تاریخ درج خبر : 1395/08/15
کد خبر : ۵۵۷۴۴۴
+ تغییر اندازه نوشته -

بیش از ۸۵ درصد منابع آب تجدیدپذیر کشور استفاده می شود

ششمین جلسه کمیته راهبری طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی شرکت آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد در سال ۹۵،صبح امروز با حضور معاون حفاظت و بهره برداری شرکت مدیریت منابع اب ایران در دفتر مدیرعامل این شرکت، برگزار شد.

به گزارش سایت استان کهگیلویه وبویراحمد  در این جلسه که اعضاء کمیته طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی شرکت اب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد و تعداد دیگری از مدیران و کارشناسان این شرکت حضور داشتند، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد،ضمن تأکید بر ضرورت اجرای کامل طرح احیاء و تعادل بخشی در سطح استان، گفت: خوشبختانه کارکنان شرکت آب منطقه ای و خصوصاً همکاران حوزه معاونت حفاظت و بهر برداری این شرکت، با توجه به شرایط پدید آمده در استان، اقدامات موثری انجام داده اند.
علی داوودی مهر در ادامه بیان کرد: با توجه به رویکرد وزرات نیرو بر پیشبرد همه جانبه این طرح و همچنین با عنایت به ایجاد نگاه جدید در نزد مسئولان استانی در رابطه با حفاظت و صیانت از منابع آبی، انگیزه و رغبت بیشتری برای انجام وظایف خود پیدا کرده اند که امیدوارم با رهنمود ها و حمایت های مدیران وزارت نیرو، شاهد تغییرات مثبت اجرای این طرح در سطح استان باشیم.
معاون حفاظت و بهره برداری آب منطقه ای استان کهگیلویه و بویراحمد در این جلسه گفت:تعداد ۱۱۷۰ حلقه چاه غیر مجاز در استان وجود دارد که از این تعداد ۸۵۰ حلقه چاه مربوط به بخش کشاورزی ،و بقیه مربوط به بخش صنعت و غیره است.
رسول فرهادی با تاکید بر اینکه همه تلاش خود را برای جلوگیری از ایجاد چاههای غیر مجاز و برخورد با متخلفین در این حوزه بکاره گرفته ایم عنوان کرد:احکام قضایی را برای تعدادی از صاحبان چاههای غیر مجاز اخذ کردیم که بزودی اجرایی خواهد شد.
فرهادی ادامه داد:۶۰ دستگاه حجمی باید نصب می شد که امسال تاکنون ۱۵ دستگاه نصب کردیم و برای مابقی آنها مکاتبات انجام گرفته است که بزودی با مشخص شدن شرکت مورد نظر نصب انها صورت می گیرد.
در ادامه و پس از ارائه گزارشها و بیان مشکلات و درخواست های سایر اعضاء کمیته راهبری طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آب زیر زمینی شرکت آب منطقه ای، معاون حفاظت و بهره برداری شرکت مدیریت منابع آب ایران، با ابراز خرسندی از حضور مجددش در استان کهگیلویه و بویراحمد و با تاکید بر هم اندیشی و همراهی همه اعضاء با هم و به تبع آن، تعامل آب منطقه ای با دستگاههای مرتبط و عضو شورای حفاظت از منابع آب استان، به برخی از مشکلات جدی و حادی که در پی خشکسالی و بحران کم آبی در سطح کشور بوجود آمده، اشاره کرد و گفت: عدم توجه به بحث تعادل عرضه و تقا ضا در بخش آب، تعهدیدات بسیاری را در سطح کشور بوجود آورده و موانع زیادی را در مسیر توسعه و رشد پایدار در بخش های مختلف، باعث شده است.
وی، با اظهار اینکه در حال حاضر بیش از ۸۵ درصد منابع آب تجدیدپذیر در سطح کشور استفاده می شود، گفت: متأسفانه فرهنگ استفاده بهینه و صحیح، در رفتار مصرفی کشاورزان و بهره برداران، نهادینه نشده و به تبع عدم رعایت برخی چارچوب ها و استانداردها در بخش بهره برداری از منابع آبی، شاهد اتفاقات ناگواری هستیم که گریبانگیر همه اقشار مردم شده و ضروری است تا برای این وضعیت ، فکری اساسی و اجرایی تر کرد.
جهانگیرحبیبی، با بیان اینکه باید شرایط فعلی کم آبی را درک کنیم و با اشاره به اینکه باید مدیریت مشارکتی را جدی گرفت و از این قابلیت به خوبی بهره برد، گفت: باید تلاشمان این باشد تا از همه ظرفیت ها، چه درون دستگاهی و چه در رابطه با سایر دستگاهها و حتی بخش خصوصی استفاده شود و یقیناً کسانی هستند که حاضرند بدون از توقع خاصی، همراهی و مشارکت داشته باشند که امیدوارم شما عزیزان، زمینه استفاده از این ظرفیت ها را بیش از گذشه ایجاد کنید.
معاون حفاظت و بهره داری شرکت مدیرت منابع آب ایران، با اشاره به فرو نشست ۳۶ سانتی متری زمین در جنوب تهران، گفت: خطر این فرو نشستها و دیگر خطراتی که مصرف بی رویه از منابع آبی، در سطح کشور ایجاد کرده، به قدری است که بخش های اطلاعاتی و امنیتی کشور، در موضوع آب و صیانت از آن ورود کرده اند و لازم است تا ما نیز این حساسیت ها را بیشتر درک کرده و به عموم مردم انتقال دهیم و انشاء الله توصیه ها و دستورالعمل ها را با جدییت بیشتری پیگیری کنیم.
س حبیبی، به بحث نصب کنتورهای هوشمند اشاره کرد و اظهار داشت: تا کنون، حدود ۶۰ هزار کنتور آب و برق در کشور نصب شده که از اواخر سال گذشته، مقرر شد که خرید و نصب این کنتورها متوقف شود و اخیراً، کنتور جدیدی با ترکیبی از کنتور حجمی با کنتور فهام جایگزین شده که در حال حاضر نصب کنتور فهام بر عهده شرکت برق و نصب کنتورهای حجمی بر عهده شرکت آب منطقه ای است و انتظار می رود که این کار نیز از طریق یکی از شرکت های مورد تائید، برابر ضوابط مربوطه صورت گیرد.
وی، با تأکید بر اینکه آمار و ارقام در برنامه ریزی و ارائه طرحها و پروژه های آینده نگر یک ضرورت است ابراز امیداری کرد که موضوع تطبیق آمارها در میان شرکت های آب منطقه ای جدی تر گرفته و هر چه زوتر نهایی شود.
جهانگی حبیبی، افزود: با نظر به تعامل و هم اندیشی ای که این جلسه و جلسات کمیته مدیریت منابع آب از نمونه های بارز آن می باشد، امیدوارم با بروز افکار و تلاش جمعی نسبت به مدیریت آب در استان بر اساس ضوابط و قوانین بالادستی در اخذ سهم مصارف واقعی و یا نیازهای واقعی استان موفق باشید.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد