تاریخ درج خبر : 1395/08/24
کد خبر : ۵۵۸۰۱۴
+ تغییر اندازه نوشته -
سجاد راستگو

جلسه شورای فرهنگ را فرهنگی بخوانیم و سیاسی بدانیم!

سایت ساتان کهگیلویه و بویراحمد، *سجاد راستگو – در روزهای اخیر بعضی از مدیران به دلایل واهی و در جلسه‌ای به‌ظاهر فرهنگی تغییر نام استان را کلید زدند متأسفانه در این جلسه استاندار دولت تدبیر و امید نیز حضور داشت که این حرکت استاندار سراسر بی‌تدبیری بود.shora-farhangi-01

متأسفانه در این جلسه بدون در نظر گرفتن صبغه تاریخی استان و دلایل نامگذاری آن تصمیم بر تغییر نام استان گرفته شده است. حال باید در ابتدای یادداشت خود گوشه‌ای از تاریخ و دلایل نامگذاری استان را به عرض استاندار و اعضای شورای فرهنگی استان برسانم. متأسفانه با این حرکت تخم تفرقه در استان کاشته شد.

کهگیلویه از دوره تیموری با از بین رفتن اتابک لر بزرگ معروف شد و قدرت‌یابی طوایف کوه گیلویه از یک سو و خرابی ارجان از سوی دیگر سبب شد که در دوره مغول و تیموری در بیشتر کوه گیلویه بکار رود. پس از برچیده شدن حکومت اتابکان لر بزرگ در سال ۸۲۷ ه ق و از دوره صفویه نام گیلویه به سرزمین‌های وسیعی از اصفهان تا خلیج‌فارس اطلاق می‌شد. در پایان سلسله صفویان این مناطق به نام کهگیلویه و بهبهان معروف است و نام بویراحمد نیز برگرفته از ایل بزرگ بویراحمد است از سال ۱۳۴۲ خورشیدی پس از قیام عشایر جنوب ازجمله ایل بویراحمد و جنگ مشهور گجستان مترادف کهگیلویه گشت و یک منطقه مستقل تحت عنوان «کهگیلویه و بویراحمد» بنیاد شد.

حال باید از استاندار محترم جناب آقای دکتر خادمی پرسید آیا شما در جریان آمار بیکاری و خودکشی جوانان در استان هستید و تاکنون چند جلسه اضطراری برای بررسی این معضلات برگزار کرده‌اید پس با کدام علم و منطق تغییر نام استان را از اولویت دارترین مسئله استان می‌دانید.

جناب آقای دکتر خادمی آیا نمی‌توانستید جلسه‌ای برای بررسی طرح‌ها و لوایح پروژه‌های نیمه‌کاره استان برگزار نمود و با تمرکز توان و نیروی خود در جهت توسعه زیرساخت‌های استان گام برداشت.

جناب آقای استاندار مگر تاکنون صحبت‌های فرماندار شهرستان گچساران مبنی بر تلاش مسئولان خوزستان برای جدا کردن مناطق لیشتر، دریلا و دژ سلیمان از خاک گچساران و استان را نشنیده‌اید و به نظر شما اولویت اول باید دفاع از خاک استان و خنثی کردن تلاش مسئولان خوزستان باشد یا تغییر نام استان، نامی که یکی از دلایل نامگذاری آن جدا کردن همین خاک از خوزستان است.

جناب آقای دکتر خادمی چرا تاکنون گزارشی مبنی بر دلایل تعطیلی پتروشیمی گچساران و بیمارستان ۱۰۰ تختخوابی فلکه نرگسی چند روز بعد از انتخابات مجلس شورای اسلامی و همچنین دلایل عدم پرداخت حقوق کارگران سد چم شیر و برخی دیگر از پروژه‌های عمرانی و سپس اخراج از آن‌ها منتشر نکرده‌اید مگر وضعیت کارگران مذکور از تغییر نام استان برای شما و دوستانتان مهمتر بود.

جناب آقای استاندار چرا و با کدام منطق در یک جلسه‌ای که با نام فرهنگ برگزار می‌شود تصمیم سیاسی گرفته می‌شود. حال آنکه همه ما به این امر واقفیم کسانی در پشت این تصمیم پنهان شده‌اند که در سال‌های گذشته سعی بر (برند) کردن نام زاگرس را برای خود داشته‌اند.

حال جناب آقای استاندار و اعضای محترم شورای فرهنگی استان

همه ما واقفیم که این تصمیم یک تصمیم در جهت توسعه و رفع محرومیت استان نبوده و نخواهد بود بلکه در جهت رضایت‌مندی افرادی خاص بوده است.

ولی باید به شما گوشزد کرد که دلایل اصلی عقب‌ماندگی و محرومیت استان نامش نبوده بلکه دلیل اصلی محرومیت ما نشستن بعضی از مدیران نالایق بر صندلی مناسب ارشد استان بوده که برای حفظ صندلی خود از پیگیری مطالبات بحق این مردم کوتاهی کرده‌اند و حال نیز که مقصری برای معرفی کم‌کاری‌های خود یعنی طویل بودن نام استان پیدا کرده‌اید باید به شما خسته نباشید و دست‌مریزاد گفت.

و باید در پایان به شما و تیم مشورتی‌تان تبریک گفت که چگونه توانسته‌اید عامل اصلی عدم توسعه استان را پیدا کنید البته در سال‌های نه‌چندان دور گذشته به‌وضوح دیدیم که استان خراسان از زمان تغییر نام به استان خراسان رضوی چقدر به عقب برگشته و در ردیف استان‌های محروم و توسعه‌نیافته کهگیلویه و بویراحمد، سیستان و بلوچستان قرار گرفته است و باید به این‌همه هوش و ذکاوت دست‌مریزاد گفت.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد