تاریخ درج خبر : 1395/08/22
کد خبر : ۵۵۷۸۵۲
+ تغییر اندازه نوشته -

دیم کارانی که حسرت درو می‌کنند

کشاورزان دیم کار کهگیلویه و بویراحمدی با بیان اینکه کشت دیم مقرون‌به‌صرفه نیست، می‌گویند: درآمد کشت کم بازده دیم به‌رغم زحمات و هزینه‌های بالا تنها تولید کاه و کلش برای علوفه دامی است.

82305808-71168189

به گزارش سایت استان کهگیلویه و بویراحمد به نقل از ایرنا، هرچند که کهگیلویه و بویراحمد یکی از قطب‌های آب جنوب غربی ایران است، اما کمبود آن مهمترین دغدغه کشاورزان دیم کار این استان کمتر توسعه‌یافته است.

سالانه از 160 هزار هکتار زمین‌های زراعی در کهگیلویه و بویراحمد 120 هزار هکتار به طور دیم کشت می‌شود، درحالی‌که عایدات اندک این زراعت پرهزینه بهره‌برداران این بخش را تلخ‌کام کرده است.

درآمد اندک کمتر از یک تن در هکتار کشاورزان دیم کار کهگیلویه و بویراحمد با وجود افزایش هزینه کشت هر هکتار یک‌میلیون ریال، تأمین هر کیلو بذر گندم افزون بر 15 هزار ریال، گرانی کود، سم‌پاشی و بالابودن هزینه برداشت، ادامه کشت دیم را با چالش زیادی مواجه کرده است.

دغدغه کشاورزان از کمبود آب در حالی است که سالانه افزون بر هفت میلیارد مترمکعب روان آب از کهگیلویه و بویراحمد به مناطق پایین‌دست سرازیرمی شود و دشت‌های این استان در کنار رودخانه‌های پرآب خشک شده‌اند.

علاوه بر کمبود آب کشاورزی در کهگیلویه و بویراحمد، بارش باران پاییزی در این استان در سال زراعی جاری بر اساس گزارش هواشناسی تا اوایل آذر به تأخیر افتاده و این امر، کشت دیم کشاورزان این خطه را دچار مشکل و ناامیدی مضاعف کرده است.

یک کشاورز سوقی ساکن روستای «بردکشکی» واقع در حاشیه دریاچه سدمارون به وجود زمین‌های حاصلخیز این منطقه و بی‌رغبتی کشاورزان از کشت دیم اشاره کرد و گفت: برای تأمین آب کشاورزی منطقه در سه دهه گذشته اقدام مناسبی صورت نگرفته و دیم کاران در پایان فصل برداشت با حسرت درآمد اندک محصول خود را درو می‌کنند.

علی احمدی با بیان اینکه عایدات کشاورزان دیم کار برداشت کاه و کلش برای علوفه دام است اظهار کرد: درآمد ناشی از تولید محصول کشت گندم و جو دیم با وجود زحمت و هزینه‌های زیاد ناچیز است و به لحاظ اقتصادی ادامه آن مقرون‌به‌صرفه نیست.

مرتضی جلالی یک مسئول بازنشسته ساکن شهر دهدشت نیز می‌گوید: بخش زیادی از زمین‌های کشاورزی این شهرستان و سوق و لنده در مجاورت رودخانه مارون واقع شده است اما کشاورزان این منطقه سال‌هاست که در حسرت کشت آبی بسر می‌برند.

وزیر نیرو در سفر خرداد سال جاری بر لزوم شتاب بخشی مطالعات سد مارون 2 در منطقه کهگیلویه برای تأمین آب کشاورزی این شهرستان به‌ویژه دشت پنج هزار هکتار کلاچو دهدشت تأکید کرد.

سد مارون 2 قرار است آب 20 هزار هکتار از زمین‌های کهگیلویه و چرام را تأمین کند درحالی‌که دریاچه سد مارون که در حوزه شهرستان بهبهان احداث شده است، در جوار بخشی از زمین‌های زراعی کهگیلویه واقع شده است.

با وجود 10 رودخانه پرآب در بسیاری از مناطق کهگیلویه و بویراحمد اما 90 درصد آب کشاورزی این استان با برداشت افزون بر 285 میلیون مترمکعب از 2 هزار و 500 حلقه چاه تأمین می‌شود.

مدیر امور زراعت کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه کمبود آب برای کشت 120 هزار هکتار زمین دیم یکی از دغدغه‌های مهم کشاورزان و مسئولان است افزود: درآمد اندک کمتر از یک تن در هکتار گندم دیم چندان برای کشاورزان این استان اقتصادی نیست.

سید نعمت‌الله روزبه برنامه‌ریزی برای اجرای طرح‌های تأمین آب بزرگ، کوچک و توسعه کشت آبی را مورد تأکید قرارداد و اظهار داشت: در این استان برای تولید گندم به‌عنوان محصول استراتژیک ظرفیت‌های بالایی وجود دارد که بهره‌وری آن نیازمند اجرای طرح‌های تأمین آب است.

بر اساس گزارش شرکت آب منطقه‌ای کهگیلویه و بویراحمد، برای هشت طرح عمرانی ملی امور آب این استان در سال جاری 850 میلیارد ریال اعتبار از محل اعتبارات ملی و ملی استانی اختصاص یافته است.

طرح‌های ملی حوزه امور آب این استان شامل سدهای تنگ سرخ، تأمین آب لیکک، ساخت ایستگاه پمپاژ آب منطقه دهدشت غربی و طرح مطالعاتی سد آبریز رودخانه مارون است.

برای طرح تأمین آب چهار هزار و 800 هکتار از زمین‌های دهدشت غربی با پیشرفت فیزیکی 24 درصد تاکنون 150 میلیارد ریال هزینه شده است.

بر اساس گزارش شرکت آب منطقه‌ای کهگیلویه و بویراحمد برای انجام 25 طرح مطالعاتی تأمین آب این استان 300 میلیارد ریال اعتبار نیاز است.

کهگیلویه و بویراحمد سالانه بیش از 11 میلیارد مترمکعب آب تولید می‌کند و حدود 10 درصد آب شیرین کشور را نیز در اختیار دارد.

کهگیلویه و بویراحمد در جنوب ایران یک درصد خاک و 10 درصد منابع آبی کشور را دارد و این استان دارای چهار هزار و 400 چشمه و 10 رودخانه دائمی و فصلی است.

** 100 هزار فرصت شغلی کهگیلویه و بویراحمد در انتظار تخصیص آب کشاورزی

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد دراین‌باره می‌گوید: آبیاری 150 هزار هکتار از زمین‌های زراعی این استان برای ایجاد 100 هزار فرصت شغلی به تخصیص 1.5 میلیارد مترمکعب آب به بخش کشاورزی نیاز دارد.

جعفر گوهرگانی اظهار داشت: کمبود آب کشاورزی در کهگیلویه و بویراحمد در حالی است که این استان پرآب سالانه میلیاردها مترمکعب روان آب دارد.

وی به وجود رودخانه‌های پرآب در حاشیه دشت‌های حاصلخیز این استان اشاره کرد و گفت: شهرهای جنوب استان ازجمله گچساران، دهدشت و بهمئی از آب سد کوثر بهره‌مند نشده‌اند و آب دشت‌ها به جای کشاورزی برای آشامیدنی مصرف می‌شود.

گوهرگانی ادامه داد: این در حالی است که باید منابع آب چاه‌های آب شرکت نفت و آب و فاضلاب در دشت حاصلخیز امامزاده جعفر با جایگزینی آب سد کوثر در اختیار بخش کشاورزی قرار می‌گرفت.

وی تصریح کرد: در دشت امامزاده جعفر برای 28 هکتار گلخانه مجوز 10 لیتر آب برداشت ممکن نیست درحالی‌که می‌توان با تأمین آب آشامیدنی از سد کوثر بخشی از این مشکل را مرتفع کرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد اجرای شبکه آبرسانی امامزاده جعفر را یک خدمت بزرگ در دولت تدبیر و امید دانست و افزود: تنها بخش اندکی از این طرح به‌صورت مقروض از سوی جهاد کشاورزی انجام گرفته است.

گوهرگانی، فرسایشی اجرا شدن این طرح را یک مشکل دانست و گفت: شبکه‌های پایین‌دست سد کوثر گچساران پس از 10 سال هنوز تکمیل‌نشده و بروز این مشکل برای طرح آبرسانی امامزاده جعفر نیز مشکلات دیگری را به همراه خواهد داشت.

بر اساس گزارش جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد حدود 10 طرح ایستگاه پمپاژ در دست اجرای این استان برای آبیاری حدود سه هزار هکتار با کمبود اعتبار مواجه است.

بهره‌برداری از 80 طرح تأمین آب کهگیلویه و بویراحمد نیاز به یکهزار میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.

27 درصد از جمعیت فعال استان 700 هزارنفری کهگیلویه و بویراحمد در بخش کشاورزی اشتغال دارند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد