نا کارامدی دارد. در غرب تاجر موفق اراده می کند کشورش را مستحکم کند و انتخاب می شود. ولی در ایران،مبنای انتخاب مدیران، معیارهای واهی است .عقل می گوید تاوان بزرگی بایست بدهیم.امریکا همواره مغزها را می رباید و ایران،منقل دارها را.

پربازديد