تاریخ درج خبر : 1395/08/18
کد خبر : ۵۵۷۶۷۵
+ تغییر اندازه نوشته -
غلامحسین رهبرنیا

فقدان چهره اصولگرا برای رقابت با روحانی

سایت استان کهگیلویه و بویراحمد، غلامحسین رهبرنیا- انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم چندی است که جریانات فکری، طیف‌ها و جناح‌های مختلف سیاسی را به تکاپو و فعالیت وا داشته؛ همچنین گمانه‌زنی‌ها و بررسی‌ها برای مشخص شدن چهره‌های رأی آور نیز آغاز شده است.%d8%ba%d9%84%d8%a7%d9%85-%d9%85%d8%ad%d8%b3%db%8c%d9%86-%d8%b1%d9%87%d8%a8%d8%b1%d9%86%db%8c%d8%a71

رهبرنیاطیف اصلاح‌طلبان تا حدودی مسیر هموارتر و روشن‌تری را در پیش دارند، چراکه آن‌ها قریب‌به‌یقین همراه با اعتدالیون و یا طرفداران دولت به همکاری و همسویی با دولت ادامه خواهند داد و خود را رفقای نیمه‌راه دولت نمی‌دانند و قصد دور زدن رئیس‌جمهور روحانی را ندارند.

البته این اعتقاد تا زمانی است که روحانی محبوبیت و رأی آوری خود را حفظ نماید و شرایط برای وی بد و بحرانی نشود در غیر این صورت امکان اینکه چهره‌ای خاص رأی برای خود معرفی کنند نیز وجود دارد که شاید هم تحت عنوان آلترناتیوی برای روحانی در نظر گرفته شود.

اما وضعیت و شرایط در جبهه مقابل یعنی اصول‌گرایان کاملاً متفاوت است. ابتدا رئیس‌جمهور سابق که با توجه به مسائل و شرایطی که برای وی پیش‌آمده می‌توان گفت غایب انتخابات است اما قطعاً می‌تواند بر معادلات اصول‌گرایان تأثیرگذار باشد. البته از محافل سیاسی طیف نزدیک به احمدی‌نژاد شنیده می‌شود که وی و نزدیکانش در تدارک برای تصرف صندلی‌های شورای شهر و نشستن بر روی صندلی شهرداری تهران هستند و فعالیت آنان در این مسیر نیز آشکار است.

بااین‌همه اما هستند چهره‌هایی که اصول‌گرایان در حال بررسی زمینه‌ها و شرایط برای حضور آن‌ها می‌باشند. تاکنون چهره‌هایی همچون فتاح، ضرغامی و قالیباف به‌نوعی از سوی طیف‌های مختلف در حال بررسی وضعیت آن‌ها بوده‌اند و هنوز چهره شاخصی را معرفی نکرده‌اند.

احمدی‌نژاد اگرچه رفتارهای سیاسی بسیار تندی داشت و برخی جریانات سیاسی مخالف حضورش بودند ولی حضورش تا حدودی با اقبال عمومی همراه می‌شد و رقابت را برای روحانی سخت می‌نمود اما فتاح چهره‌ای با رفتار سیاسی آرام است که برخی از نزدیکان رئیس‌جمهور سابق و طیف‌های سیاسی می‌توانند بر روی وی به اجماع برسند که حضورش به‌واسطه جایگاه و حمایت دولتی‌های سابق از وی می‌تواند تا حدودی در بین توده‌ها موردقبول واقع گردد اما توان رقابت با روحانی در وی دیده نمی‌شود.

ضرغامی نیز رئیس سابق صداوسیما که یکی از نهادهای با نفوذ در افکار عمومی است و این روزها این سازمان با دولت اختلاف زیادی دارد نیز نمی‌تواند رقیب جدی برای روحانی از سوی اصول‌گرایان معرفی گردد. اگرچه تاکنون خود وی حاضر نشده حتی دراین‌باره با رسانه‌ها اظهارنظری کند و بارها گفته تا حالا به کاندیداتوری فکر هم نکرده است.

دکتر قالیباف شهردار تهران نیز که سابقه حضوری ناکام در انتخابات ریاست جمهوری را دارد و برخلاف افکار عمومی نتوانسته انتظارات طیف‌های سیاسی را برای رأی آوری برآورده کند نیز از گزینه‌هایی است که اصول‌گرایان قطعاً در نظر دارند.

اما مسائل و مشکلاتی که این مدت به‌واسطه شهرداری به وجود آمده به‌صورت وسیعی چهره وی را تخریب نموده است که باعث فاصله گرفتن دیگر چهره‌های اصول‌گرا و عدم‌حمایت آن‌ها از وی شده است.

در این مدت اتفاقات ناگواری ک در متروی تهران و برخوردهایی که در شهرداری به وجود آمده و همچنین اختلاس‌ها و واگذاری املاک توسط مسئولین شهرداری تهران و زیرمجموعه دکتر قالیباف باعث شده تا حدود زیادی چهره وی را مخدوش شود و افکار عمومی علیه وی فعال گردد.

ازاین‌رو اصول‌گرایان که تجربه تلخ خرداد ۹۲ را دارند در تلاش برای جبران شکست در اردیبهشت ۹۶ هستند تا با اجماع حداکثری برای معرفی کاندیدای واحد به هدف برسند.

بااین‌همه نقش فراکسیون امید که با تلاش زیاد دکتر عارف متشکل از چهرهای اصلاح‌طلب و اصول‌گرایان میانه‌رو و حامیان دولت است را نباید در انتخابات نادیده گرفت.

مجلس دهم با ترکیبی شکل گرفته که کمترین اختلاف را با دولت دارد و این می‌تواند نقش زیادی در پیروزی دولت در انتخابات داشته باشد. چنانچه تاکنون تعامل‌های خوبی با دولت داشته و در تائید و رأی اعتماد به سه وزیر پیشنهادی رئیس‌جمهور در هفته گذشته همکاری خوبی را داشته‌اند.

دکتر لاریجانی و نزدیکانش که از ابتدای دولت حسن روحانی را به‌خوبی همراهی کرده‌اند نیز قطعاً این همکاری مشترک را ادامه خواهند داد. به‌طوری‌که برخی از اصول‌گرایان تأثیرات لاریجانی و نزدیکانش را بر نحوه انتخاب کاندیدای این طیف سیاسی بسیار محدود می‌دانند و دراین‌باره راه خود را از لاریجانی جدا نموده‌اند.

همچنین اصول‌گرایان از شگردهای مختلف برای پیروزی در انتخابات دریغ نمی‌کنند. ناگفته نماند چنانکه در ماه‌های اخیر برای سرپوش گذاشتن بر اختلاس‌ها و مشکل‌آفرینی‌های دولت قبل مسئله فیش‌های حقوقی را مطرح نمودند تا بتوانند اذهان و افکار عمومی را علیه دولت روحانی وادار کنند که فسادهای مالی در شهرداری و در بین چهره‌ها و رسانه‌های اصول‌گرا باعث برهم زدن معادلات تخریبی آنان شد. تشکیل اتاق‌های فکر برای تخریب دولت نیز از اقدامات آنان در این راستا است.

درمجموع اختلاف‌ها، شکاف‌ها و تک‌روی‌ها در طیف‌ها و جبهه‌های مختلف اصولگرا باعث شده تا آنان نتوانند به نتیجه قابل‌قبول و موردنظر خود برسند.

آن‌ها برای معرفی چهره مطرح و رأی آوری با اختلاف‌نظرهای زیادی روبرو هستند که فرصت را برای آن‌ها محدود می‌کند و این می‌تواند برای پیش بردن اهداف دولت در انتخابات بسیار مفید واقع بشود. و بعید به نظر می‌رسد اصولگرایان بتوانند به اجماع حداکثری برای معرفی شخصی بشوند که بیشترین اجماع و کمترین مخالف را داشته باشد تا بتواند با روحانی رقابت کند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • ناشناس گفت:

    معلوم که پیروز بعدی بازروحانیه حالا شماسکوت می کنید که بعدازانتخابات چنبره بزنید روهمه چیز.چه شم سیاسی

پربازديد