تاریخ درج خبر : 1395/08/24
کد خبر : ۵۵۸۰۰۴
+ تغییر اندازه نوشته -

نیکبخت: بحث تغییر نام کهگیلویه و بویراحمد تفرقه‌افکنی و جنگ نرم است/ برخی از مسئولان ما کف پایشان می‌خارد

رئیس هیئت‌مدیره مجمع خیرین سلامت کهگیلویه و بویراحمد گفت: بحث تغییر نام استان نوعی تفرقه‌افکنی و از مصادیق جنگ نرم است.

nikbakht1

به گزارش سایت استان کهگیلویه و بویراحمد، دکتر محمدرضا نیکبخت در گفتگو با خبرنگار «بویر نیوز»، بیان داشت: با تغییر نام استان کاملاً مخالفم چراکه دلیلی برای تغییر نام وجود ندارد و باید پرسید تغییر نام استان کهگیلویه و بویراحمد چه مشکلی را حل می‌کند.

این چهره سیاسی ابراز داشت: به نظر می‌رسد که مسئولین ما شب می‌خوابند، خواب می‌بینند و بلند می‌شوند و چنین حرفی می‌زنند که اثرگذاری و فایده‌ای ندارد.

رئیس سابق دانشگاه‌های علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد، کرمانشاه و کاشان در واکنش به استدلال‌های مطرح‌شده پیرامون تلفظ نام استان کهگیلویه و بویراحمد، نیز گفت: بیش از ۵۰ سال این نام برای این استان انتخاب شده است و در کشور جا افتاده است و نمی‌دانم چه استدلالی پشت این موضوع است که بخواهیم افکار عمومی را درگیر کنیم.

وی افزود: در صورت تغییر این نام که در کشور شناخته شده است باید تا سال‌ها برای معرفی نام جدید تلاش کنیم و دوباره همان مراحل قبلی را طی کنیم.

نیکبخت بیان اینکه یکی از مصداق‌های جنگ نرم تفرقه‌افکنی است، خاطرنشان کرد: یکی از مصداق‌های تفرقه‌افکنی نیز می‌تواند همین موضوع باشد که بین مردم استان دودستگی و تفرقه‌افکنی ایجاد شود که آیا نام استان عوض شود یا خیر!

رئیس هیئت‌مدیره مجمع خیرین سلامت کهگیلویه و بویراحمد ادامه داد: فرض کنیم نظرسنجی هم برگزار شود و تعدادی موافقت و مخالفت خود را اعلام کنند اما درهرصورت باعث دلخوری و ناراحتی بخشی از مردم می‌شود.

نیکبخت با بیان اینکه گویی برخی از مسئولان ما کف پایشان می‌خارد و مشکلی دارند، تأکید کرد: اکنون ما مشکلات بسیار بزرگتری داریم و چه ضرورتی دارد در چنین شرایطی این نام تغییر کند.

وی با تأکید بر اینکه نمی‌خواهم متعصبانه به این موضوع نگاه کنم، ابراز داشت: این اسم که ریشه در تاریخ، هویت و فرهنگ همه ما دارد و این نام همه مردم و قومیت‌های استان را شامل می‌شود.

محمدرضا نیکبخت با اشاره به نام‌های مشابه سایر استان‌ها ازجمله سیستان و بلوچستان بیان داشت: علیرغم اینکه در سیستان و بلوچستان قومیت‌ها و شهرستان‌های مختلفی وجود دارند، ولی هویت تاریخی‌شان همین بوده و آن را حفظ کرده‌اند.

وی اضافه کرد: به نظر می‌رسد با توجه به اینکه نام استان شامل همه مردم و مناطق استان می‌شود و ریشه همه مردم استان نیز به دو ایل بزرگ بویراحمد و کهگیلویه می‌رسد، طرح موضوع تغییر نام استان ضرورتی ندارد.

وی با بیان اینکه قبلاً هم این بحث‌ها مطرح شد و بجایی نرسید، خاطرنشان کرد: مهمترین مسئله استان بحران آب است که اگر شبانه‌روز هم به آن فکر کنیم، بازهم کم است و باید فکری اساسی برای وضعیت آبی استان اندیشید.

نیکبخت در پایان گفت: کسانی که اطلاعات تاریخی دارند می‌دانند که کهگیلویه و بویراحمد همه مناطق و قومیت‌های مردم استان را شامل می‌شود و باید بخش نگری را باید دور بیاندازیم.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • محمد گفت:

    افراد فرهیخته و با سواد استان همه بدلیل سکون و عدم پیشرفت این دیار،مهاجرت کرده اند اونوقت تبدیل اسم گرگ الله به اریان و…..اشکال نداردولی این تغییر مهم را اقایان بر نمی تابند.

  • م گفت:

    خلق هر واژه تاریخی به درازای عمر انسان دارد. بعبارتی واژه ها هر کدام به تنهایی آبستن یک تاریخ ند و تاریخ شکل دهنده هویت و اصالت هر قوم. یعنی نمیتوان بدون داشتن پیشینه ی تاریخی مدعی اصالت و هویت شد. قوم بی ریشه و بن همانند حباب خالی روی آب است که با اندک نسیمی فرو می پاشد. نام کهگیلویه و بویراحمد نامی است دیر آشنا که از دل تاریخ برآمده و زمانی فقط جاری کردن آن بر زبان لرزه بر پیکر دشمنان می انداخت.شاهد آن جنگ تحمیلی است که در هر جبهه ای که نامی از دلاورمردان کهگیلویه و بویراحمد برده می شد دشمن از ترس عنان بریده و یارای رویاروی پیدا نمیکرد. و براستی اینک ما را چه می شود که در عین ادعای فرهیختگی و دانایی میخواهیم هویت و تاریخ مملو از افتخارمان را در محاق فراموشی کشانده هویت و ریشه ی تاریخی مان را از بن برکنیم .

  • علی گفت:

    احسنت

پربازديد