تاریخ درج خبر : 1395/08/30
کد خبر : ۵۵۸۳۲۸
+ تغییر اندازه نوشته -
صادق الهی نژاد

تدبیر فرماندار بویراحمد چاره ساز شد

img_20160921_101832-1بعضی رویدادها به ظاهر ساده هستند .مثل همین تغییر نام استان که یکدفعه کلید خورد. کسی فکرش را نمی کرد هنوزهم مردم تا این حد مصرانه خواهان حفظ این نام باشند.

وقتی می گویم مصرانه باید نگاهی به فضاهای مجازی بیندازیم تا درکش کنیم. هرکسی که ذوق و قلم و اعتباری داشت بیانیه و جوابیه صادر کرد. بزرگان خارج از استان  نیز همه نظر خود را شفاف گفتند. در داخل استان اما از جمع موافقان جزغلامرضا تاجگرودون نماینده مردم گچساران و باشت  هیچ مسئولی چیزی نگفت.در بین مخالفان هم آنقدر هیچ کس اظهار نظر نکرد که مردم نا امید از مسئولان در فضاهای مجازی ظرف یکی دو ساعت چند گروه پنج شش هزار نفری تشکیل دادند.ریش سفیدان استان گرد هم جمع آمدند و دلایلشان را برای مخالفت با تغییر نام کنار هم گذاشتند و نتیجه آن هم دعوت از همه مخالفان برای برگزاری یک تجمع آرام  امروز صبح ساعت 10 جلوی استانداری شد.

روز یکشنبه رو به پایان بود و همه چیز حکایت از عزم جزم مخالفان برای برگزاری این تجمع داشت. آن هم در شرایطی که وقتی 40 کارگر شهرداری جلوی استانداری تجمع می کنند آنجا غلغله ای بر پا می شود حالا تصور کنید این تجمع که فراخوان آن میان بیش از 20 هزار نفر دست به دست چرخیده بود می توانست با کشیدن فقط 500 نفر از مخالفان جلوی درب استانداری چه فضایی ایجاد کند.

در این میان خبرنگاران از یک سو تلاش می کردند مردم را از حضور در تجمع منع کنند و از یک سو عواقب تجمع را به مسئولان گوشزد می کردند.

موافقان هم دوست داشتند تجمع حتما برگزار شود زیرا در چنین شرایطی حق برگزاری یک تجمع را برای خود محفوظ می دانستند.

در نهایت آخر شب زنگهای خطر به صدا درآمد. گروهی از مسئولان که عمدا یا سهوا تا سهل انگارانه با موضوع برخورد می کردند متوجه جدی بودن مساله شدند و به فکر چاره اندیشی افتادند و در این میان مثل همیشه نگاه ها به سمت یک نفر چرخید. ظاهرا فقط محمد کاظم نظری فرماندار بویراحمد است که باید کارهای دشوار را تمام کند و همانطور هم شد و او تا پایان شب با مخالفان تغییر نام استان رایزنی کرد. او که خود از مخالفان تغییر نام استان نیز هست  بدون تهدید و تذکر و یا حتی جریحه دار کردن افکار عمومی توانست مخالفان را راضی کند که ساعت 12 شب این پیام را به عنوان آخرین پیام گروه ها و کانالها قرار دهند.

” با توجه به در خواست فرماندار محترم و محبوب در خصوص حفظ آرامش وظیفه تک تک ماست که با متانت و آرامش تصمیم گیری را بسپاریم به نمایندگان ،ریش سپیدان و معتمدین و دولت مردان و خروجی و نتیجه را هم می پذیریم”

البته مدیریت این موضوع به گونه ای بود که تا ساعت 10 امروز صبح هنوز گروهی شک داشتند که واقعا اینگونه در آرامش مساله بدین بزرگی حل شده باشد.

حالا مخالفان در خانه نشسته اند و با رصد کردن فضای مجازی منتظرند ببینند خروجی نشست بزرگان امروز ساعت 17 عصر چه می شود.

مسئولان هم نفسی از سر آسودگی کشیدند که این مساله بدون تنش به مرحله مذاکره رسید.

البته این ماجرا خود یک درس بزرگ داشت .در روزهای گذشته موافقان تغییر نام استان ،مخالفان را جاماندگان در عصر تحجر و یا حتی چسبیده به تعصبات بی ریشه می دانستند و درس بزرگش هم این بود که نشان داد زمانه تجمعات و شلوغیها گذشته است زیرا می توان مسایل را پشت میزهای مذاکره حل کرد و شاید این را فرماندار بویراحمد بهتر از هرکسی دانست و قبل از همه به رشد مردم استانش اعتماد کرد و به تنهایی این موضوع را مدیریت کرد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد