تاریخ درج خبر : 1395/08/27
کد خبر : ۵۵۸۱۵۸
+ تغییر اندازه نوشته -
اصحاب رسانه از تغییر نام کهگیلویه و بویراحمد می‌گویند؛

واکنش خبرنگاران کهگیلویه به طرح تغییر نام استان

موضوع تغییر نام استان کهگیلویه و بویراحمد بار دیگر کلید خورده است و خبرنگاران شهرستان کهگیلویه نیز درباره این موضوع نظرات خواندنی و متفاوتی دارند.

kogiluye-correspondent

به گزارش سایت استان کهگیلویه و بویراحمد به نقل از پایگاه خبری کهگیلویه، موضوع تغییر نام استان کهگیلویه و بویراحمد بعد از یک دوره فراموشی بازهم به صدر اخبار این استان بازگشت. طرح تغییر نام استان کهگیلویه و بویراحمد که در سال‌های ۱۳۸۶ و ۱۳۸۷ مطرح شد اما مسکوت مانده بود، امروز برای دومین بار در دستور کار نشست شورای فرهنگ عمومی استان قرار گرفت.

طرح مجدد این موضوع موجی از مخالفت و موافقت در استان به دنبال داشت، مخالفان و موافقان برای طرح مدعای خود دلایلی را نیز ارائه می‌کردند.

حال ما به سراغ خبرنگاران شهرستان کهگیلویه کسانی که با عموم مردم و مسئولان در ارتباط هستند رفتیم تا نظر آنان را درباره تغییر نام استان بدانیم و دلیل مخالفت یا موافقت خود را نیز از آنان پرسیدیم.

حسین خدمتی خبرنگار خبرگزاری ایرنا با اعلام مخالفت خود درباره تغییر نام استان افزود: استان ما با این نام عجین شده است و تغییر نام نوعی توهین به قدمت چندین ساله استان است.

khedmati-hosein

پیمان باوند مدیرمسئول و خبرنگار سایت خبری صدای جنوب گفت: با تغییر نام استان مخالفم چون نام این استان هویت ماست.

این خبرنگار با انتقاد از کسانی که نام استان را طویل و بد تلفظ می‌دانند و اعتقاد دارند باید نام استان تغییر کند تا پیشرفت کنیم افزود: اگر قرار بود که استانی با تغییر نام پیشرفت کند چرا استان‌های آذربایجان شرقی و خراسان شمالی از استان‌های پیشرفته کشور هستند.

وی تصریح کرد: بهتر است مسئولین به‌جای این مسائل غیرضروری به نیازهای اصلی استان و رفع مشکلات توجه کنند.

bavand-payman

زهرا همایون‌فر خبرنگار سایت‌های ریواس جنوب و سلام دنا در کهگیلویه با اشاره به اینکه با تغییر نام استان مخالفم گفت: با تغییر نام کلاً هویت ما محو خواهد شد و از اصالت خود دور می‌مانیم.

وی افزود: همین‌الان هم کمتر به شهرستان کهگیلویه توجه می‌شود بعد از تغییر نام استان دیگر هیچ!

homayon-far-zahra

طیبه سادات سعادتی نیک خبرنگار خبرگزاری فارس در کهگیلویه نظر خود را موافق تغییر نام استان دانست و افزود: کهگیلویه و بویراحمد ضمن اینکه کلمه ثقیلی است باعث نوعی انشقاق به لحاظ ترکیب اسمی در بین مردم شهرستان‌ها شده است.

این خبرنگار با اشاره به تعصبات قومی و قبیله‌ای در ترکیب نام کهگیلویه و بویراحمد تأکید کرد: جایگزینی نام واحد این تنش‌ها کمتر خواهد شد. وی افزود: تغییر نام استان هیچ خدشه‌ای در هویت تاریخی استان ندارد و چه‌بسا با اسم جدید در سطح ملی شناخته‌تر هم خواهد شد.

sadati-nik-tayebe-sadat

کیوان سروش مقدم مسئول انجمن خبرنگاران شهرستان کهگیلویه و خبرنگار سایت خبری کبنا نیوز گفت: به دلیل سختی تلفظ نام استان در بین مسئولین کشوری و همچنین طویل بودن آن با تغییر نام استان موافقم.

سروش مقدم با بیان اینکه این نام فقط به دو تعلق دارد و شهرستان‌های دیگر استان از این مسئله نگران هستند گفت: اگر نامی درخور شأن استان انتخاب شود با این تغییر نام موافقم.

photo_2016-11-16_21-01-04

سیده مریم پیروزان خبرنگار خبرگزاری ایسنا در کهگیلویه خود را هم موافق و هم مخالف تغییر نام استان دانست و افزود: موافقم از این نظر که اسمی ثقیل و به خاطر نوشتاری سنگین است و مخالفم از این نظر که هویت استان و شهرستان ما در این نام نهفته است.

وی ادامه داد: اگر قرار بر تغییر نام استان شد اسمی انتخاب شود که دربرگیرنده هویت استان باشد.

frozan-maryam

سید مجتبی خوش‌رفتار خبرنگار سایت‌های خبری حرف مردم و دنانیوز در کهگیلویه گفت با تغییر نام استان مخالفم.

وی دلیل مخالفت خود را تبلیغاتی بودن این موضوع بیان کرد و افزود: با توجه به واکنش‌ها و برآیندهای این موضوع در استان ممکن است تنش‌هایی در استان به وجود بیاید.

khoshraftar-mojtaba

سید روح‌الله احمدی خبرنگار خبرگزاری مهر و سایت خبری راه ملت با بیان اینکه تغییر یا انتخاب اسم چه انسان و چه یک منطقه همیشه سخت و دشوار است گفت: از دید بنده نفس این کار خوب است ولی باید دید این کار در اولویت مشکلات استان است؟

وی ادامه داد: آیا مسئولین استان تمامی مشکلات را حل کرده‌اند و حالا رسیدن به اسم استان؟

احمدی با اشاره به اینکه کهگیلویه و بویراحمد یعنی اصالت و بزرگی نام نیکویی که پدرانمان آن را انتخاب کردند افزود: مخالف نیستم ولی می‌گویم این بحث در اولویت مشکلات استان نیست.

photo_2016-11-16_21-00-40

خلیل مهرجو مدیرمسئول و خبرنگار سایت عصر زاگرس خود را موافق تغییر نام استان دانست و افزود: همیشه مسئولین کشوری در تلفظ نام استان دچار مشکل می‌شوند و بهتر است که این نام تغییر کند.

mehrjoo

آقای باستی خبرنگار روزنامه کیهان در کهگیلویه با بیان مخالفت با تغییر نام استان گفت: نام استان هویت گذشتگان ما است و نباید تغییر کند.

bbsti

سید نعمت‌الله ریحان نژاد مسئول روابط عمومی فرماندار کهگیلویه و خبرنگار سایت بلادشاپور با اعلام مخالفت خود با تغییر نام استان گفت: مشکل استان ما ناشناخته بودن آن در بین استان‌های کشور است.

photo_2016-11-16_23-40-48

امیررضا برنگ پور خبرنگار خبرگزاری صداوسیمای استان و خبرگزاری تسنیم در کهگیلویه با بیان اینکه با تغییر نام استان مخالف است گفت: برخی مسئولان به‌جای اینکه با چانه‌زنی مسئولان کشوری مشکلات و محرومیت‌های استان را پیگیری نمایند متأسفانه خیلی از توان خود را صرف تغییر نام استان می‌کنند که این هیچ دردی را برای مردم محروم دوا نمی‌کند.

برنگ پور ادامه داد: به فرض اینکه اسم استان را هم عوض کنیم آیا با یک اسم به‌ظاهر کوتاه و یا زیبا می‌توان محرومیت و عدم توسعه‌یافتگی را نیز برطرف کرد؟behrangpour

این خبرنگار با انتقاد از مسئولانی که اسم استان آن‌ها را ناراحت کرده است گفت: چطور نسبت به درد و رنج مردم محروم استان که در برخی نقاط حتی آب شرب ندارند حساسیتی نشان نمی‌دهند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد