تاریخ درج خبر : 1395/08/14
کد خبر : ۵۵۷۴۰۰
+ تغییر اندازه نوشته -
برای چندمین بار و در واکنش به پرداخت نشدن حقوق صورت گرفت:

تجمع کارگران خدمات شهری شهرداری یاسوج/ خوداری پیمانکار از پرداخت حقوق

صبح امروز شنبه، پانزده آبان ماه کارگران خدماتی شهرداری یاسوج جلوی شهرداری این شهر به علت پرداخت نشدن حقوق و بیمه خود تجمع کردند.

26412

به گزارش سایت استان کهگیلویه و بویراحمد به نقل از ایسنا، یکی از این کارگران گفت: ماهی تیر، مرداد، شهریور و مهر حقوقی دریافت نکرده‌ایم.

وی افزود: دو ماه است که حق بیمه برای ما پرداخت نشده است و به همین دلیل ما با مشکلاتی مواجه هستیم.

یکی دیگر از کارگران شهرداری حاضر در این تجمع بیان کرد: در سال 94 و 95 افزایش حقوقی نداشته‌ایم و بر اساس سال 93 حقوق‌های ما پرداخت می‌شود.

وی تصریح کرد: از 65 کارگر اخراجی شهرداری تنها 20 نفر به سر کار برگردانده شدند و 45 نفر مابقی هنوز به کار باز گردانده نشدند و اخراج هستند.

یکی دیگر از این کارگران گفت: خدا خوش می‌آید ما زندگی خود را با قرض بگذرانیم آیا مسئولان می‌توانند بدون حقوق و بیمه همچون ما زندگی کنند. از مسئولان شهرداری و اعضای شورای شهر تقاضا داریم به مشکلات ما رسیدگی کنند و مطالبات ما را پرداخت نمایند.

وی تصریح کرد: پیمانکار از حقوق یک میلیون و 500 هزارتومانی که باید به ما بدهد هرماه حدود 900 هزار تومان به ما پرداخت می‌کند، آیا کسی نیست به داد ما برسد؟

یکی دیگر از کارگران خدمات شهری یاسوج افزود: از متولیان امر و مسئولان انتظار داریم که کار خدماتی را به پیمانکار واگذار نکنند چراکه پیمانکار جرائم خود را از حقوق کارگران کم می‌کند.

وی اضافه کرد: مسئولان به قول و وعده‌هایی که می‌دهند عمل کنند.

قراردادی نوشتند که کارگر نه راه پس دارد و نه پیش، یا قرارداد را امضا می‌کند و یا باید قید کار را بزند و اخراج شود. در قرارداد نیز قید شده که در قبال حوادثی که برای کارگر اتفاق می‌افتد، پیمانکار و شرکت هیچ مسئولیتی ندارد.

بیشتر کارگران حاضر در جمع، یکی از راه‌های حل مشکلشان را حذف پیمانکار اعلام کردند و گفتند: اگر یک کار برای ما انجام می‌دهید، ضمن وصول حقوق عقب‌افتاده‌مان، ما را از زیر نظر پیمانکار خارج کنید.

گفتنی است برای چندمین بار است که کارگران خدمات شهری شهرداری یاسوج جلو شهرداری و شورای شهر و استانداری اقدام به تجمع اعتراض‌آمیز می‌زنند.

مطالبات رفتگران و کارگران خدمات شهری به پیمانکاران پرداخت شده است

سید هیبت اله عبدی زاده، معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی شهرداری یاسوج در این خصوص گفت: مطالبات رفتگران و کارگران بخش خصوصی خدمات شهری به پیمانکاران پرداخت شده است.

وی افزود: بر این اساس طلب رفتگران و کارگران مربوط به ماه‌های تیر و شهریورماه پرداخت شده است.

عبدی زاده بیان کرد: در خصوص حقوق مردادماه کارگران، پیمانکار طرف قرارداد شهرداری هنوز قراردادی امضاء نکرده و لیستی را ارائه نکرده‌اند. برای حقوق مهرماه آمادگی پرداخت وجود دارد اما پیمانکار صورت‌وضعیت به شهرداری یاسوج ارائه نکرده است.

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی شهرداری یاسوج خاطرنشان کرد: از نظر شاخص کشوری پرداخت و حقوق به کارگران بخش خصوصی؛ شهرداری یاسوج از وضعیت فوق‌العاده‌ای از نظر پرداخت حقوق و مزایای کارگران برخوردار است.

عبدی زاده تصریح کرد: مطابق قانون پیمانکار موظف به پرداخت دو ماه حقوق کارگران است و زمان تنظیم، تائید و ارسال صورت‌وضعیت و بررسی آن‌هم به یکماه زمان نیاز دارد.

وی تأکید کرد: طبق قانون کشوری کار خدمات شهری به‌صورت حجمی به پیمانکار واگذار شده و شهرداری رأساً با کارگران قرارداد ندارد و پیمانکار با تنظیم صورت‌وضعیت مطالبات خود را دریافت می‌کند.

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی شهرداری یاسوج عنوان کرد: اداره تعاون، رفاه و امور اجتماعی متولی دفاع از حقوق کارگران بوده و کارگران باید با مراجعه به آن سازمان و تنظیم شکایت حقوق قانونی خود را دریافت و از پیمانکار مطالبه کنند.

عبدی زاده اضافه کرد: بااین‌حال در صورت صدور رأی قانونی شهرداری از سپرده یا ضمانت‌نامه پیمانکار کسر و به آنان پرداخت می‌کنند.

پیمانکار حوزه خدمات شهری شهرداری یاسوج حقوق کارگران را پرداخت نمی‌کند

مهندس محمدعلی جاوید، شهردار یاسوج نیز در این زمینه گفت: بررسی‌های نشان می‌دهد پیمانکار حوزه خدمات شهری شهرداری یاسوج از پرداخت حقوق رفتگران و کارگران خودداری کرده است.

وی در خصوص تجمعات اخیر برخی از نیروهای خدماتی شهری افزود: موضوع این تجمعات اختلافات حرفه‌ای فی‌مابین پیمانکار و کارگران است.

جاوید با اشاره اینکه حقوق شهریورماه سال جاری کارگران به حساب پیمانکاران در هفته گذشته واریز شده است، بیان کرد: متأسفانه پیمانکار از واریز حقوق به حساب کارگران خودداری کرده است.

شهردار یاسوج اضافه کرد: بااین‌حال شهرداری یاسوج مراتب را به مراجع ذی‌ربط و اداره کل کار و امور اجتماعی اطلاع داده است.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد