تاریخ درج خبر : 1395/08/19
کد خبر : ۵۵۷۶۹۲
+ تغییر اندازه نوشته -

رسانه های کهگیلویه و بویراحمد و مشکلات آنها

 دهها رسانه شامل مطبوعات، پایگاه های خبری اینترنتی و خبرگزاری در کهگیلویه و بویراحمد مشغول فعالیت هستند که با مشکلات زیادی به این حرفه می پردازند.خبرنگاری همپای بسیاری از شغل های نوین در دهه های اخیر در کهگیلویه و بویراحمد رشد یافت و در سال های اخیر رسانه ها توانسته اند در برخی تحولات موثر واقع شوند.

82302014-71161080

به گزارش سایت استان کهگیلویه وبویراحمد ،نخستین رسانه استان در سال های پیش از انقلاب اسلامی با نام خبرگزاری پارس و بعدها با نام های خبرگزاری جمهوری اسلامی و ایرنا در یاسوج شروع به کار کرد، از آن روز تاکنون خبرنگاری و رسانه ها با فراز و نشیب هایی به حیات خود ادامه دادند.
کهگیلویه و بویراحمد هم اکنون با 700 هزار نفر جمعیت دارای چهار روزنامه، 17 هفته نامه، پنج 2 هفته نامه، 2 ماهنامه، 6 فصلنامه و 34 سایت و پایگاه خبری مجوزدار است.
نداشتن بیمه، درآمد کم و مشکلات اقتصادی از جمله مهمترین چالش هایی است که برخی خبرنگاران و رسانه های کهگیلویه و بویراحمد با آن دست و پنجه نرم می کنند.
خبرنگاران؛ پرتلاش و مظلوم
مدیرمسئول و صاحب امتیاز روزنامه منطقه‌ای عصر انتظار گفت: یکی از پرتلاش‌ترین و در عین حال مظلوم‌ترین قشرهای جامعه اصحاب رسانه، اهالی مطبوعات و خبرنگاران هستند.
زریر حجتی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: هر کدام از روزنامه‌های محلی یا منطقه‌ای کهگیلویه و بویراحمد بین پنج تا 10 نفر اشتغال مستقیم ایجاد کرده و از این طریق عده‌ای را زیر پوشش بیمه تأمین اجتماعی قرار داده‌اند.
وی افزود: با وجود آنکه روزنامه‌های محلی و منطقه‌ای به عنوان بخش خصوصی و با هزینه و پشتوانه مالی خود عمده امور را سامان می‌دهند اما در بخش پرداخت یارانه‌ها به آنها به حداقل‌ها اکتفا می‌شود به طوری که قادر به جبران هزینه‌های معمول خود نیستند.
حجتی بیان کرد: غول‌های رسانه‌ای در سطح ملی بیشتر از یارانه‌ها برخوردارند ضمن آنکه استان‌های کوچک و کمتر توسعه یافته از جمله کهگیلویه و بویراحمد زیرساخت اقتصادی لازم و کافی را نداشته و در نتیجه روزنامه‌های محلی و منطقه‌ای این استان‌ها همواره با مشکل مالی مواجهند و از این رو در آستانه ورشکستگی قرار گرفته‌اند.
وی عنوان کرد: حداقل هزینه‌های روزنامه‌های محلی و منطقه‌ای کهگیلویه و بویراحمد با میانگین پنج نیروی جذب شده به اضافه هزینه‌های جانبی به طور ماهانه حدود 150 میلیون ریال است.
حجتی ابراز داشت: متولیان امر در کشور و کهگیلویه و بویراحمد توجه کافی به موضوع مهم بالا بودن هزینه روزنامه‌های محلی و منطقه‌ای این استان نداشته و بدین شکل زمینه اشتغالزایی آنها را تا حدودی سلب می‌کنند.
وی گفت: در زمینه بهبود معیشت و مسائل رفاهی و رفع مشکل مسکن خبرنگاران کهگیلویه و بویراحمد نیز توجه چندانی از سوی متولیان استانی و کشوری نمی‌شود.
حجتی اظهار داشت: در استان‌های کوچک شامل کهگیلویه و بویراحمد که صبغه سیاسی و قومی در کنار برخوردهای کور سیاسی در اوج خود است می‌تواند آفتی برای رسانه‌ها و مطبوعات باشد ضمن آنکه بعضی برخوردهای قهری و گاه سیاسی در کنار فقدان زیرساخت‌های اقتصادی آفت مهم دیگری برای روزنامه‌های محلی و منطقه‌ای استان است.
وی افزود: در زمینه توزیع آگهی‌ها به دلیل وجود بعضی نگاه‌های جناحی و سیاسی شرایط برای به حاشیه رفتن و یا حذف برخی روزنامه های محلی و منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد رقم زده می شود در حالی که رئیس جمهوری در بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات خواهان تقویت مطبوعات به عنوان یکی از ارکان مهم توسعه شدند.
حجتی بیان کرد: روزنامه های محلی و منطقه ای در استان های کوچک از جمله کهگیلویه و بویراحمد حامی مالی ندارند و بخش عمده ای از درآمد آنها متکی به آگهی دستگاه های اجرایی است.
وی عنوان کرد: تضعیف مطبوعات، رسانه ها و روزنامه های محلی و منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد می تواند این ظرفیت مهم اشتغالزایی استان را تهدید کند.
حجتی خواستار نگاه عادلانه و به دور از سیاسی کاری توسط متولیان امر به مطبوعات و روزنامه های محلی و منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد شد.

خبرنگاران بیمه نیستند
مدیر مسئول و صاحب امتیاز روزنامه محلی افکار مردم نیز گفت: یکی از مشکلات اساسی مطبوعات کهگیلویه و بویراحمد بیمه نبودن نیروها و خبرنگاران زیر پوشش آنهاست.
محمد دانشی اظهار داشت: هیچگونه مصوبه و یا قانونی به عنوان بیمه خبرنگاری در تامین اجتماعی وجود ندارد و به همین دلیل نیز بیمه ای به این قشر پرتلاش جامعه تعلق نمی گیرد.
وی افزود: امکانات رفاهی چندانی از جمله مسکن و خودرو در اختیار خبرنگاران و نیروهای مطبوعات کهگیلویه و بویراحمد نیست و علاوه بر آن یارانه مطبوعات استان نیز اندک بوده و دیر پرداخت می شود.

خبرنگاری، شغلی کم درآمد
مدیر خبرگزاری تسنیم کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: مهمترین مشکلات خبرنگاران این استان شامل دستمزد پایین، بیمه نبودن و نداشتن امنیت شغلی است.
سجاد نوبهار اظهار داشت: انتظار می رود که مدیران مسئول رسانه ها نسبت به بیمه کردن خبرنگاران خود مطابق با قانون عمل کنند.
وی با اشاره به اینکه نداشتن امنیت شغلی دغدغه ای مهم برای خبرنگاران کهگیلویه و بویراحمد است، افزود: در صورت افزایش دستمزدهای آنان شاهد انتشار اخبار کیفی بیشتری در راستای رفع مشکلات متعدد مردم و کمک به توسعه همه جانبه استان خواهیم بود.
نوبهار بیان کرد: مدیران اجرایی کهگیلویه و بویراحمد تا حد امکان خبرنگاران فعال این استان که اکنون با دستمزد اندک کار خبری امرار معاش می کنند را در روابط عمومی ها به صورت قرارداد کار معین، شرکتی، حجمی و یا هر طریق ممکن دیگر به کار گیرند.
وی عنوان کرد: در این صورت شاهد رشد، توسعه و شکوفایی هر چه بیشتر مجموعه روابط عمومی‌های کهگیلویه و بویراحمد و بیان بهتر عملکرد دستگاه‌های اجرایی استان و خدمات دولت و نظام هستیم.

 رسانه های مستقل با مشکلات اقتصادی مواجه می شوند
سردبیر سایت محلی کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: راه اندازی سایت‌های محلی در این استان با هدف اطلاع رسانی است اما پس از گذشت مدت زمانی با مشکل مالی مواجه می‌شوند.
فاطمه رشیدی اظهار داشت: کار کردن سایت‌های محلی کهگیلویه و بویراحمد مستقل از جناح‌ها و طیف‌های سیاسی سبب می‌شود که مورد حمایت آنها قرار نگرفته و دچار مشکلات اقتصادی شوند.
وی افزود: جناح‌های سیاسی حاکم در کهگیلویه و بویراحمد انتظار دارند که سایت‌های محلی این استان همسو با آنها باشند و تنها با چنین شرطی از آنها حمایت خواهند کرد.
رشیدی بیان کرد: سایت‌های محلی کهگیلویه و بویراحمد درآمد محدودی داشته و به همین دلیل نیز تعداد خبرنگاران آنها کم بوده و یا تخصصی نیستند.
وی عنوان کرد: خبرنگاران غیرتخصصی سایت‌های محلی کهگیلویه و بویراحمد باید در تمامی حوزه‌های خبری فعالیت کنند که این امر نوعی نقطه ضعف بوده و مطالب باکیفیت و حرفه‌ای تهیه و منتشر نخواهد شد.
رشیدی ابراز داشت: سایت‌های محلی کهگیلویه و بویراحمد به دلیل داشتن مشکلات مالی نمی‌توانند نیروها و خبرنگاران خود را بیمه کنند و از این رو خبرنگاران نیز رغبت و انگیزه چندانی برای کار کردن نخواهند داشت.
وی گفت: سایت‌های محلی کهگیلویه و بویراحمد با وجود تأثیرگذاری لازم در انتشار اخبار و رویدادهای این استان اما از سوی برخی مسئولان اجرایی استان به عنوان یک مرجع رسمی اطلاع رسانی و آگاهی بخشی شناخته نشده، مورد حمایت قرار نمی‌گیرند و تلاش خبرنگاران آنها نیز نادیده گرفته می‌شود.
رشیدی افزود: مطالبات سایت‌های محلی کهگیلویه و بویراحمد از سوی متولیان امر پیگیری نمی‌شود و عزمی نیز برای رفع مشکلات آنها در استان وجود ندارد.
وی بیان کرد: حجم کار خبرنگاران سایت های محلی کهگیلویه و بویراحمد بالا و در مقابل حقوق و دستمزد آنان ناچیز بوده و زیر پوشش بیمه نیستند.
معاون فرهنگی و مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: چهار روزنامه، 17 هفته نامه، پنج 2 هفته نامه، 2 ماهنامه، 6 فصلنامه و 34 سایت و پایگاه خبری مجوزدار در این استان فعال است.
رضا خردمند با اشاره به فعالیت هفت خبرگزاری در کهگیلویه و بویراحمد شامل ایرنا، ایسنا، ایکنا، فارس، مهر، تسنیم و شبستان، اظهار داشت: حدود 100 خبرنگار آقا و خانم در رسانه ها و مطبوعات این استان مشغول به کار بوده و در حال انجام رسالت مهم اطلاع رسانی و آگاهی بخشی هستند.
وی افزود: مهمترین مشکلات روزنامه ها و هفته نامه های کهگیلویه و بویراحمد شامل خرید محدود از سوی مردم و دستگاه های اجرایی استان است.
خردمند بالا بودن هزینه چاپ و بیمه نبودن خبرنگاران به دلیل هزینه های بالای بیمه ای را از دیگر مسائل و مشکلات مطبوعات و رسانه های کهگیلویه و بویراحمد دانست.
وی بیان کرد: توزیع آگهی بین روزنامه ها و هفته نامه های کهگیلویه و بویراحمد نیازمند ساماندهی است و در صورت تحقق این مر مهم به هیچکدام از مطبوعات استان اجحاف نشده و بخش عمده ای از مشکلات آنها به ویژه در زمینه مسائل مالی نیز برطرف می شود.

گزارش:منصور زرگر/ایرنا

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد