تاریخ درج خبر : 1395/08/28
کد خبر : ۵۵۸۲۶۰
+ تغییر اندازه نوشته -
به سوی توسعه اقتصاد محلی از طریق مشارکت زنان روستایی؛

بانوی کارآفرین باشتی الگوی تلاش برای رونق تولید و اشتغال

بانوی کارآفرین ساکن روستای ده کند از توابع شهرستان باشت در استان کهگیلویه و بویراحمد الگوی تلاش برای رونق تولید و اشتغال است.

82314735-71185947

به گزارش سایت استان کهگیلویه و بویراحمد به نقل از ایرنا، مهتاب خوش‌بین با ایجاد 85 فرصت شغلی در روستاهای چاه تلخ و ده کند و راه‌اندازی 2 تعاونی تولیدی، نمونه‌ای از اراده و پشتکار برای تحقق اقتصاد مقاومتی و خودکفایی کشور است.

وی که با داشتن مدرک سیکل تا 12 سال پیش مربی نهضت سوادآموزی بوده اما برای به حرکت درآمدن چرخ تولید و اشتغال دست بکار شده است.

خوش‌بین معتقد است: برای کاهش بیکاری هر کس باید به اندازه توان خود تلاش کند.

وی هم‌اکنون 50 سال سن دارد و در روستای چاه تلخ با راه‌اندازی تعاونی تولیدی قارچ خوراکی و در روستای ده کند با خشک‌کردن و بسته‌بندی سبزی‌های کوهی که به‌وفور در منطقه یافت می‌شود، درزمینهٔ توسعه اشتغال فعالیت می‌کند.

خوش‌بین افزون بر کمک به اشتغال و تولید هم‌اکنون درزمینهٔ پرورش مرغ بومی و بوقلمون در منزل شخصی خود فعالیت می‌کند.

این بانوی هنرمند سبزی‌های کوهی و دست کاشت را پس از شست‌وشو و خشک‌کردن بسته‌بندی می‌کند و خواص دارویی و خوراکی هر یک از سبزی‌ها را بر روی آن می‌نویسد.

آویشن کوهی، پونه محلی، بومادران، بابونه، گل‌گاوزبان، کاسنی، گل سرخ، کاردک، زیره و بادام از محصولات تولیدی بانوان روستای دهکند است.

خوش‌بین گفت: صندوق امید و کارآفرینی تاکنون با پرداخت 450 میلیون ریال تسهیلات بانکی ارزان‌قیمت نقش اثرگذاری در رونق تعاونی‌های اشتغال در روستاهای چاه تلخ و ده کند داشته است.

وی بیان کرد: این میزان اعتبار برای تأمین تجهیزات موردنیاز تعاونی‌های تولیدی به 68 بانوی فعال درزمینهٔ تولید اعطا شده است.

خوش‌بین افزایش میزان اعتبار تسهیلات اشتغالزایی، حمایت دولت برای بازاریابی و فروش و راه‌اندازی کارگاه‌های تولیدی را از نیازهای ضروری تعاونی‌های تولیدی محلی در مناطق دانست.

وی با اشاره به اینکه محصولات تولیدی تعاونی‌های محلی بانوان در نمایشگاه‌های مرکزی تهران با استقبال بسیار خوب مصرف‌کنندگان مواجه است، گفت: ایجاد یک شبکه توزیع و فروش بهترین کمک به این تعاونی‌هاست.

این بانوی کارآفرین دوخت لباس محلی، صنایع‌دستی داری و گیاهان دارویی را از ظرفیت‌های مغفول استان کهگیلویه و بویراحمد دانست.

مشاور مدیرعامل و عضو مشارکت‌های مردمی و تسهیلگری صندوق کارآفرینی امید گفت:600 تعاونی محلی زنان کارآفرین بانوان در کشور ساماندهی شدند.

پرویز نظری که هفته گذشته برای بازدید از تعاونی‌های تولیدی بانوان به روستای دهکند از توابع شهرستان باشت سفر کرده بود، اظهار داشت: هر یک از این تعاونی‌ها بین 30 تا 50 نفر عضو دارند.

وی گفت: کارگاه‌های این بانوان در واحدهای مسکونی ایجاد شده است.

مشاور مدیرعامل و عضو مشارکت‌های مردمی و تسهیلگری صندوق کارآفرینی امید افزود: برای حمایت از این تولیدکنندگان به هر یک از این تعاونی‌ها، 150 میلیون ریال تسهیلات با نرخ چهار درصد پرداخت شده است.

نظری ابراز کرد: در مراحل بعدی تسهیلات اشتغالزایی برای حمایت از این تعاونی‌ها، 150 میلیون ریال پرداخت می‌شود.

وی نبود بازارهای هدف را مهمترین مشکل تعاونی‌های تولیدی کوچک در کشور ذکر کرد.

نظری اظهار داشت: ایجاد تعاونی‌های خدماتی برای جمع‌آوری، فروش، بازاریابی و برندسازی کالاهای تولیدشده در کشور ضرورتی برای افزایش درآمد تولیدکنندگان است.

معاون مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: تاکنون هفت تعاونی محلی بانوان کارآفرین در این استان تشکیل شده است.

محمدرضا معصومی اظهار داشت: پنج تعاونی محلی بانوان کهگیلویه و بویراحمد تاکنون موفق به دریافت تسهیلات شده‌اند.

وی بیان کرد: تعاونی‌های تولیدی در شهرستان‌های گچساران، باشت و کهگیلویه با هدف حمایت از اشتغال بانوان روستایی تشکیل شده است.

مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید گچساران نیز با اشاره به ظرفیت‌های شهرستان‌های گچساران و باشت در کشت گیاهان دارویی گفت: آماده پرداخت ارزان‌قیمت برای کشت گیاهان دارویی به متقاضیان هستیم.

سید بیت‌الله افروشته اجرای طرح‌های مشارکتی روستائیان را در طرح‌های اقتصادی با هدف ارتقای سطح درآمد آن‌ها و اشتغالزایی از دیگر برنامه‌های صندوق کارآفرینی امید گچساران ذکر کرد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد