تاریخ درج خبر : 1395/09/02
کد خبر : ۵۵۸۴۱۴
+ تغییر اندازه نوشته -

بدعت‌گذاری و راهکار غیرقانونی خادمی برای تغییر نام کهگیلویه و بویراحمد

مدیرکل سیاسی استانداری کهگیلویه و بویراحمد در دولت اصلاحات طی یادداشتی پیشنهاد استاندار مبنی بر اجرای همه‌پرسی برای به رأی گذاشتن تغییر نام کهگیلویه و بویراحمد را از جنبه‌های قانونی به سیطره نقد درآورده است و آن را غیرقانونی عنوانی کرده است.

به گزارش سایت استان کهگیلویه و بویراحمد به نقل از بویرنیوز، متن یادداشت ذوالفقار مویدی به شرح زیر است:%d9%85%d9%88%db%8c%d8%af%db%8c

استاندار محترم در مصاحبه‌ای گفت، یک ماه پیش نامه‌ای برای وزیر محترم کشور تنظیم و ارسال کردم که در کنار صندوق انتخابات ریاست جمهوری و شورای شهر و روستا، صندوقی به‌عنوان تغییر نام استان پیش‌بینی گردد.

از بیان این ایده و طرح پیشنهادی به دلیل اطلاعاتی که از ماهیت و محتوا و شکل قانون اساسی داشتم و دارم بخصوص اجرای انتخابات مستمر، بسیار متعجب شدم و برایم ایجاد سؤال شد، بر اساس چه مکانیسمی و چه اختیاراتی به طرح این موضوع پرداخت، لذا لازم دیدم بران نقدی داشته باشم.

طبق قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران فقط مصوبات دو شورا می‌تواند جنبه قانونی پیدا کنند، آن‌هم پس از تائید رهبر معظم انقلاب اسلامی، شورای عالی امنیت ملی و شورای عالی انقلاب فرهنگی؛ که شورای عالی امنیت ملی دو زیرمجموعه مشخص دارد الف) شورای امنیت کشور ب) شورای عالی دفاع.

لذا شورای فرهنگ عمومی کشور از زیرمجموعه‌های شورای انقلاب فرهنگی است و می‌بایست پیشنهادات آن حتماً به تائید و تصویب اعضای این شورا برسد در غیر این صورت فاقد مشروعیت لازم است.

قطعاً ایشان مستحضرند که شورای فرهنگ عمومی زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و دبیرخانه‌اش وابسته به این وزارتخانه است و وزیر مربوطه هم از اشخاص حقوقی شورای عالی انقلاب فرهنگی است، بنابراین شورای فرهنگ عمومی به‌تنهایی و بدون مجوز شورای عالی انقلاب فرهنگی نمی‌تواند دست به چنین اقدامی بزند، آن‌هم برای تغییر نام از طریق اجرای انتخابات که ارتباطی با شورای عالی انقلاب فرهنگی نداشته و نخواهد داشت.

طبق اصل ششم قانون اساسی، امور کشور باید به اتکا آراء عمومی اداره شود آن‌هم از راه انتخابات، انتخابات ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی، اعضای شوراهای شهر و روستا، مجلس خبرگان رهبری و رفراندوم همه‌پرسی که نظارت بر این‌گونه انتخابات به عهده شورای محترم نگهبان است به جزء شوراهای شهر و روستا که طبق قانون به عهده مجلس شورای اسلامی است.

طبق همین اصل وزارت کشور مجری انتخابات است آن‌هم انتخاباتی که در همین اصل طبق نص صریح قانون پیش‌بینی‌شده است، بنابراین بر اساس کدام ماده‌قانونی و تبصره‌های موجود چنین پیشنهادی را ارائه فرمودید بدون اینکه به تصویب مراجع قانونی رسیده باشد.

از همه مهمتر؛ مگر در قانون اساسی و قانون انتخابات برای تغییر نام استان‌ها و… چیزی بنام انتخابات و صندوق رأی پیش‌بینی‌شده و یا قانونی مصوب گردیده است که جنابعالی چنین اظهارنظری را در شورای فرهنگ عمومی استان و به‌تبع آن سایت‌ها بیان نمودند.

طبق اصل ۵۹ قانون اساسی، فقط در مسائل بسیار مهم اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی، ممکن است اعمال قوه مقننه از راه همه‌پرسی و مراجعه مستقیم به آراء مردم صورت گیرد که این درخواست باید به تصویب دوسوم مجموع نمایندگان مجلس برسد که طبق اصل ۹۹ نظارت بر این‌گونه انتخابات به عهده شورای محترم نگهبان است به‌جز شورای شهر و روستا.

طبق کدام اصول قانون اساسی و تبصره‌ها و آئین‌نامه‌های موجود جنابعالی این استنتاج و برداشت را حاصل کردی و در قالب طرح و ایده برای تغییر نام استان در فضای مجازی مطرح نمودید درحالی‌که چنین قانون‌گذار چنین قانونی را تصویب نکرده و حتی پیش‌بینی ننموده است.

اگر هم برداشت و تفسیر شخص حضرت‌عالی بوده که قانون اساسی اجازه چنین تفسیری را نداده است مگر در دو مورد، آن‌هم فقط مجلس و شورای نگهبان.

طبق اصل ۱۷۷، درصورتی‌که قانون اساسی نیاز به بازنگری داشته باشد آن‌هم پس از طی کردن فرایند قانونی آن و مشورت مقام معظم رهبری با مجمع تشخیص مصلحت نظام طی حکمی به رئیس‌جمهور موارد اصلاح را متذکر و ترکیب اعضای مربوطه را مشخص می‌فرمایند.

لذا برای تغییر نام استان‌ها در بازنگری قانون اساسی که در چند سال گذشته صورت گرفته، همچون موردی مشخص و مصوب و تدوین نگردیده که آن مقام محترم به ارائه چنین پیشنهادی پرداختید، که هیچ‌گونه وجاهت قانونی نداشته و ندارد.

حتی این طرح پیشنهادی شما، در وظایف شورای عالی انقلاب فرهنگی هم پیش‌بینی‌نشده که از راه اجرای انتخابات برای تغییر نام استان حتماً باید جهت مشخص شدن آراء عمومی، انتخابات برگزار شود.

علیهذا این ایده و طرح هیچ‌گونه وجه قانونی نداشته و تنها می‌توان گفت یک نوع بدعت و ایجاد توقع و انتظارات غیرمعقول و نابجا برای مردم شریف و نجیب این استان است.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد