تاریخ درج خبر : 1395/08/28
کد خبر : ۵۵۸۲۲۴
+ تغییر اندازه نوشته -
گفتگو با یک فعال فرهنگی درباره طرح تغییر نام استان؛

دفاع از هویت چونان دفاع از مرزوبوم است

اعلام تصمیم شورای فرهنگ عمومی مبنی بر تغییر نام استان، منجر به واکنش‌های مختلف و متفاوتی در فضای واقعی و مجازی استان شد. این مباحث در برخی از رسانه‌های کشوری و خارجی نیز تا حدودی مطرح شد. دو گروه مخالفان و موافقان تغییر نام، استدلال‌های خود را نیز بیان می‌کنند.yazdani-ghasem

به گزارش سایت استان کهگیلویه و بویراحمد، سایت افتونیوز در این خصوص گفتگوی کوتاهی با قاسم یزدانی صاحبنظر در حوزه فرهنگ و تاریخ استان انجام شده که در پی می‌آید:

*جناب یزدانی چه کسانی دنبال تغییر نامند اصولاً استدلال این مدعیان چیست؟

** قبل از پاسخ به این پرسش مشتاقم که سخنی در همین باب با نسل جوان کهگیلویه و بویراحمدی داشته باشم:

نکته مهمی که نسل جوان در استان باید با عمق بیشتری به آن خیره شود این است که: دفاع از یک نام و یک هویت تاریخی فرهنگی به‌هیچ‌وجه دفاع از عقبگرد تاریخی و یا تحجر نیست؛ بلکه دفاع از تاریخ و هویت ملتی ست که در کشاکش روزگار و هیاهوی سنگین تاریخ توانست هویت مستقلی برای خود دست‌وپا کند.

تحصیل این هویت به بهای ریختن خون‌های فراوان، مبارزات بی‌امان برای به رسمیت شناختن آن امکان‌پذیر گشته است.

نسل جوان لابد می‌داند که دفاع از هویت چونان دفاع از مرزوبوم است، حتی در نزد ملل مترقی به‌عنوان یک اصل مدرن و روشنفکرانه تلقی می‌گردد.

امروزه در فرایند جهانی‌شدن قرار است هرکس با هویت خویش به میدان آید، طبیعی است هر ملتی که فاقد هویت و پیشینه تاریخی ست تن به اضمحلال خواهد داد، باید دانست این هویت آسان به دست نیامده است…

*اما شورای فرهنگ عمومی استان تغییر نام را تصویب کرده است. در این خصوص چه نظری دارید؟

** شما به اعضای همین شورای فرهنگ عمومی بنگرید، چند نفر بویراحمدی در این شوراست؟ بشمارید و نجابت مردم بویراحمد را هم ببینید. معنای این سخن آن است که این مردم پذیرفتند که همه ما متعلق به این استان و کشوریم، پذیرفتیم که یک نفر از دورترین نقطه این استان به مرکز استان بیاید و بدون کمترین آگاهی از حوزه فرهنگ، تازه مدیرکل این حوزه هم بشود و دبیر شورای فرهنگ عمومی هم باشد، جای نگرانی نیست، اما انتظار هست که این شورا علاوه بر پرداختن به بحث قلیان و حجاب و تغییر نام استان، به ده‌ها معضل فرهنگی مبتلابه جامعه بپردازد.

*مدعیان تغییر نام استان چه می‌گویند؟

** از قدیم گفته‌اند البینه علی المدعی، من، بینه و استدلال منطقی پشت این ایده نمی‌بینم، بلکه طرفداران تغییر نام با حجت‌های ضعیف و سست و شکننده به میدان آمده‌اند، دسته‌ای از اینان مغرضانه از درون تاریخ پنجاه سال پیش به دنبال کسب هویت‌اند، به این‌ها تنها می‌توانم بگویم که دعوایی که پنجاه سال پیش باید طرح می‌شد امروزه مسموع نخواهد بود.

مشکل تلفظ؛ دسته‌ای دیگر تلفظ این نام را بهانه تغییر قرار می‌دهند، در اغلب کشورها مسئولین طراز اول اغلب به چندین زبان زنده دنیا سخن می‌گویند، اگر مسئولین ما در تلفظ واژگان اصیل پارسی دچار مشکل‌اند، مشکل را در جای دیگری باید جست.

شما ببینید ایلام شاید سهل‌البیان‌ترین استان کشور و یادآور تمدن بزرگ و باستانی عیلام در غرب کشور است، اما این نام آسان کدام مشکل این استان را حل کرده است؟

*جناب یزدانی فکر می‌کنید چرا عده‌ای بحث تجزیه استان را عنوان می‌کنند و انگیزه آن‌ها از طرح این موضوعات چیست؟

**اتفاقاً باید پرسید دستاورد منادیان تجزیه برای این استان چه بوده است؟ کسانی که هرازگاه بر طبل تجزیه می‌کوبند خود بهتر می‌دانند که در بهترین حالت سهم آن‌ها در استانی چون خوزستان قطعاً بیشتر از امیدیه و رامهرمز نخواهد بود و یا در فارس بی‌تردید کمتر از ممسنی خواهد بود، اما همان‌ها امروزه به برکت استان شدن کهگیلویه و بویراحمد، سهامداران عمده و اصلی این استان شده‌اند.

*به‌عنوان آخرین سؤال، وجه‌تسمیه کهگیلویه و بویراحمد چیست؟

**متأسفانه هنوز شاید بخش‌هایی از مردم دیار ما از پایمردی و دلاوری و نهایتاً شهادت سردار ایرانی (گیلویه) این خطه در برابر ارتش متخاصم و اشغالگر عرب بی‌خبرند، ضروری است که تاریخ را بیشتر مطالعه کنیم، پیشنهاد می‌کنم آخرین پژوهشی را که دکتر سیاهپور پیرامون این سردار انجام داده‌اند و در همین سایت‌های استان هم منتشر شد مطالعه کنند.

پایمردی و مبارزه ایل بزرگ بویراحمد را در دو قرن اخیر که نهایتاً هویت مستقلی را رقم زد، مطالعه بیشتری کنند. لابد متوجه خواهند شد که این هویت مستقل رایگان به دست نیامده است.

پس خوش‌تر آن است که بر طبل تعصب نکوبیم و به آینده درخشان استان و میهنمان بیندیشیم.

گفتگو: محمود آرام

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد