تاریخ درج خبر : 1395/08/22
کد خبر : ۵۵۷۹۱۲
+ تغییر اندازه نوشته -
هنرمند برجسته کهگیلویه و بویراحمدی:

تغییر نام کهگیلویه و بویراحمد بازی سیاسی است/ به جای گرفتن هویت از استان برای جوانان شغل ایجاد کنید

عکاس مردم‌نگار برجسته کهگیلویه و بویراحمدی گفت: نام استان یک هویت تاریخی است و کسی نمی‌تواند و اجازه ندارد آن را تغییر دهد.

ghafari-hasan

به گزارش سایت استان کهگیلویه و بویراحمد، حسن غفاری در گفتگو با خبرنگار فارس امروز با انتقاد صریح از مباحثی که پیرامون تغییر نام استان کهگیلویه و بویراحمد در شورای فرهنگی عمومی استان مطرح شد، اظهار کرد: گویی برخی بزرگان و فرهنگیان دولتی استان می‌خواهند مانند ابزار و دستگاه‌های چند منظوره عمل کنند و با یک تیر چند نشان را بزنند.

این عکاس برجسته ملی در حوزه میراث فرهنگی و اجتماعی افزود: امروزه کهگیلویه و بویراحمد شایسته داشتن رتبه‌های بالای بیکاری و آمارهای روزافزون طلاق و سایر مشکلات نیست.

غفاری یادآور شد: افرادی که دم از تغییر نام استان می‌زنند به‌جای چاره‌اندیشی برای رفع این معضلات سعی دارند با گرم کردن بازار تغییر نام استان سرپوشی بر کم‌کاری خود بزنند.

وی تصریح کرد: مگر نه اینکه از زمان شکل‌گیری استان کهگیلویه و بویراحمد تاکنون همین مسئولان همواره بازگوکننده تاریخ و هویت مردم این استان بوده‌اند و آیا اگر همین نام باقی‌مانده را از استان بگیرند دیگر چیزی برای بازگو کردن دارند؟!

این هنرمند عکاس تأکید کرد: به‌طور حتم پیشنهاد تغییر نام استان طرح و برنامه‌ای کارگردانی شده برای سرگرمی اذهان عمومی و پیش بردن اهداف شخصی دامن زنندگان به این موضوع است.

وی با بیان اینکه عامه مردم کهگیلویه و بویراحمد هیچ اعتراضی نسبت به نام استان خود ندارند، تصریح کرد: قطعاً مردم و علاقه‌مندان به فرهنگ و تاریخ کهگیلویه و بویراحمد نسبت به تغییر نام استان موضع خواهند گرفت و مقاومت خواهند کرد.

این عکاس حوزه میراث فرهنگی و گردشگری از مسئولان استانی و فرهنگیان دولتی استان خواست تا از پرداختن به این موضوع بپرهیزند و اگر سعی دارند این کار را دنبال کنند برای کار خود دلایل منطقی و مستدل بیاورند.

غفاری خاطرنشان کرد: این موضوع در سال‌های گذشته نیز مطرح می‌شد و معمولاً کسانی که دم از تغییر نام استان می‌زدند تلفظ سخت آن را بهانه تغییر نام می‌دانستند که این موضوع به‌هیچ‌وجه قابل قبول نیست.

عکاس مردم نگار کهگیلویه و بویراحمدی در ادامه با اشاره به وجود خرده‌فرهنگ‌های متعددی که در نقاط مختلف کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد اظهار کرد: اگر عده‌ای سعی دارند در مسیر مدرن کردن جوامع عشیره‌ای گام بردارند راه آن تغییر نام استان نیست.

وی گفت: در زندگی عشیره‌ای خدمات اجتماعی مانند اتحاد، همبستگی، نوع‌دوستی و…وجود دارد که به‌خوبی می‌توان از آن‌ها بهره برد.

عکاس مطرح کشوری عنوان کرد: طرح این موضوع نوعی بازی سیاسی و منطقه‌ای است که برخی افراد برای رسیدن به مطامع خود به آن دامن می‌زنند و قطعاً بزرگان و دلسوزان این استان مانع این کار خواهند شد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • همشهری گفت:

  فکر نمی کنم هیچ عاقل وبالغی برای تغییر نام استان موافق باشد

 • مریم گفت:

  به نظرم خیلی هم خوبه این تغییر نام خیلیا مشکل دارن برای تلفظ این استان ، حالا عوض بشه که اسم عجق وجق نمیزارن که ، اسم زاگرس واقعا برازنده اس

 • بی ربط گفت:

  هیچ ربطی نداره نام استان و مشکلات استان
  این قضیه رارشلوغ نکنید

 • mehdi گفت:

  واقعا از موقعی کع این خبر شنیدم هرچی فکر کردم نفهمیدم واعاً چه لزومی داره این کار مسئولین محترم که اینکارو میخواین بکنین واقعا چه مشکلی از مشکلات این مردم محروم حل میشه لطفا به این پرسش وپرسش های این چنین بطور شفاش در رسانه ملی جواب گو باشید تاامثال من جواب سوالاتمون رو بگیریم

 • حمید گفت:

  برای تغییر نام استان متاسفانه توجیهاتی ارایه میشه که اصلامنطقی به نظر نمیرسن، اگر به طولانی بودن نام استانه که باید خیلی از استانها و شهرها اسماشون رو تغییر بدن، اگر به سختی تلفظه که کوتاهی از ما و مسیولینه که کاری در خور برای معرفی استان نکردیم وبا این وضعیت باید خیلی از همین مسیولین فکری برای لهجشون بکنن که خیلی از کلمات فارسی رو به سادگی ادا نمیکنن
  با توجه به شواهد به نظر برسه نیت خیری پشت این عمل نیست والا برای کار خیر توی این استان محروم بهانه و جا زیاد وجود داره

 • تذکر گفت:

  بذارید اسم رو عوض کنن این حرفا چیه؟ به هویت استان با تغییر اسم هیچ خدشه ای وارد نمیشه خدا را چه دیدید شاید با تغییر اسم توسعه و پیشرفت هم حاصل شد

 • اصولگرا بویراحمد گفت:

  میشه بفرمایید کجاش سیاسیه؟
  من یه اصولگرام
  و این تغییر نام در زمان دوستی اصلاحطلب و هم اکنون که دوره اصلاحات است مطرح شده است.
  من هم به نوبه خودم 100 درصد موافق تغییر نام استانم
  اصلا این قضیه سیاسی نیست و غالب تحصیلکرده های استان موافق تغییر نام هستند.

  • ناشناس گفت:

   با سلام ایا نام استان حادترین مشکل میباشد که وقت وفکر مسئولان محترم صرف این موضوع گردد ایا تغییر نام استان چاره ساز مشکات میباشد .

 • ناشناس گفت:

  با سلام ایا مشکلات موجود در استان با تغییر نام حذف میشود ؟بهتر است مسئولان محترم فکری به حال مشکلات بنمایند فکر خود را گرفتار مسئله نام استان ننمایند فکر مینمایم تغییر نام هیچ مشکلی را حل نخواهد نمود

پربازديد