تاریخ درج خبر : 1395/08/23
کد خبر : ۵۵۷۹۰۰
+ تغییر اندازه نوشته -
بهزاد همتی

تغییر نام استان/ بعضی‌ها دایه مهربان‌تر از مادر شدند

سایت استان کهگیلویه و بویراحمد، *بهزاد همتی- این روزها بعد از روزها و ماه‌ها که فضای انتخابات بر استان کهگیلویه و بویراحمد حاکم بوده است، چند صباحی است که برخی از هم استانی‌های عزیز و مسئولان کم‌توان، که در خود توانnathing شناخت و نشان دادن قدمت و هویت واقعی این استان به افکار عمومی را ندارند، مشکلات را در عدم سهولت بیان نام کهگیلویه و بویراحمد خلاصه نموده، و لذا جهت غریبه ساختن مردم با دیار و وطن مادری خود، سعی مضاعفی بر تغییر نام این استان، و جایگزین ساختن نام نامأنوس دیگری، که هیچ تعلقی به تاریخ و قدمتش ندارد، به‌جای آن دارند.

سال‌هاست که شعار تغییر نام استان و حتی شهرستان‌های بزرگ این استان، همچون گچساران و بهمئی که لازمه برون‌رفت از محرومیت و کاستی‌ها خود را در الحاق خود به استان خوزستان جستجو می‌کنند، فریاد هر کوی و برزن شده، و برخی که از ظرفیت تاریخی و فرهنگی این استان بی‌اطلاع‌اند، و نیز طاقت سختی بیان نام این استان را ندارند‏!‏ بی‌توجه به قدمت و تاریخ این نام همواره درخشان و حماسه‌ساز، بنا را بر تغییر این نام قدمت دار و باسابقه گذاشته‌اند.

بکار بردن لفظ تغییر، زمانی عجیب می‌نماید، که امروزه تفکرات و عملکردهای قومیتی و عدم انتقادپذیری و اصرار مداوم بر همه‌چیزدانی و همه‌فن‌حریف بودن ما، همچنان بدون تغییر به قوت خود باقی است، و حتی گذر زمان و تحولات بی‌شمار جوامع انسانی، نیز نتوانسته مانع از تمدید و تکرار این عادات تلخ قومیتی شود و فارغ از هرگونه تلاشی در جهت تغییر و دگرگونی مطلوب خود و اندیشه‌های بی‌ثمر قومیتی، تغییر نام این استان را امری بدیهی و عادی تصور نموده‌اند، و لذا این نام درخشان، با همه زیبایی و شگفتی‌هایش، به دلایلی ناچیز و قابل‌رفع، در آستانه قربانی شدن و محو از تاریخ و فرهنگ این استان قرار گرفته است.

تغییر و محو نام این استان سرشار از قدمت و بزرگی، در ظاهر امری بسیار عادی و بدیهی و نام جایگزین نیز گزینشی معمولی می‌نماید، اما با قدری تأمل در آن، این غفلت و سهل‌انگاری، به معنای سرپوش گذاشتن و بی‌هویت ساختن تمام افتخارات و حماسه و فداکاری‌های تکرارناشدنی‌ای خواهد بود که به‌واسطه سال‌ها همت و ایثار و ازخودگذشتگی مردم این دیار، به نام استان کهگیلویه و بویراحمد سند خورده است، و لذا هرگز نمی‌توان همه داشته و دستاوردهای از گذشته تا امروز را، جدای از تاریخ آن دانسته، و بالاجبار قابل ارجاع به نام جدید دیگری دانست.

این نام و این تاریخ، همراه با نسل گذشته و نسل کنونی ما، سختی و تلخی و محرومیت‌های بسیار به جان خریده و شریک غم و شادی گذشتگان و امروزی‌های این دیار بوده است، و لذا امانتی است پرثمر از گذشتگان، به قیمت همه رنج ازخودگذشتگی‌هایشان، که به هیچ قوم و اقلیم خاصی تعلق نداشته و فارغ از هرگونه وابستگی به زمان و مکان، در همه اقلیم‌ها و همه اعصار قابل انطباق و همراهی بوده است.

آنچه بر حیرت و جفای ما بر این نام تاریخی و اما بلاکش می‌افزاید، توجیه تغییر آن به بهانه سختی تلفظ و بعضاً اشتباه گرفتن آن از سوی مردم خارج از استان و بی‌اطلاع از تاریخ و قدمت آن است‏!‏ که درحالی‌که حرف زدن و بیان کلمات به‌آسانی آب خوردن است، از تلفظ و بیان این نام مرکب از جغرافیای این استان عاجز و درمانده‌اند. حال سؤال ما این است که این توجیه و ساده‌انگاری، آیا بیانگر این حقیقت تلخ نیست که ما با تنزل دادن این نام بزرگ، که همواره شناسنامه تاریخ و بزرگان و قهرمانان و شهدای سرافراز دیار ما بوده است، و در پس همه ناکامی‌ها، بر قله عظمت و بزرگی، افق‌های روشن و افتخارات درخشان و حیرت‌آوری را در خود جای داده است، را چنین به بهانه‌های ناچیز، که نه از خود، بلکه از مشکل بیان و ناآگاهی کسانی است که هنوز بر نقشه و جغرافیای این مرزوبوم اشراف ندارند و برنامه‌های خود یاسوج را مرکز چهارمحال و بختیاری جا زده‌اند، تنزل داده و آن را محدود به خودخواهی و ضعف اجتماعی خود ساخته‌ایم؟ چگونه است که بجای سعی آن‌ها بر رفع مشکل و تقصیرشان، ما دایه مهربان‌تر از مادر شده، و برای اینکه خم به ابروی این ناآگاهان ننشیند، با پذیرش تقصیر، بی‌رحمانه بر این نام بزرگ چوب حراج زده‌ایم!‏؟

آیا ثمربخشی و بهره‌مندی این نام بزرگ و قدمت دار به فرجام رسیده است و دیگر از آن انتظار ثمربخشی و خلق حماسه نداریم؟

 آیا می‌توان تصور کرد که تغییر نام استان، مقدمه شکوفایی و توسعه، و راه هموار رهایی آن از همه کاستی و محرومیت‌ها باشد؟ آیا این تغییر بدان معنا نیست که ما همچنان به خودباوری نرسیده، و از شناخت واقعی ظرفیت‌های این استان محروم و اما غنی و پربرکت، محروم مانده‌ایم؟

این سؤالاتی است که ذهن بسیاری از مردم این استان را به خود مشغول ساخته، و با جانبداری آنان از نام و تاریخ استان خود، خواهان پاسخگویی به این ابهامات، از سوی کسانی است که تغییر نام استان را امری عادی و معمولی جلوه داده و به خیال خود، در پی تغییر و دگرگونی‌اند. امیدواریم که همه ما حافظ تاریخ و اعتبار و گذشته این نام بزرگ و قدمت دار باشیم.

منبع: فصلی نو

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد