تاریخ درج خبر : 1395/08/21
کد خبر : ۵۵۷۷۵۹
+ تغییر اندازه نوشته -

رایزنی اقتصادی اتاق بازرگانی یاسوج با سفر «ظریف» به اروپای شرقی و لبنان (تصاویر)

هیئت اقتصادی سیاسی جمهوری اسلامی ایران به ریاست محمدجواد ظریف و همراهی رئیس اتاق ایران و «رئیس اتاق یاسوج» پس از چهار روز رایزنی و مذاکره با مقامات لبنان، رومانی، اسلواکی و جمهوری چک از کشورهای اروپای شرقی امروز وارد ایران شدند.

haiat-eghtesadi-kb-europe-lebanan-yasuj-4

به گزارش سایت استان کهگیلویه و بویراحمد به نقل روابط عمومی اتاق یاسوج، جبار کیانی‌پور رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج به همراه شافعی رئیس اتاق ایران نیز در این سفر محمدجواد ظریف را همراهی کردند و در نشست‌های b2b تجاری، همایش‌های اقتصادی و دیدارهایی با روسای اتاق‌های بازرگانی این سه کشور اروپای شرقی به معرفی فرصت‌های اقتصادی ایران و استان کهگیلویه و بویراحمد پرداختند.

هیئت اقتصادی – سیاسی جمهوری اسلامی ایران سفر دوره‌ای به کشورهای اروپای شرقی را عصر سه‌شنبه هفته گذشته با ورود به بخارست آغاز کرد.

در این سفر یک هیئت 30 نفره از فعالان اقتصادی ایران در راستای توسعه مناسبات و تحقق اهداف اقتصادی پسابرجام محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان را همراهی می‌کردند.

این فعالان بخش خصوصی در زمینه‌های بانکی، انرژی، حمل‌ونقل، پزشکی و دارویی، معدن، قطعات خودرو و ماشین‌آلات کشاورزی بودند.

تیم‌های اقتصادی این هیئت به سرپرستی رئیس اتاق ایران و همراهی رئیس اتاق یاسوج در این سفر با روسای اتاق‌های بازرگانی، فعالین اقتصادی و شرکت‌های بازرگانی و تجاری دیدار و در خصوص راه‌های همکاری‌های مشترک اقتصادی به بحث و تبادل‌نظر پرداختند.

سفر ظریف به رومانی نخستین سفر وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در دو دهه گذشته بود.

وزیر امور خارجه کشورمان در جریان این سفر با همتای رومانی خود، نخست‌وزیر، رئیس‌جمهوری و رئیس پارلمان رومانی دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدارها عمدتاً در خصوص توسعه روابط سیاسی و اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و رومانی، تحولات بین‌المللی و منطقه‌ای بحث و تبادل‌نظر شد.

تبادلات و همکاری‌های پارلمانی و تشکیل گروه دوستی در پارلمان‌های دو کشور، نقش دو کشور به‌عنوان پل ارتباطی میان اتحادیه اروپا و خاورمیانه، تماس و مبادلات مردمی میان دو کشور به‌ویژه در زمینه گردشگری از محورهای گفت‌وگوهای ظریف با رییس مجلس نمایندگان رومانی بود.

ظریف همچنین در این سفر در همایش فعالان اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و رومانی حضور یافت و در سخنانی با تشریح ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های دو کشور، گفت: شرایط خوبی برای توسعه همکاری‌های مشترک اقتصادی بین دو کشور فراهم است.

در اتاق بازرگانی رومانی نیز همایش رومانی-ایران برگزار شد که غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران ازجمله سخنرانان آن بود. پس‌ازآن نشست رو‌در‌رو (B2B) بین فعالان اقتصادی ایرانی و رومانی برگزار شد.

حضور و سخنرانی در کنفرانس مبارزه با افراطی‌گری و تروریسم و دیدار با ایرانیان مقیم رومانی از دیگر برنامه‌های ظریف در سفر به بخارست بود.

اسلواکی دومین مقصد هیئت اقتصادی – سیاسی جمهوری اسلامی ایران به اروپای شرقی بود که در جریان این سفر محمدجواد ظریف با رئیس‌جمهوری، نخست‌وزیر و همتای اسلواک خود؛ غلامحسین شافعی و جبار کیانی پور نیز با فعالین اقتصادی رومانی دیدار و گفت‌وگو کردند.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین در ضیافت ناهار همتای اسلواکی خود شرکت و پس از انجام دور دوم مذاکرات دوجانبه در نشست خبری مشترک حضور یافت.

افتتاح و سخنرانی در همایش فعالان اقتصادی ایران و اسلواکی از دیگر برنامه‌های ظریف بود.

همچنین در این سفر یک سند یادداشت تفاهم همکاری سیاسی بین جمهوری اسلامی ایران و اسلواکی به امضای وزرای خارجه دو کشور رسید.

آخرین مقصد هیئت اقتصادی – سیاسی جمهوری اسلامی ایران به اروپای شرقی شهر پراگ بود که در جریان این سفر محمدجواد ظریف با رییس مجلس نمایندگان، وزیر امور خارجه و نخست‌وزیر جمهوری چک دیدار و گفت گو کرد.

ظریف همچنین پس از دیدار با همتای خود یک سند یادداشت تفاهم مشترک بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری چک را امضا کرد و در نشست خبری مشترک حضور یافت.

هیئت اقتصادی ایران به سرپرستی غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران و همراهی جبار کیانی پور رئیس اتاق یاسوج در چهارمین روز سفر به اروپای شرقی در پراگ، پایتخت جمهوری چک، با مقام‌های اقتصادی و بازرگانان این کشور دیدار کرد. در این سفر نیز رئیس اتاق ایران به همراه کیانی پور رئیس اتاق یاسوج با همتای خود در اتاق چک دیدار کرد و زمینه‌های توسعه همکاری‌های اقتصادی و تجاری بین دو کشور را بررسی کردند. همچنین همایش چک- ایران در پراگ با حضور فعالان اقتصادی، تجار و بازرگانان دو کشور برگزار شد.

هیئت اقتصادی – سیاسی جمهوری اسلامی ایران به سرپرستی ظریف پیش از آغاز سفر به اروپای شرقی در سفری یک‌روزه به لبنان با میشل عون رئیس‌جمهوری جدید، سعد حریری نخست‌وزیر مأمور برای تشکیل کابینه، تمام سلام نخست‌وزیر فعلی، جبران باسیل وزیر امور خارجه و نبیح بری رییس مجلس دیدار و گفت‌وگو کرد، همچنین نشست‌هایی با سرمایه‌گذاران و فعالین اقتصادی لبنانی ازجمله «فواض» سرمایه‌گذار لبنانی کارخانه سیمان مارگون یاسوج نیز برگزار شد.

در این جلسه مشکلات مربوط به سیمان مارگون یاسوج موردبحث و بررسی قرار گرفت. در همین خصوص رئیس اتاق یاسوج ضمن تماس تلفنی با مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان کهگیلویه و بویراحمد برای حل مشکلات پیش روی این کارخانه، هماهنگی‌های جلسه‌ای را نیز برای یک روز پس از بازگشت وی به ایران، در اتاق یاسوج و با حضور مسئولان محلی استان ترتیب داد تا مشکلات سرمایه‌گذار کارخانه سیمان مارگون در آن مطرح و مرتفع گردد. در این برنامه رایزن اقتصادی جمهوری اسلامی ایران در لبنان و مقامات سفارت ایران در بیروت نیز حضور داشتند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد