تاریخ درج خبر : 1395/08/26
کد خبر : ۵۵۸۰۸۶
+ تغییر اندازه نوشته -
کورش نیک پی

نام استان هر چیزی باشد جز این که هست

وقتی به موافقین طرح می گویی “نام پیشنهادی خود را ارائه بفرمایید” و آنها پاسخ می دهند که “نامی مدنظر ندارند”، درواقع نشان داده اند که نه موافق هستند نه مخالف.photo_2016-11-17_04-22-18

می خواهم خاطره ای بگویم. یکی از اساتید روانشناسی بالینی در حال تدریس درسی، پرسیدند “چه کسانی با این مطلب موافق اند؟” سه چهار نفری دست بالا بردند؛ پرسید “که ها مخالف اند؟”، و این بار چهار پنج نفری؛ مابقی این کلاس حدودا ۶۰ نفره نظری نداشتند، شاید هم به خاطر در جامعه ی ما بودن، در خود نمی دیدند که توان اظهار نظر داشته باشند. تازه این جامعه ی دانشگاهی ماست، مردم عادی و بدون نظر که قصه ای دیگر دارند؛ در چنین جامعه ای همه پرسی همان نتیجه ی چند پرسی را دارد. بیایید استفاده از اینترنت و زندگی بهتر را به مردم بیاموزیم، سپس ببینیم که در نظرسنجی ها چگونه ظاهر می شوند و دلایلشان چیست. سطح فکر برخی مسئولان این است که “نامه نگاری های اداری با این نام سخت بوده و جامعه ی ما به خاطر آن دچار محرومیت هایی ست”، سوال: کدام شخص مسئول سطح سواداش در حدی ست که نتواند نام استان کهگیلویه و بویراحمد را بنویسد؟
“غنجعلی” یک اسم است، می توانیم بگوییم معلم به آن توجه نمی کند، و می توانیم بگوییم او کانون توجه کلاس است زیرا “او غنجعلی ست”. در حالی که به خاطر نوع ادبیات گفتاری ما این نام اغلب عوض می شود.
یه اسمی باشه که اگه دفعه بعد رییس جمهور اومد استان و خواست سخنرانی کنه تو یه سخنرانی نیم ساعته چهار بار اشتباه تلفظش نکنه… به فعل و فاعل جمله ی بالا دقت کنید. این جمله ی یک موافق است. درست آن می تواند این باشد:
“اسمی باشد که رئیس جمهور تلفظ اش را بتواند یا بداند، و در یک سخنرانیِ نیم ساعته چهار بار در گفتن آن اشتباه نکند.”
کهگیلویه و بویر احمد حروفی عربی مانند حرف “ع” ندارد که برای بیان درست آن نیاز به تکرار و تمرین بسیار باشد، یا قرار باشد از قسمت خاصی به شیوه ی خاصی صدای آنرا درآورد، از طرفی هم در زبان ها، گویش ها، و لهجه های گوناگون، شیوه های خاصی برای ادای مطلب وجود دارد، به این خاطر که بسیاری از مردم ما نمی توانند با لهجه ی اصفهانی صحبت کنند، اصفهانی ها حرف زدن شان را تعطیل نمی کنند؛ یا در زبان انگلیسی through تلفظ خاص خود را دارد و به این خاطر که ما نمی توانیم در ابتدا آنرا بخوانیم، عوض نمی شود. “دکسترومتورفان” یک داروی ضد سرفه یا “استرپتوکوکوس نومونیا” نوعی باکتری است، که قرار نیست به خاطر دلایلی مشابه آنچه مدنظر است تغییر یابند.
“خوانش اشتباه” با “تلفظ اشتباه” فرق دارد، و اگر هم بخواهیم بگوییم، تلفظ اشتباه یکی از حالات خوانش اشتباه است.
“سیبیل آقای کاظم کریمی”:
نمی زنم اش چون با این شناخته شده ام.
این از نشانه های خواننده ی هم استانی ما است.
امروز شخصی گفت:
جناب نیک پی، حضرتعالی که مخالف اید، دلایل تان رو بگویید، شاید ما هم قانع شدیم.
این در حالی ست که من هنوز نگفته بودم موافق یا مخالف هستم، و پیگیر دلایل خوب برای تصمیم تغییر دادن نام استان بودم. اگر بپرسیم “دلیل منطقی تان برای این تغییر نام چیست؟” عده ای دلایلی می آورند و می گویند “بیا”. موضوع این است که آنها نظر شخصی را با منطق اشتباه گرفته اند. وقتی عده ای در فکر های ناکجا آبادشان بگویند “نام استان را عوض کنیم”، خب باید خودشان هم دلایل منطقی بیاورند، با این حال وقتی پرسیده می شود “دلایلتان چیست؟” پاسخ این است که “چرا عوض نشود؟”
این نام جزئی از فرهنگ ماست، پیشینه و تاریخ دارد و در نسل امروز ما جایی باز کرده است، بالاتر از “فلکه ی ساعت” است که سالها پس از برداشتنش هنوز در جایش حاکم است، و درحالی که نامگذاری هایی عوض شده اند، اما اغلب آدرس همین است: فلکه ی ساعت.
از دلایلی که شنیده شده اند این است که نام استان طویل و تلفظ آن سخت است.
به احتمال زیاد همه ی ما در دبستان یاد گرفتیم “چون کلماتی را اشتباه مینویسیم، باید چند بار آنها را مشق کنیم”. شروع کنید، بنویسید “کهگیلویه و بویر احمد”.
نوشتن اش که از قسطنطنیه یا کروکودیل سخت تر نیست. نوشتن و یادگیری کهگیلویه و بویراحمد سخت تر است یا تغییر کتب درسی، سردر ادارات، نقشه ها و … ؟ من مشتاقم ارائه دهنده ی این طرح که به حتم مسئولی هستند با نفوذ بالایی برای گفتن، پاسخ دهند که در این سطح مسئولیت بزرگترین دغدغه ی مردم ما را چه دیده اند؟
افرادی البسه ای را روی زمین می گذارند تا از بین آنها انتخاب کنند؛ به روشی مشابه ده، بیست، سی، چهلِ خودمان یکی از آنها مشخص می شود، شخص که گویا بدنبال انتخاب دیگری ست، جای آن را با لباس مورد نظر عوض می کند، این بار همان لباس مدنظر برنده می شود، اما شخص لباس دیگری را بر می دارد و می پوشد. این نوعی از نتیجه گیری ست. لبخند بزنید.
برخی از مخالفین می گویند: نام استان مشکلی ندارد، مشکل ما بیکاری و توسعه است نه تغییر نام. باید به آنها هم گفت تغییر نام ربطی به توسعه ندارد، ضمن اینکه اگر نامش شقایق بود ممکن بود تعاملات بیشتری داشته باشد.
این ربطی به تعصبات قومی و قبیله ای ندارد، موضوع این است که این زمین و خاک ماست، مثل مادر است، کسی نام مادرش “زهرا” را در خانه صدا نمی کند “شموشک نوشهر”. تنها دلیل برای تغییر نکردن نام استان، بازگشت به خاطرات گذشته ای از این قبیل نیست که فلانی در کهگیلویه یا بویراحمد زنِ فلانی شده است. گویا در معانی تعصب، قومیت، و قبیله، همچون تفاوت تلفظ و خوانش، ایراداتی وجود دارد. شیوه ی نتیجه گیری بعضی ها این است:
خب امروز چه کار کنم؟ باید از امروز به بعد بخاری را با اسم دیگری صدا بزنم … حال چه بذارمش؟…
دلایلی وجود داشته اند که نام استان “کهگیلویه و بویراحمد” شده است.
در گذشته نام هایی عوض شده اند و این تمام شده، حالا افراد دیگر، دیدگاه های دیگر، و روش های دیگری وجود دارند.
موافقین می گویند اسامی زیادی عوض شده اند و کسی هم هویت اش را از دست نداده است، در حالی که تحقیقی هم ارائه نمی شود. اما اگر این شیوه ی استدلال است پس اسامی بسیار سختی هم خودشان مانده اند، پس دلیلی ندارد چیزی عوض شود.
من فکر می کنم تغییر نام استان می تواند از این جهت که افراد دیگری به جز اهالی کهگیلویه و ساکنین بویراحمد در این استان هستند، مورد بررسی باشد، اما تغییر آن درست نیست.
“موضوعات مهمتری است” به هیچ وجه پاسخ درستی به موافقان تغییر نام استان نیست، زیرا این یعنی قبول کرده ایم این نام یک مشکل است.
این سخن یک مادر است:
اسمش را عوض کنند چه بگذارند؟
حال سوالات را مجددا مطرح می کنیم تا ببینیم چه کسانی واقعا فکر کرده اند.
مشکل نام استان چیست و اگر تغییر کند چه مشکلی حل می شود؟
آیا دلیل این است که عده ای حال ندارند نام استان را بگویند یا عده ای بدنبال چیزهایی هستند که نمی خواهند به زبان بیاورند تا روی دیگری از خودشان را بیان کرده باشند؟

 

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • علی گفت:

    ای بنازم سبیلت کر گرون

  • ناشناس گفت:

    با سلام.یعنی برای یک مسئول تحصیل کرده که در حال حاضر می بایست به چندین زبان مطرح دنیا صحبت کند تلفظ نام استان ما یعنی کهگیلویه و بویراحمد همیشه زنده سخت است؟ خوب تلفظ نکند به جایش به فکر جوانهای بیکار، تحصیل کردگان بدون شغل و بدبختی مردم استان باشید نه به فکر تلفظ صحیح مسئولان کشوری. با تلفظ صحیح یا غلط، نان بر سر سفره مردم ما نمی آید.

پربازديد