تاریخ درج خبر : 1395/08/18
کد خبر : ۵۵۷۶۶۸
+ تغییر اندازه نوشته -
خبر تکمیلی:

جزئیات و اسامی کشته شدگان اتوبوس زائران یزدی اعلام شد

اتوبوس حامل ۴۷ زائر که قصد داشتتند از طریق مرز شلمچه به کربلا عزیمت کنند ،در محور اقلید به یاسوج واژگون شد.

%d8%a7%d8%aa%d9%88%d8%a8%d9%88%d8%b3-%db%8c%d8%b2%d8%af

به گزارش سایت استان کهگیلویه وبویراحمد منطقه دز کرد در شهرستان اقلید تلخ ترین خاطره را برای مسافران این اتوبوس رقم زد ،چرا که ۲۵ نفر در این حادثه جان باختند و ۲۳ نفر نیز مجروح شدند.

بر اساس این گزارش اتوبوس اسکانیا که از یزد در حال حرکت بود ساعت ۸ شب ۱۸ آبان ماه در منطقه دز کرد واژگون شد که به دلیل نزدیک بودن محل حادثه به مرکزاستان کهگیلویه و بویراحمد ،مصدومان حادثه با کمک اورژانس یاسوج به بیمارستان شهید بهشتی این شهر منتقل شدند.

رییس بیمارستان شهید بهشتی یاسوج در این زمینه گفت:۲۲ نفر از مصدومان حادثه این اتوبوس به بیمارستان شهید بهشتی منتقل شدند که ۴ نفر از مصدومان فوت کردند و ۱۸ نفر دیگر با جراحت های مختلف تحت درمان هستند که حال ۸ نفر از آنها وخیم گزارش شده است.

سید ذاکر سعیدی نژد در ادامه گفت:از زمان اطلاع از این وضعیت ،همه نیروهای بیمارستان به حالت آماده باش در بیمارستان مستقر شدند و هدف ما ارائه بهترین خدمات به این مصدومان هست.

سعیدی نژاد با تاکید بر اینکه همه تلاش پرسنل بیمارستان بر بهبودی مصدومان هست بیان کرد:بیمارستان شهید بهشتی یاسوج نزدیکترین مرکز درمانی به حادثه بوده است ،و علیرغم اینکه وضعیت تعداد زیادی از مصدومان وخیم است تلاش می کنیم که مراقبت ها  و درمان لازم بنحو مطلوب شکل گیرد.

به محض اطلاع از اعزام مصدومان این حادثه به بیمارستان شهید بهشتی یاسوج ،مدیران استانی و شهرستانی با حضور در بیمارستان و سرکشی از مصدومان وضعیت مصدومان اعزامی را  جویا شدند.

آیت الله سید شرف الدین ملک حسینی ،نماینده ولی فقیه در استان کهگیلویه و بویراحمد اولین مسئولی بود که در بیمارستان حضور یافت و از مدیران و پرسنل بیمارستان ارائه مطلوبترین خدمات به بیماران را خواستار شد.

همچنین استاندار کهگیلویه و بویراحمد با حضور در بیمارستان عنوان کرد:همه تلاش مدیران استانی و دانشگاه علوم پزشکی بر این است تا همکاری های لازم برای درمان این عزیزان شکل گیرد که در این زمینه هماهنگی های لازم صورت گرفته است.

سید موسی خادمی با اشاره به اینکه ستاد بحران تشکیل شده است گفت :از حضور اکثر مدیران استانی و شهرستانی در بیمارستان استفاده کردیم و جلسه فوری ستاد مدیریت بحران با حضور  نماینده بویراحمد و دنا در مجلس، شهردار یاسوج و معاونین استاندار، رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج و دیگر مسؤولان برای رسیدگی به وضعیت مصدومان حادثه محور اقلید یاسوج تشکیل شد.

شاگرد اتوبوس واژگون شده  گفت:عصر امروز برای اعزام زائران به کربلا ،از یزد حرکت کردیم که حدود ساعت ۸ شب در محوز دز کرد و سر پیچ اول راننده اتوبوس متوجه شد که لیتارد (ترمز کمکی) از کار افتاده است و اصلا عمل نمی کند.

مهدی دولت آبادی با اشاره به اینکه بغل دست راننده بوده است گفت : من کنار راننده بودم و روی پیچ اول متوجه شدم که راننده داد زد لیتارد کار نمی کند و ما هراسان شدیم زیرا که بعد از پیچ سرازیری وحشتناکی بود و به همین دلیل سرعت اتوبوس بیشتر شد و باز هم لیتارد عمل نمی کرد که سر پیچ دوم فقط فهمیدم که کار از کار گذشته است  و اتوبوس واژگون شده و دیگر چیزی متوجه نشدم تا الان که می بینم در بیمارستان هستم.

شاگرد اتوبوس در این لحضات فریاد می زد: فقط بمن بگویید فرمان کجاست و بپرسید فرمان زنده است  یا کشته شده است.

تلاش برای پیدا کردن فرمان خیلی طول نمی کشد چرا که فرمان دردومتری شاگرد اتوبوس تحت معالجه است.

فرمان مرادی با اعلام اینکه کمک راننده اتوبوس بوده است اذعان داشت: سر پیچ شاگرد اتوبوس با فریاد بمن اطلاع داد که لیتارد از کار افتاده است و من خودم را سریع به راننده رساندم متوجه شدیم که ماشین اصلا ترمز نمی کند و بد شانسی در یک سراشیبی شدید قرار گرفته بودیم .

مرادی گفت:همه مسافران اتوبوس هراسان بودند و اتوبوس هم بی اختیار هر چه سریعتر به سمت پیچ بعدی در حرکت بود ،و اینجا هیچ کاری از دست کسی بر  نمی آمد و من هم بعد از واژگونی تا الان چیزی به خاطر نمی آورم.

نکته قابل تامل اینجا بود که کمک راننده نیز سراغ شاگرد اتوبوس را از ما می گرفت و می گفت تو را خدا بهم بگویید مهدی زنده است.

پی گیری ها  برای پیدا کردن راننده به این نتیجه رسید که راننده در دم جان باخته است.

در زمان حمل مجروحین به کودکانی بر می خوریم که از عیادت کننده گان سراغ والدینشان را می گیرند و انگار مصدومیت خودشان را فراموش کرده اند.

 اسامی مسافرین اتوبوس واژگون شده  که از سوی دفتر تعاونی منتشر شده است:

اسدی ۵ نفر
حاجی زاده ٨ نفر
خلیفات ١ نفر
دهقان ١ نفر
زارعزاده ۴ نفر
علیزاده ٢ نفر
فرهانی ۴ نفر
مختاری ازاردکان ١ نفر
میرعبداللهی ۴ نفر
نصیری از اردکان ٢ نفر
کاظم جوکار ١٢ نفر

منبع:فصلی نو

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • پاتاوه گفت:

    خداوندرحمتشان نماید،امای کاش مسولان کشوری واستانی نمایندگان استان مجموعه نطامی امنیتی کشورواستان، فکری به حال زیرساختهای جاده ای بکنندومشکلات فنی وامدادی این جاده راحل نمایند

  • پاتاوه گفت:

    جاده های استان مشکلات جاده های استان،طوماربزرگی است،فرودوسی ودانشنامه های جهانی هم کم می اورند،جاده خای غیرفنی غیراصولی،نبودناباو چراغ راهنما نبودروشنایی لازم وکافی نبودامدادونجات ونیروهای به موقع اورژانس وهلال احمروحتی مجموعه امنیتی ونظامی چون بالخره استراتژیک هم فکرکنیم جمعیت وشماران مولفه تعیین کننده قدرت کشورهست،وبسیاری ازمشکلات دیگرعامل این حوادث است مسولان کشوری واستانی رحم وشفقتی به حتل جاده های ضعیف وبدون تجهیزات وامکانات این استان بنمایند درایت مدیریت مهمه،نمایندگان مجلس نیروهای کنترل ونظارت کاری بکنند

پربازديد