تاریخ درج خبر : 1395/08/24
کد خبر : ۵۵۷۹۵۴
+ تغییر اندازه نوشته -
گزارش؛

موج مخالفت‌ها با طرح تغییر نام کهگیلویه و بویراحمد/ دردی که با تغییر نام درمان نمی‌شود

 با مطرح‌شدن تغییر نام استان کهگیلویه و بویراحمد، شاهد مخالفت‌هایی از سوی نمایندگان مجلس، هنرمندان و نخبگان هستیم.

kb-iranبه گزارش سایت استان کهگیلویه و بویراحمد به نقل فارس، موضوع تغییر نام استان در چند سال گذشته مطرح شد و با وجود اقدامات صورت گرفته برای تغییر نام استان کهگیلویه و بویراحمد، اما موضوع با مخالفت‌های مواجه شد و پرونده تغییر نام استان بسته شد.

اما روز گذشته بار دیگر موضوع تغییر نام کهگیلویه و بویراحمد در شورای فرهنگ عمومی کلید خورد، موضوعی که گرچه موافقانی نیز به همراه دارد اما شاهد موجی از مخالفت‌ها از سوی نمایندگان استان در مجلس، هنرمندان، نخبگان، فعالان فرهنگی و … هستیم.

نماینده مردم بویراحمد و دنا در مجلس شورای اسلامی در واکنش به این موضوع، نام کهگیلویه و بویراحمد را دربرگیرنده هویت، تاریخ و فرهنگ مردم استان دانست و گفت: مردم دغدغه مهم‌تری دارند و تغییر نام استان در اولویت قرار ندارد.

zarei - 16

غلام‌محمد زارعی بیان کرد: تاریخ، فرهنگ و هویت مردم کهگیلویه و بویراحمد جزو ارزش‌ها و هنجارهای مردم است و مردم این استان نسبت به این ارزش‌های پایبند هستند.

وی، طرح این موضوع را سبب ایجاد نگرانی‌ها و دغدغه‌هایی برای مردم دانست و گفت: قبل از هرگونه تصمیمی در این خصوص، نگرانی‌ها و حساسیت‌های مردم مورد توجه باشد و این موضوع نباید سبب ایجاد نگرانی مردم شود.

نماینده مردم بویراحمد و دنا در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در تغییر نام استان باید نظر همه مردم لحاظ شود، تبیین کرد: در حال حاضر ایجاد و توسعه زیرساخت‌ها، توجه به جوان‌های تحصیلکرده بیکار و ایجاد اشتغال برای آن‌ها از اولویت‌های استان است.

زارعی اضافه کرد: اگر این اولویت‌ها روزی به سرانجام برسد آن‌وقت می‌توانیم در فضای آرام و بدون نگرانی در این خصوص تصمیم‌گیری کنیم.

عدل هاشمی‌پور نماینده مردم شهرستان‌های چهارگانه کهگیلویه و بویراحمد در مجلس شورای اسلامی در همین خصوص گفت: تغییر نام استان جزو ضروریات نیست و تغییر نام هیچ دردی از مردم دوا نمی‌کند.

hashemi-adal

وی با اشاره به اینکه نباید فرصت‌ها را صرف تغییر نام کنیم، توضیح داد: تغییر نام استان کهگیلویه و بویراحمد کمکی به توسعه‌یافتگی و رفع مشکل بیکاری جوانان و دیگر مشکلات مانند طلاق، اعتیاد، حاشیه‌نشینی و … نمی‌کند.

نماینده مردم شهرستان‌های چهارگانه کهگیلویه و بویراحمد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه تغییر نام اولویت کاری مدیران سیاسی، اجرایی، فرهنگی و نخبگان نیست، تأکید کرد: در حال حاضر باید دست‌به‌دست هم بدهیم و به فکر رفع مشکلات و رسیدن به اولویت‌های باشیم و این موضوع را به وقت دیگری منتقل کنیم.

اما تغییر نام استان تنها باعث مخالفت سیاسیون و نمایندگان استان در مجلس نشده بلکه هنرمندان برجسته استان به تغییر نام در شرایط کنونی که استان دارای اولویت‌های مهمتری است واکنش نشان دادند.

حسن غفاری هنرمند و عکاس برجسته ملی استان کهگیلویه و بویراحمد نام استان را بیانگر هویت تاریخی استان دانست و گفت: کسی نمی‌تواند و اجازه ندارد که نام استان را تغییر دهد.

غفاری (2)

این عکاس برجسته کهگیلویه و بویراحمدی با بیان اینکه مسئولان استان به جای تغییر نام و گرفتن هویت استان به فکر ایجاد اشتغال جوانان باشند، گفت: امروزه کهگیلویه و بویراحمد شایسته داشتن رتبه‌های بالای بیکاری، طلاق و … نیست.

غفاری تشریح کرد: تغییر نام استان سرپوشی بر کم‌کاری مسئولان استان است چراکه مردم استان نسبت به نام استان خود هیچ اعتراضی ندارند و قطعاً علاقه‌مندان به فرهنگ و تاریخ استان نسبت به این موضوع مقاومت خواهند کرد.

کورش رضوانی هنرمند مطرح موسیقی کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه نام کهگیلویه و بویراحمد شناسنامه و هویت‌بخش مردم این استان است، گفت: نام کهگیلویه و بویراحمد سالیان سال در همه جای کشور پیچیده و نیاکان ما از دیر باز ما را با نام کهگیلویه و بویراحمد هویت بخشیده‌اند.

کنسرت محلی کورش رضوانی

وی با بیان اینکه کهگیلویه و بویراحمد نام ایلی، عِرقی و عشایری ما است، بیان کرد: آنچه در کهگیلویه و بویراحمد نیازمند تغییر است وضعیت بیکاری جوانان، توسعه زیرساخت‌ها و رفع محرومیت‌ها و مشکلات است چرا که با تغییر نام این مشکلات رفع نخواهد شد.

اما اعضای شورای شهر یاسوج نیز به این موضوع واکنش نشان دادند سعید پایدار عضو شورای شهر یاسوج با اشاره به اینکه نام کهگیلویه و بویراحمد ریشه در حماسه، غیرت و رشادت دارد، متذکر شد: اولویت استان تغییر نام استان نیست بلکه مردم کهگیلویه و بویراحمد دغدغه‌های مهمتری دارد.

علی علی‌پور دیگر عضو شورای شهر یاسوج عنوان کرد: ضرورتی برای تغییر نام استان نیست چراکه نام کهگیلویه و بویراحمد هویت مردم این استان است و این نام بیانگر تاریخ، گذشته و جغرافیای مردم استان است.

علی محمودی یکی از نخبگان استان کهگیلویه و بویراحمد در همین خصوص گفت: تغییر نام استان چهارفصل و تمدن ساز کهگیلویه و بویراحمد، یعنى به خاک سپردن و فراموشى کردن تمدن و تاریخ استان است.

بنا بر این گزارش، مردم کهگیلویه و بویراحمد همواره در مبارزات قبل از پیروزی انقلاب اسلامی با رژیم پهلوی در جنگ تنگ تامرادی، جنگ گجستان و سمیرم دلاوری‌های خود را به منصه ظهور قرار دارند و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در هشت دفاع مقدس و در سال‌های پس از جنگ همواره در کنار انقلاب بود و آوازه همراهی مردم استان با انقلاب اسلامی زبانزد است.

محمد بهمن‌بیگی پدر تعلیمات عشایری ایران در کتاب ایل من بخاری من در خصوص ایل بویراحمدی می‌نویسید «در میان ایلات به ایل بویراحمدی علاقه خاصی داشتم»، «سرزمین بویراحمد سرزمین آفتاب و ستاره بود. از توجیه علاقه‌ام به بویراحمد عاجزم».

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • حقیقت گفت:

  سلام.
  جناب آقای خادمی نمیشود در سایه این دیدگاه عده ای خاص و هم طیف فکری در این شورا هویتی چندصدساله را به سخره گرفت.
  ایا می شود نام بلوط را که نماد طبیعت ماست با نام خرما که نماد طبیعت خوزستان است تعویض نمود؟ لطفا شما به کتاب تاریخ ‘ منم تیمور جهانگشای’ مراجعه کنید و یا به کتاب’ ارجان و کهگیلویه’ نظر بیاندازید بعد این مطالب به عنوان تغییر نام استان در رسانه ها ترویج نمایید.
  و خواهشا آرامشی که بر استان برقرار است را تبدیل به آشوبی جمع نشدنی نکنید.

 • همشهری گفت:

  اصلا با تغییرنام استان موافق نیستیم

 • ناشناس گفت:

  برای این که این استان ،استان کهگیلویه و بویر احمد بشود خون دلها خورده شده ، حیف از این استان زیبا و حیف از این همه ثروت و قابلیت و قدمت ، با مطرح کردن این موضوع ودر صورت موفقیت خود خواهند گفت اسم جدید تاهست هنوز نمی شناسند باید زمان داد و …

 • زینب آقایی گفت:

  این موضوع موافقانی هم داره که متاسفانه سایت شما پوشش نداده.

پربازديد