تاریخ درج خبر : 1395/08/26
کد خبر : ۵۵۸۰۸۳
+ تغییر اندازه نوشته -
روشنا جهانگیر فام

پایتخت طبیعت؛از بودن تا شدن

رشته کوههای زاگرس پوشیده در جامه ای کهنسال از درختان بلوط ، مغرور از تاج های مسحور کننده زرد و قرمزشان، اوج زیبایی خزان را به رخ مسافرانی می کشند که  پیچ و خم های این جنگل های چشم نواز را به سمت شهر مهربانی طی می کنند که در قلب این زیبایی جای گرفته.

جایی که پیچ و خم های جاده به انتها می رسند ، تابلویی دیده می شود که مسافران را دلخوش می کند به نزدیک شدن به شهر و آبادی:
“به یاسوج پایتخت طبیعت خوش آمدید”.
تصویری خوشایند در ذهن مسافران نقش می بندد.تصویری از سرسبزی، آبشار، جنگل، چشمه و از همه مهمتر قامت سر به آسمان ساییده دنای سپید پوش.
پیچ و خم ها منتهی می شود به چشم اندازی از شهری گسترده بر کف دشتی کم و بیش هموار و کوچک! تضاد میان سالخوردگی جنگل ها و کوهستان با جوانی و نوپایی شهر را می شود از دور نیز تشخیص داد.
با نزدیک شدن به “پایتخت طبیعت” تصویری که مسافران در ذهن پرورده اند با آنچه واقعا هست تفاوتی فاحش دارد.انبوه نخاله های ساختمانی این سو و آن سوی جاده، بازارچه های میوه و تره باری که اغلب کپرهایی اند وصله و پینه از شاخ و برگ درختان و تا شعاع زیادی از اطرافشان انبوهی از زباله های تره بار و کارتن های پاره و سبدهای پلاستیکی ریخته شده است! وانت های لباس فروشی که در فاصله های مختلف در اطراف جاده ایستاده اند و لباس هایشان را بر روی طناب های طویل در معرض دید مسافران به نمایش گذاشته اند!
گویی همه اینها دست به دست هم داده اند تا نگاه مسافران را از شکوه و شوکت دنا بر گیرند! زیبایی و اصالت بلوطهای گرداگرد شهر را در چشم آنان کمرنگ جلوه دهند و چشم مسافران را بر مهربانی و دیگر زیبایی های جاری در رگ های شهر ببندند! و نگاهشان را وادارند تنها به عبوری ساده از “آریوبرزن” قهرمان خطه کهگیلویه و بویراحمد که نشسته بر زین اسبی ایستاده رو به مسافران و قهرمان پروری خطه و دیارش را به رخ آنها می کشد!
تصویر مسافران از “پایتخت طبیعت” ترک برمیدارد و مسافران عجولانه یاسوج را به قضاوت مینشینند.
اما اگر کمی صبورانه تر برخورد کنیم ، میتوان چشم بر این ورودی های نامناسب بست و دل به آبی زلال آسمان یاسوج سپرد و ریه ها را پر کرد از هوایی که ذره ای از آلودگی های شهری در آن نیست.
بی شک یاسوج را توان و ظرفیت بالقوه ای هست که بشود پایتخت طبیعت جنوب خواندش.همه فصل ها و به ویژه فصل تابستان یاسوج سفره پرمهرش را به روی مسافرانی که از گرمای جنوب گریزانند می گشاید و بی منت میزبانی آنان را می کند اما افسوس که این صورت به سیلی سرخ نگه داشتن است و یاسوج خود مشکلاتی دارد که شاید کمتر مسئول و متولی فکر حل کردنش باشد.مبلمان شهری یاسوج آنگونه که باید، نیست.ورودی های شهر ظاهری نامناسب دارند.قرار گرفتن شهر در دامنه کوه و شیب دار بودنش کار ساخت و ساز و مبلمان را سختتر کرده است اما از طرف دیگر همین دامنه کوه که  پوشیده از جنگل زارهای طبیعی بلوط است خود از امتیازات منحصر به فرد یاسوج است و میتوان با طراحی های خلاقانه و تبدیل جنگل ها به پارک، ژئوپارکهای کوچکی ساخت که جاذبه ای برای  گردشگران و مسافران باشد و به علاوه خود مردم بومی نیز از آن بهره ببرند.
هرساله تعداد گردشگرانی که به مقصد یاسوج و طبیعت زیبایش رهسپارند روبه افزایش است اما زیرساخت های توسعه شهری یاسوج تغییری نمیکند و این خود علاوه بر مسافران بومیان منطقه را نیز دچار مشکل میسازد.نبود فضای کافی برای اسکان مسافران، کمبود لوله کشی آب، افزایش حجم زباله ها،کمبود سرویس بهداشتی ، کمبود پارکینگ ، از جمله مشکلات گریبان گیر صنعت توریسم یاسوج است.
ظرفیت های بالفعل یاسوج پاسخگوی این حجم از گردشگران نیست.یاسوج غرق در ثروت اما درگیر فقری ست که از سوء مدیریت و عدم برنامه ریزی مدیران و متولیان این شهر ناشی می شود.گردشگری در این شهر نیاز جدی به آسیب شناسی و شناخت حلقه های مفقوده دارد که اگر به یافتن و حل آنها کمر همت بسته شود بی شک یاسوج، این شهر مهربان، میزبان پر رفاه تری برای گردشگران خواهد بود.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • محمد گفت:

    کشور درگیر فقری ست که از سوء مدیریت و عدم برنامه ریزی مدیران و متولیان امر ناشی می شود.خانه تکانی اساسی لازم است.

پربازديد