تاریخ درج خبر : 1395/08/27
کد خبر : ۵۵۸۱۸۲
+ تغییر اندازه نوشته -

بهرامی: مسئولان برای این مردم دردمند نانی پخته‌اند که حال سراغ تغییر نام استان آمده‌اند

هردار اسبق یاسوج در یادداشتی به تغییر نام استان «کهگیلویه و بویراحمد» واکنش نشان داد و گفت: آیا مسئولان این استان برای این مردم دردمند نانی پخته‌اند که حال سراغ نامشان آمده‌اند؟!

bahrami-mohammad

به گزارش سایت استان کهگیلویه و بویراحمد به نقل از صبح زاگرس، محمد بهرامی شهردار اسبق یاسوج در این یادداشت آورده است.

متأسفانه برای چندمین بار بازهم قضیه نخ‌نما شده‌ی تغییر نام استان به محافل سیاسی و اجتماعی استان رخنه کرده و همچون موریانه به خوردن ریشه‌های سترگ این سامان نشسته است.

شوربختانه گویا این مرتبه مسئله جدی‌تر شده و به همان نسبت بر حساسیت جامعه نیز افزوده است.

نکته اول در این باب این است که تغییر نام استان در شرایط فعلی از چه اولویتی برخوردار است و آیا اساساً نیازی به این تغییر هست یا خیر؟!

پرواضح است که در مقایسه با مشکلات اقتصادی عدیده‌ی مردم به‌ویژه جوانان استان از معیشت و اشتغال و ازدواج و مسکن گرفته تا مصائب فرهنگی و اجتماعی نظیر اعتیاد، خودکشی، معضلات محیط زیستی، حاشیه‌نشینی و… تغییر نام استان بحثی فرعی، غیرضروری و در مواردی به‌کلی آسیب‌زا است.

باید از مسئول یا مسئولینی که این مسئله را در دستور کار جلسات خود قرار داده‌اند پرسید که آیا به‌واقع با تاریخ پرافتخار و فرهنگ کم‌نظیر این دیار و این مردم اصیل آشنایی دارند؟!

آیا شرایط است بار این مردم دردمند را حل کرده و برایشان نانی پخته‌اند که حال سراغ نامشان آمده‌اند؟!

آیا از تعصبات نیک و بحق این مردم بر نام و آوازه «کهگیلویه و بویراحمد» که با شرافت و غیرتشان عجین شده و در تاروپود تاریخ و جغرافیای این خطه نشسته است خبر دارند؟

آیا اساطیر و مشاهیری که وجود و هویتشان با نام بلند «کهگیلویه و بویراحمد» پیوندیافته و بدان شناخته می‌شوند را می‌شناسند؟!

آیا تلفظ نام این استان زرخیز از مثلاً استان سیستان و بلوچستان آنقدر سخت تر است که حاضرند تیغ شوم تغییر بر آن بکشند؟!

آیا بلندای نام این استان چهارفصل مثلاً از نام استان همسایه، چهارمحال و بختیاری طولانی‌تر است که با تبر به کوتاهی آن کمربسته‌اند؟!

آیا از پیامدهای امنیتی، حساسیت‌های قومی و تعصبات منطقه‌ای اجتناب‌ناپذیر ناشی از چنین اقدامات نابخردانه‌ای آگاهی دارند؟!

چنانکه معلم تاریخ به ما آموخته راز ماندگاری هر قومی درگرو پاسداشت ارزش‌ها و پیشرفت هر دیاری در پایبندی به فرهنگ نیکوی خویش است.

بیاییم از اعمال خسران زا و تفرقه‌افکنانه قدیم درس گرفته و از اراده‌ی ستودنی «تغییر» در مواجهه با گفتار و افعال ناشایست و ناصواب استفاده کنیم نه در زدن چوب حراج بر دارایی، اصالت و هویتمان!

باری؛

بیاییم «نانی بدهیم نه نامی بگیریم»

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد