تاریخ درج خبر : 1395/09/01
کد خبر : ۵۵۸۳۴۴
+ تغییر اندازه نوشته -
واکنش غلامرضا پناه به تغییر نام استان:

فرهنگ را نمی توان با مصوبه فورمالیته کرد

img_20161121_124653مسئله ی تغییر نام استان، به جو غالب این روزهای استان تبدیل شده است. غالب نخبگان و اهل نظر ، از نام استان دفاع کرده اند.غلامرضا پناه، تغییر نام را ایدئولوژیک نمی داند و از آنچه خود، توسعه استان می نامد دفاع می کند.پناه، برخلاف بقیه، تاکید زیادی بر کارشناسی کردن تغییر نام استان و فرهنگ سازی در این مورد دارد.پناه همانند قبل، توصیه به دوری از اختلاف می کند و اولویت های مردم را چنان بر می شمارد که تغییر نام استان در آخر صف مشکلات ما قرار دارد. ویبا تاکید بر رعایت احترام در فضای مجازی و بیرونی، احترام بزرگان محلی را توصیه می کند.
او تغییر نام را یک مسئله ی فرهنگی می داند که با توجه به ساختار فرهنگی استان، باید دقت بیشتری در این مورد کرد تا باعث اختلاف انگیزی نشود.
آنچه در زیر می خوانید، مصاحبه با غلامرضا پناه در مورد تغییر نام استان است.

جناب پناه، مستحضرید که بحث تغییر نام استان، پروژه ای طولانی و غالبا اختلاف برانگیز داشته و اخیرا به نظر می رسد که موضوع تغییر نام استان در شورای فرهنگ عمومی استان مطرح و مصوب شده است. به نظر شما چه رویکرد و دلیل منطقی می تواند تغییر نام استان را در اولویت قرار دهد و آیا این موضوع می تواند یک طرح با بار علمی یا عرفی باشد؟

بله، بنده مرتب این موضوع را رصد میکنم. این موضوع در زمان حال بنا به ادله های منطقی و تاریخی، موضوعی اختلاف برانگیز است چرا که تغییر هویت تاریخی در یک بافتار و ساختار قبیله ای، کاری بسیار ظریف است. باید با این مسئله با احتیاط برخورد کرد، زیرا با تمام تلاش ها و رو به رشد بودن استان، می بایست با نگاه معطوف به هویت فرهنگی و باورهای اجتماعی مقبول آحاد جامعه شمل گیرد و این یک موضوع جامعه شناسی است که در تغییرات اینچنینی باید بدان توجه شود.
اما در مقابل، تاکنون فقط دو دلیل از موافقان تغییر نام شنیده ایم: یکی طولانی بودن و دوم، تلفظ مشکل این نام. این دلایل نمی تواند علمی باشند و حتی در چارچوب منطق تغییر هم، منطقی نیست. البته نظر موافقان تغییر هم قابل احترام است اما کاش این مسئله ی تغییر نام در سطح مدیریت استان و با خواست یکطرفه آنان مطرح نمی شد.

شما به مسئله ی قدمت فرهنگ و تاریخ استان اشاره کردید و این تنها شاخصی بوده که متولیان فرهنگ عمومی بدان توجه نکرده اند. به نظر شما آیا ما در مسئله ی تغییر نام استان، به نوعی با تقابل سنت و مدرنیسم برای توسعه استان روبرو هستیم یا این تصمیم مبتنی برتعصبات محلی است؟

خیر.نمی شود گفت که بحث تغییر نام با نگاه تعصب محلی تصویب شده است، چرا که در سالهای قبل هم در مورد این تغییر، بحث شد ولی بنا به دلایلی این موضوع کنسل شد. نکته قابل توجه این است که در مقوله تاریخ و تغییر سنت و شاخص های تاریخی یک ملت، نمی توان صرفا به تقابل سنت و مدرنیسم ورود کرد، چرا که موافقان حفظ نام استان فقط بزرگان محلی نیستند. همه ی مردم ما تاریخ خود را دوست دارند و حاضر به وجود آلترناتیو به شرط محو نام خود در بدنه ی تاریخ خود نیستند.منظور از سنت ها و فرهنگ استان، صرفا سنت های نسل قبل از انقلاب و بزرگان نیست، بلکه این سنت در خون تمام نسل های ما در طول تاریخ، روان است. شما الان به کمپین ها و صدای اعتراضات مخالفان تغییر نام استان توجه کنید. گردانندگان این کمپین ها و گروه ها، غالبا جوانان اند و حتی نسل دهه هشتاد هم در این میان حضور دارند.

منظور شما از تصمیم یکطرفه مدیران چیست؟ البته تا امروز تاکنون در سطح مدیریت استان هیچ واکنشی نسبت به این موضوع نداشته ایم. به نظر شما آیا ادامه ی این روند و سکوت در برابر این مسئله به صلاح است یا خیر؟

ببینید در قدم اول باید این موضوع را به ترازوی کارشناسی میگذاشتند تا پیش بینی های لازم در این مورد انجام می شد.خوب، قبلا این پروژه هم محک خورده بود و واکنش هایی در پی داشت، بنابراین مسئولین باید دقت کنند در موارد اینچنینی، همه ی جوانب را رعایت کنند. اشتباه مبرز این مصوبه این بود که شورای فرهنگ عمومی اول رای به تغییر داد و بعد آقای استاندار اعلام کردند که حالا صاحبنظران استان در مورد تغییر نام نظر دهند.مشخص است که با توجه به حساسیت های موجود، این موضوع برای هیچ قشری قابل تحمل نیست، چرا که اگر قرار است نظرخواهی شود باید قبل از مصوبه تغییر، این کار صورت بگیرد نه بعد از تصویب آن. به نظر من الان وقت سکوت نیست و بهتر است که هرچه زودتر تصمیم هوشمندانه ای اتخاذ شود چون هر روز که میگذرد حساسیت ها بالا می گیرد و این شدت ها اصلا نشانه ی خوبی نیست.

آقای پناه، برخی ها، فضای دو قطبی را در این موضوع پیش کشیده اند و برخی دیگر سه قطبی قدیمی استان را.اصلا نوک پیکان تقصیر در این موضوع، به سمت چند نفر خاص نشانه رفته است. این موضوع را چطور تحلیل می کنید؟

من متوجه منظور شما نشدم. منظور شما از فضای دو قطبی و سه قطبی چیست؟

منظورم سه شهرستان قدیمی بویراحمد، گچساران و کهگیلویه است.

من از فضای سه قطبی کنونی که شما می گویید، بیخبرم اما هر تغییر فرهنگی وتاریخی می بایست با پذیرش عامه مردم همراه باشد. با بخشنامه نمی شود باورهای مردم را تغییر داد و در این مسئله منازعه ای در گرفته که آثارش نه تنها به توسعه استان کمک نمی کند، بلکه کاملا در تعارض وتقابل توسعه خواهد بود و دعواهای گذشته ی فراموش شده را دوباره زنده می کند وانرژی افراد برای کمک به استان را به هدر می برد.
ما نباید اینقدر واپسگرا باشیم که برای تغییر یک نام، بحث های قبیله ای را دخیل کنیم و در مقابل هم نباید اینقدر دلواپس باشیم که در شرایط کنونی اصرار به تغییر نام استان داشته باشیم.مسائل مهمتری داریم که باید به آنها توجه کنیم.

به هر حال تغییر نام هم می تواند یک مسئله باشد.

خیر.در کجای دنیا وقتی بیکاری، بهداشت، اعتیاد، طلاق و مشکلات فرهنگی در اولویت است، مدیران باید به یک مسئله حاشیه دار توجه جدی بکنند؟. حالا فرض براین باشد که مسئله است، اما یک مسئله وقتی می تواند بسترساز اختلاف و واپس گرایی باشد، دلیل منطقی درستی برای مطرح شدن آن نیست. تغییر نام استان یک بحث ایدئولوژیک نیست، اما مردم معتقدند که این نام، قسمتی از تاریخ و یا خلاصه ی تاریخ آنان است و با تغییر آن مخالف اند. باید به نظر مردم احترام گذاشت و به جای این مورد، به مشکلاتی مثل بیکاری، اعتیاد، طلاق و … پرداخت.

به نظر می رسد که این موضوع لاینحل می ماند و اگر امروز تعطیل شود شاید در آینده دوره سر برآورد و مطرح شود. به نظر شما چاره چیست؟

عرض کردم که این موضوع می تواند حل شود.راههای مختلفی هم دارد.اولین راه هم فرهنگ سازی در این زمینه است.گاهی برای تغییر، بستر جامعه آماده نیست، پس باید فرهنگ سازی شود.گاهی هم بستر فرهنگ سازی آماده نیست و به محض طرح موضوع، مخالفت های گسترده ای با موضوع مورد نظر صورت می گیرد.حالا ما از هر دو طرف با مشکل روبرو شده ایم. از یک طرف مسئولین در این مورد فرهنگ سازی نکردند و بی پروا مطرح کرده اند و از طرف دیگر،به نظر من اصلا جایی برای فرهنگ سازی در این مورد نیست زیرا مردم این تغییر را اصلا تیشه به ریشه ی فرهنگ و تاریخ خود می دانند.بنابراین در این مواقع، بهترین راه، سکوت است.به نظر، بهتر است قضیه تغییر نام استان مسکوت بماند و به دست زمان مناسب سپرده شود.

یعنی شما می فرمایید که بهترین راه، مسکوت گذاشتن قضیه است.از آن طرف آقای تاجگردون طی یادداشتی گفته است که در برابر حملات مخالفان تغییر نام مقاومت کنید و استاندار هم گفته که یک نامه به وزارت کشور فرستاده است که موضوع را به رفراندوم بگذارند. تحلیل شما از این نوع نگاه آقایان چیست؟

خوب من به نظرات دوستان احترام میگذارم ولی نظرم بر مسکوت گذاشتن این قضیه است. البته قبلا هم گفتم که اولین اشتباه متولیان این امر این بود که بدون مقدمه و هیچ نظرسنجی و نظرخواهی از صاحب نظران، اقدام کردند و بعد از آن از بقیه نظر خواستند. شاید یکی از دلایل عجله در تصویب تغییر نام، مخالفت های قبلی بوده است، اما نمی دانند که فرهنگ نهادینه شده را نمی شود با یک مصوبه فورمالیته کرد و تغییر داد. مردم چیزی را که دوست دارند به راحتی فراموش نمی کنند. مثال عینی این مسئله را ما در نامگذاری خیابان یا میدان های شهرها می بینیم. خیلی از خیابانها و مکانهای دیگر توسط شورای فرهنگ شهر تغییر داده شده اما هنوز مردم به نام قبلی، آن خیابان و یا میدان را تلفظ میکنند.
تغییر نام یک استان با قدمت فرهنگی و تاریخی اصلا قابل قیاس با نام یک میدان و خیابان نیست.
این اشتباه، مسئله را از تعامل با مردم به سطح یک اقتدار مدیریتی کشاند و باعث گمانه زنی های زیادی شده است. قطعا اگر متولیان امر، این موضوع را به درستی رصد میکردند و در فضای صمیمی با دعوت از بزرگان استان و نخبگان و صاحبنظران در چند جلسه این موضوع را تحلیل و نظر موافق و مخالف را بررسی میکردند، مسلما به تصمیم بهتری می رسیدند.

آقای پناه جه دلیلی برای مسکوت گذاشتن قضیه هست ،اگر یکبار برای همیشه حل شود بهتر نیست؟

من از شما می پرسم.چه دلیلی منطقی و عقلانی برای تغییر یک نام وجود دارد. سیستان و بلوچستان ، چهار محال بختیاری ، خراسان شمالی، رضوی و جنوبی و… هم نام بلندی دارند. تمام این نامها قدمت تاریخی دارند.چرا بحث تغییر ابن نامها تاکنون به میان نیامده؟ ببینید، حل یک مسئله باید بی عیب باشد و یا اگر اعتراضی یا مشکلی هست، پیش بینی شود که در کوتاه مدت کمرنگ می شود نه اینکه مشکلات آن موضوع، مثل استخوان لای زخم بماند. موضوع تغییر نام استان، بنا به شرایط موجود و عقبه ی تاریخی مسئله ای مشکل زاست.بحث تغییر نام، آوردن یک صنعت مادر برای یک شهرستان نیست که بگوییم خوب حالا که بقیه شهرستانها اعتراض کرده اند، برای آنها هم یک صنعت مادر احداث کنیم تا راضی شوند. درک من از این مسئله این است که متاسفانه الان فضا را به سمت تعصبات محلی برده اند و عقلانیت مدیریتی ایجاب می کند که وقتی با مقوله ی ” تعصب ” روبرو هستیم، باید سکوت کنیم تا فضا آرام شود.

جناب مهندس پناه، ممنونم از همراهی شما و جواب های صریح جنابعالی.آخرین صحبت لطفا

من برای همه ی مردم استان آرزوی امنیت، آرامش همیشگی را دارم.دلیلی ندارد ما با ایجاد مسائل حاشیه ای، آرامش نسبی مردم محروم استان را سلب کنیم. طرح این نوع مسائل علاوه بر اینکه توسعه زا نیستند، عامل ضد توسعه و تجزیه طلبی قبیله ای هستند. اگر هدف مسئولین، توسعه ی پایدار است باید گفت این مسئله ی تغییر نام هیچ کمکی به توسعه استان و جذب سرمایه و.. نمی کند.اصلا ما در بحث های اقتصادی مثل بودجه یا …..چیزی به نام آسان بودن و یا کوتاه بودن نام استان نداریم که برخی ها دارند اطلاعات غلط روانه ی افکار عمومی استان می کنند. بنابراین این قضیه بنا به لطمه ای که به امنیت و توسعه استان میزند، باید مسکوت بماند و مدیران هم بجای سکوت کردن و تماشاکردن رفتارهای نامتعارف در فضای مجازی و… اعلام موضع کنند و قضیه را تمام کنند و بروند سراغ حل مشکلات مردم.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • نظری گفت:

  مهندس پناه، مرد صلح و دوستی. مصاحبه ساده و صمیمی و اصل حرف درست در این مصاحبه است.

 • محمد گفت:

  درود بر مهندس پناه افتخار استان

 • م گفت:

  در عجبم که جناب پناه چگونه به خود اجازه داده اند با قرض گرفتن از کلمات نامانوس و بیگانه ی انگلیسی چون کنسل ، آرلترناتیو ، کمپین ، فرمالیته وو…. از فرهنگ و سنت سخن بگویند .بدون تردید این یک حکایت از یک تعارض عیان نه در گفتار که در رفتار است که این روزها خیلی از مدعیان خرد و فرهییختگی گرفتارش آمده اند .کی بخود آیند معلوم نیست.

 • بهار گفت:

  مهندس پناه مرد دوست داشتنی اصلاحات.درود به این تدبیر

پربازديد