تاریخ درج خبر : 1395/09/02
کد خبر : ۵۵۸۴۱۱
+ تغییر اندازه نوشته -

مگامال ها به یاسوج هم رسیدند

این یک گزارشی کلی از سطح کشور بود اما جالب است بدانیم کهگیلویه و بویراحمد در هیچ زمینه‌ای از شاخص‌های توسعه و پیشرفت با این مراکزی که عنوان شده همخوانی ندارد.

به گزارش سایت استان کهگیلویه و بویراحمد، نقل شد یکبار در سفر دکتر محمود احمدی‌نژاد به استان کهگیلویه و بویراحمد، وقتی موضوع پاداش مناطق محروم استان را مطرح کردند، دکتر احمدی‌نژاد که در جایگاهی مشرف بر شهر یاسوج بود، سری در اطراف چرخاند و به شخص درخواست‌کننده گفت: به این شهر نگاه کن! اینجا چیزی از محرومیت نمی‌بینم، این برج‌های شما عین برج‌های تهران است. اینکه این سخن با همین کیفیت ردوبدل شده است یا نه به کنار اما نکته‌ای که در گزارش زیر آورده شده است، نشان می‌دهد که کل کشور از موضوعی درزمینهٔ ساخت‌وساز رنج می‌برد که متأسفانه، یاسوج، مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد هم کم‌کم وارد آن می‌شود!hyper-star

مگامال چیست؟

به‌طورکلی مگامال به مجتمع‌های بزرگ گفته می‌شود که دارای امکانات ویژه‌ای ازجمله بازار فروش، سالن‌های ورزشی، تفریحی، سینما، استخر، ایستگاه و…که همگی نشان از یک محل خرید و تفریح است.

اقتصاد آنلاین در مبحثی به موضوع مگامال ها با عنوان «جریان انحرافی در بازار ساخت‌وساز» پرداخته است که در اصل گزارشی انتقادی است بر روند ساخت مجتمع‌های بزرگ تجاری تفریحی آن‌هم در کشوری که بیشترین نیاز را به ساخت و توسعه صنعت و کشاورزی و ایجاد شغل دارد!

اقتصاد آنلاین نوشت: پالادیوم، کوروش، مگامال اکباتان، تیراژه، الماس ایران، هایپراستار مدنی، ارگ تجریش و… شاید برای بسیاری از مردم جز گشت‌های تفریحی و دوستانه، زرق‌وبرق و کالاهای لوکس و به روز مفاهیم دیگری نداشته باشد؛ اما این فهرست‌های بلندبالا از دیدگاه برخی از کارشناسان دارای مفاهیم وسیعی همچون حبس پول و خواب سرمایه کلان است.

درحال حاضر افزایش مجتمع‌های تجاری در ایران به‌خصوص در کلان‌شهرها به امری انکارناپذیر تبدیل شده به‌طوری‌که مسئولان نیز بر این امر اذعان دارند. البته باوجوداین اطلاع، نظارت کافی بر این اتفاق وجود ندارد. اکنون جدا از مسائل ترافیکی و ابعاد اجتماعی آن چند سؤال به ذهن می‌رسد. آیا ساخت مکان‌های تجاری در این دوره زمانی توجیه اقتصادی دارد؟ آیا واحدهای تجاری بخش اعظم ساخت‌وساز‌های بلوکه‌شده در آینده را شامل نخواهد شد؟

 آمار اندک پروانه‌های صنعتی

 بر اساس آمار و ارقام مرکز آمار ایران تعداد پروانه‌های احداث ساختمان برحسب مورداستفاده ساختمان در زمستان 1394 در کل کشور حدود 35 هزار و 55 فقره بوده که از این تعداد 29 هزار و 31 فقره مربوط به واحد مسکونی، 2 هزار و 718 فقره مربوط به مسکونی و کارگاه توأم، 2 هزار و 654 فقره مربوط به بخش بازرگانی، 401 فقره مربوط به بخش صنعتی، 119 فقره مربوط به بخش آموزشی، 52 فقره مربوط به بخش بهداشتی یا درمانی و حدود 80 فقره مربوط به سایر بوده است.

بر اساس همین آمار، تعداد پروانه‌های احداث ساختمان برحسب مورداستفاده ساختمان در بهار 1395 در کل کشور حدود 29 هزار و 244 فقره بوده که از این تعداد 24 هزار و 300 فقره مربوط به واحد مسکونی، 2 هزار و 426 فقره مربوط به بخش مسکونی و کارگاه توأم، 2 هزار و 33 فقره مربوط به بخش بازرگانی، 339 فقره مربوط به بخش صنعتی، 54 فقره مربوط به بخش آموزشی، 37 فقره مربوط به بخش بهداشتی یا درمانی و حدود 50 فقره مربوط به سایر بوده است.

این آمار‌ها بیانگر این موضوع است که تعداد پروانه‌های احداث ساختمان در بخش صنعت نسبت به جمعیت جوان و آماده‌به‌کار کشور بسیار پایین است. کاهش پروانه‌های صادرشده در بخش صنعتی طی سال‌های اخیر درست در مقابل افزایش پروانه‌های ساختمان‌های چند منظور و تجاری است. بر اساس گزارش مرکز آمار ایران تنها در سال ۹۱، ۳۲۱ ساختمان با کاربری تجاری احداث‌شده که در سال ۹۲ به بهره‌برداری رسیده‌اند.

در سال ۹۲ شهرداری تهران مجوز احداث ۱۲۷ ساختمان تجاری جدید را صادر کرده است. (این املاک تا چند سال دیگر وارد چرخه مصرف خواهند شد). این موضوع بیانگر این است که تا قبل از دهه ۹۰ سالانه حداکثر 3 تا 5 درصد از پروانه‌های ساختمانی صادرشده را پروانه‌های تجاری تشکیل می‌دادند. درحالی‌که از سال ۹۰ به‌تدریج سهم پروانه‌های تجاری در مقابل مسکونی بیشتر شده به‌طوری‌که در سال‌های ۹۳ و ۹۴ حجم پروانه‌های ساخت‌وساز تجاری به ۱۰ درصد در سال افزایش پید اکرده و اکثر مجوزهای صادر شده نیز برای احداث «مال» بوده است.

یک فقره مگامال در یاسوج

براساس آمار به دست آمده از اتحادیه املاک کشور درحال حاضر حدود 127 مگامال در مشهد و 65 مگامال در تهران وجود دارد. براساس این آمارها، تعداد مگامال در تبریز حدود 12 فقره، در کرج 17 فقره، در شیراز حدود 16 فقره، اصفهان حدود 15 فقره، کیش 6 فقره، کرمان 2 فقره، کرمانشاه 8 فقره، قم 2 فقره، یزد 2 فقره، اهواز 2 فقره، انزلی 2 فقره، بم یک فقره، اراک یک فقره و یاسوج یک فقره است.

هر چند این یک گزارشی کلی از سطح کشور بود اما جالب است بدانیم کهگیلویه و بویراحمد در هیچ زمینه‌ای از شاخص‌های توسعه و پیشرفت با این مراکزی که عنوان شده همخوانی ندارد اما در میان شهرهای ثروتمند دارای مجتمع‌های بزرگ تجاری و تفریحی جای دارد و این سرمایه عظیمی که می بایست برخی از طرح های متعدد اشتغالزا را پشتیبانی کند به پای یک مجتمع تجملاتی ریخته می‌شود تا روز به روز شاهد افزایش محرومیت و ایجاد شکاف عمیق تر طبقاتی باشیم؛ و نکته دردآور پایان این گزارش را به این موضوع معطوف کنیم که متأسفانه اصرار مسئولین و حرص و ولع آن ها در پیگیری چنین پروژه هایی بسیار بالاست.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد