تاریخ درج خبر : 1395/09/02
کد خبر : ۵۵۸۴۳۹
+ تغییر اندازه نوشته -
واکنش‌های متفاوت به یادداشت‌های تاجگردون:

خارهای تاجگردون کهگیلویه و بویراحمد را زخمی‌ کرد/ خود را با مردم محروم کهگیلویه وزن نکنید

نامه نماینده مردم شریف شهرستان‌های گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی به‌گونه‌ای رسانه‌ای شده است که در صورت واقعیت این موضوع جای بسی تأسف برای ایشان است.kb-tajgardon

به گزارش سایت استان کهگیلویه و بویراحمد به نقل از صبح زاگرس، چندی پیش در ادامه تغییر نام کهگیلویه و بویراحمد غلامرضا تاجگردون نماینده مردم شریف باشت و گچساران در مجلس شورای اسلامی طی مطالب و یادداشتی بر روی سایت‌های محلی استان خطاب به مخالفان تغییر نام استآن‌کهگیلویه و بویراحمد اینگونه نوشت؛ «نیاز نیست در عصر یخبندان باشید. همین‌جا کنار ما عصر یخبندان است. این روزها ایده و نظر می‌تواند یک خار باشد، پس تحملش کنید. اینکه یک فاسقی به یمن فضای امروز هر چه خواهد گوید، به‌حساب خودش می‌گذاریم ولی اینکه شایسته‌ای آنچه بایسته است نگوید وای بر ما. درد خار دوستانتان را بپذیرید وگرنه همه باهم می‌میریم…»

و در میان این حمله و مطالب، تاجگردون می‌گوید؛ دوستآن‌هم استانی‌ام، داستان امروز زندگی ما همین است. ای‌کاش خارپشت‌ها می‌توانستند وقتی کنار هم قرار می‌گرفتند خارهایشان را در بیاورند.

rahbarnia-1

غلامحسین رهبرنیا فعال سیاسی به ارسال مطالب نماینده مردم شریف باشت و گچساران در مجلس شورای اسلامی واکنش نشان داد و جوابیه‌ای تندوتیز به شرح زیر به تاجگردون نوشت؛

نامه نماینده مردم شریف شهرستان‌های گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی به‌گونه‌ای رسانه‌ای شده است که در صورت واقعیت این موضوع جای بسی تأسف برای ایشان است.

خواندن کتابی چون پائوکوئلیو نویسنده معروف برزیلی آن‌هم سوی نماینده مردم در مجلس باآن‌همه مشغله کاری جای بسی خوشحالی است چراکه سرانه مطالعه کتاب در ایران بسیار پایین بوده بنابراین خواندن این کتاب خالی از لطف نیست ولی تفسیر کردن آن بسیار مهم است.

در عصر یخبندآن‌که خارپشت‌ها چه به هم نزدیک شوند و چه دور در هر دو صورت خواهند مرد و حال این سؤال پیش می‌آید که به نظر شما (تاجگردون) خارپشت‌هایی که وجودشان سودی برای همدیگر ندارد سرگذشت آن‌ها چه می‌شود؟

یا اگر خارپشت‌ها می‌توانستند وقتی‌که کنار هم قرار می‌گیرند خارهایشان را دربیاورند چه می‌شد؟

حال با تفسیر شما چند سؤال پیش می‌آید؟

آیا اینکه مردم شهیدپرور و خون گرم استآن‌کهگیلویه و بویراحمد را که همیشه درصحنه حضور داشته‌اند را به خارپشت تشبیه کردن کاری پسندیده است؟!

آیا وقتی‌که مردم در شرایط حال که با مشکلاتی که مسئولان توان حل آن‌ها را ندارند بدون خار همسو با یکدیگر نه برای زنده ماندن بلکه برای کمک به مسئولان و نظام با مشکلات می‌جنگند، طرح کردن موضوعی از سوی شما که باعث می‌شود که مردم همچون خارپشت‌هایی که خارهای خود را برای همدیگر بزنند کاری منطقی و عقلانی است؟!

به‌عنوان یک روشنفکر بدانید که مطرح کردن چنین مسئله‌ای جز یخ زدن، انجماد فکری و جسمی برای مردم و مسئولان دستاوردی به ارمغان نخواهد آورد.

جناب آقای دکتر تاجگردون

آگاه باش که مردم غیور و اهل تدبیر ایل بویراحمد هیچ‌گاه خواسته‌ای برای فاصله گرفتن از هم‌سنگرها و هم بهون‌های خود در ایل باشت و باوی و دیگر ایلات استان ندارد و هیچ‌گاه حاضر به اهانت و یا توهین به این عزیزان نیستیم.

باید قابل‌توجه باشد که این اختلافات ایلی از مطرح کردن مسائل بی‌ارزش و بی اساسی است که هیچ دستاوردی نه برای شما و نه برای مردم ندارد.(مطرح کردن طرح تغییر نام استان نه‌تنها دستاوردی برای مردم ندارد بلکه موجب بروز اختلافات بین شهرستان‌ها و طوایف مختلف می‌شود).

از اینکه عده‌ای را که به مخالفت با تغییر نام استان فاسق قلمداد کرده‌ای جای ابراز تأسف است.

شما معنای واقعی فاسق را به‌عنوان یک روشنفکر می‌دانید و از شما بعید بود بدون توجه به معنا و مفهوم آن این کلمه نامناسب را بر زبان بیاوری!

جناب آقای تاجگردون آیا معنی فاسق را می‌دانی؟

عده‌ای را که شما آن را فاسق نام بردی کسانی هستند که در ایام گذشته اسلحه به دست برای حفظ آبرو و حیثیت ایلی خود در کنار بزرگان ایل باشت و باوی جنگیدند.

افرادی را که شما فاسق خطاب کردی امروز کوله‌بار تجربه و اندوخته‌های گذشته خود را به شما داده‌اند.

آن‌هایی که غلامرضا تاجگردون را افتخاری برای فرزندان ایل و استان می‌دانند.

اگرچه شما مخالفین خود را فاسق خوانده‌ای، ولی بدآن‌که از وجود این‌ها خود را میرشکار خوانده‌ای و صاحب‌نظر.

نام استان از وجود بزرگان و ریش‌سفیدان دیروز شکل گرفته است و بدون نظر آنان هیچ‌گاه شکل دیگری به خود نخواهد گرفت.

پس بهتر است در مقابل آنان سر تعظیم فرود آوری و خارهایت را در بیاوری تا بتوانی با سر بلندی در کنار آن‌ها از گرمای وجودشان استفاده کنی و در این عصر یخبندان با آسودگی گذر کنی./فصل امید

سید محسن موسویان معظم نیز در یادداشتی نوشت:

اخیراً با توجه به بالا گرفتن واکنش‌ها، نقدها و تائیدها در باب تغییر نام استان لازم میدانم در ابتدا دو نکته را متذکر شوم حضرتعالی طی یادداشتی برخی منتقدین را فاسق خواندید که این جسارت را نیز به‌حساب دولت هم‌کیش و هم نوع خود می‌گذاریم همان‌طور که به کرار بی‌احترامی‌هایی را متوجه منتقدین داشته است و همچنین یادآور شوم محضرتآن‌که فضای نگاشتن فعلی در انحصار من و حضرتعالی نیست همان‌طور که شما بهترین استفاده را در هفتم اسفندماه نودوچهار از این فضا برده‌اید.

در یادداشت حضرتعالی مکرر لفظ همنوع را به کار برده‌اید فارغ از آن‌که خار تن بنده با شما متفاوت و خار تن مردمان کوخ‌نشین روستاهای کهگیلویه بزرگ با خار تن اینجانب نیز تفاوت اساسی دارد و خارهای تن امثال حضرتعالی حکم پر قوی ماها را دارند و اینکه خود را با مردم محروم و مرحوم بخش‌ها و روستاهای ذکر شده کهگیلویه بزرگ با یک میزان وزن می‌کنید جای بسی تعجب است.

اینجانب نیز به‌عنوان یک شهروند از کهگیلویه بزرگ‌ پا فراتر از حوزه استحفاظی خود نخواهم گذاشت و دیگر بخش‌ها و روستاهای فقیرنشین و محروم استان‌ که هنوز در وضعیت اول انقلاب مانده‌اند را به شما و نماینده محترم بویراحمد واگذار می‌کنم.

جناب آقای دکتر، امیدوار بودم مسئول نماها به جای نشست‌های ماست‌مالی و رفع تکلیف همچون تغییر نام استان‌ که نه نان می‌شود و نه آب به مناطقی می‌رفتند که هنوز صورت‌های دودی و دست‌های ترک‌خورده و پاهای برهنه کودکان و ده‌ها بیماری زنانه و کمر خمیده مردانه بیداد می‌کند.

 کاش با مردم این دیار برای انتخاباتتان عکس‌های همنوع دوستی کاذب که لباس‌های پاره-پوره آن‌ها که در ابتدا نشان از به چالش کشاندن کم‌کاری و ناتوانی خودتان در رفع محرومیت است نمی‌گرفتید و دستتان را بر سر کودکانی که عزتمندانه بر سر سفره پدرانشان با نان بلوط بزرگ شده نمی‌کشیدید چه‌بسا هم‌اینک همان کودکان به علت فقر مالی و فرهنگی تارک التحصیل شده‌اند و اما سر نام جدید استان بسلامت.

همچنین در دیگر فرمایشتان از هزینه شدن و تحمل خارهایی که حکایت از اقدام‌های تحمیلی دارد اشاره کردید لازم میدانم که این نکته را نیز متذکر شوم که مردم غیور کهگیلویه و بویراحمد 37 سال است پشت این نظام و رهبری ایستاده‌اند و خواهند ایستاد و با اینکه دیگران ندای سهم خواهی سر می‌دهند همانند سابق پستی‌وبلندی‌ها را با صلابت پشت سر خواهند گذاشت و در هم فرورفتن خارهای همنوعانشان و همچنین درد خارهایی که این خطه برای وجود نظام متحمل شده‌اند تازگی ندارد و گواه صحبتم آن است که تن مردمان ‌کهگیلویه بزرگ‌ سالیان دراز است که با درد محرومیت و جفای مسئولین خو گرفته است و اما در مقابل زیاده‌خواهی‌های آن‌ها نیز خواهند ایستاد.

جناب آقای تاجگردون شاید هنوز متوجه این نکته نباشید ولی مردم استان، چند سال پس از انقلاب منقرض شده‌اند و هم‌اینک باید در پی کشف استعدادهای انسانی و طبیعی تلف‌شده آن‌ها با ذره‌بین دولت‌مردان بود، چه‌بسا پس از انقلاب فقط هزینه دادیم و این به‌دوراز انصاف است که الآن نیز جهت پیشبرد اهدافتان باز عزتمان را هزینه خود و دیگر هم همنوعان خود کنید.

لکن با اشباع شدن محرومیت مردم ما عصر یخبندان نیز تمام شده و فالحال می‌بایست دنبال احیای داشته‌هایمان باشیم و تغییر دادن و یا ندادن نام استان ندای مردان و آه مادران این خاک غریب را به گوش کسی نخواهد رساند و اما بی‌شک نوبت شما و دوستانتان و یا همنوعانتان است که برای این مردم هزینه شوید.

قلم می‌نویسد و قلبم می‌سوزد تا آه مردان خاک خورده با چهره‌های دودی دامن‌گیر آن‌هایی شود که تعمداً اصل‌های این مردم را فراموش کردند و سفت فرعیات رسیدن به اصل‌های خود را چسبیده‌اند.

لذا امیدوارم به جایی داستان‌سرایی، اولویت‌بندی معضلات و مشکلات استان را در دستور کار خود قرار دهید و به بطن مردم مرحوم شده کهگیلویه بروید تا حقیقت را با چشمان خود مشاهده فرمایید.

سید جواد فدایی نیز در یادداشتی خطاب به تاجگردون نوشت:

جناب تاجگردون شما از هیچ‌چیز خبر ندارید

نمی‌دانم در چند روز اخیر قضایای خار و خار و پشت و سرما را شنیده‌اید یا خیر اما بد نیست حال که خیال نماینده محترم گچساران از مرتفع کردن مشکلات حوزه انتخابیه خود راحت شده و همین‌طور در سراسر کشور وضعیت بودجه و تخصیص آن به‌ جاهای مناسب بر وفق مراد است ایشان با سیر در کلیله‌ودمنه و شاید سرگذشت سلیمان نبی زندگی حیوانات را بررسی می‌کنند بد نیست یادآور شویم در سرزمینی که شیر خفته است هر کسی می‌تواند ادعا کند و نعره بزند.

ایشان‌ که برخی از منتقدین واقع‌نگر خود را فاسق نامیده و به تبعیت از رئیس‌جمهور منتقدین را ممهور به القابی از لغت‌نامه جدید دولت تدبیر و امید کرده است در اظهارنظری جدید ترامپ را افراطی و عوام‌فریب خوانده و تصمیم مردم آمریکا را اشتباه و نادرست قلمداد کرده و در سخنی عجیب‌تر رئیس‌جمهور جدید آمریکا را با دکتر احمدی‌نژاد ریاست جمهوری اسبق ایران مقایسه کرده است.

بد نیست به ایشان ‌که جدیدا درباره انتخابات آمریکا حساس شده‌اند و برنامه آسیب‌شناسی راه انداخته‌اند عرض کنیم شما چگونه دونالد ترامپ را می‌شناسید و عملکرد وی را دیده‌اید که اینگونه صریح درباره ایشان اظهار فضل می‌کنید؟ واضح به مردم بگویید چه نفعی در انتخاب کلینتون برای جناحت آن‌که نمی‌دانیم کدام است وجود دارد که اینگونه از شکستش آشفته‌اید و حیران؟ کدام معامله سران حزبتان خراب شده؟ اصلاً شما با کدام حزب و جناحید؟ چه سودی از دموکرات‌ها به کشور رسید که در فراقشان چنین زردروی و سپیدموی شده‌اید؟

چگونه ترامپ را افراطی می‌خوانید وقتی‌که دموکرات‌ها به سرکردگی همین هیلاری کهن‌سال و عجوزه افراطی‌ترین گروه تکفیری را در رحم کثیف سعودی پرورش داده و به غیرانسانی‌ترین شیوه ممکن به خونریزی و قتل و تجاوز در کنار مرزهای ایران عزیز گماشته است؟

جناب تاجگردون ملت ایران نه دل‌خوشی از دموکرات‌ها دارد نه جمهوری خواهان، چراکه هر دو عروسک خیمه‌شب‌بازی لژهای صهیونی هستند و به قول رهبری عزیز نظام، هر دو جناح هر چه به ایران رسانده‌اند شر بوده و شر، ولی سؤال این است ترامپ چه خطری می‌تواند برای ایران داشته باشد که اوباما نداشت؟ خطر ترامپ چیست که بوش‌ها و کارتر نداشتند؟ اگر کلینتون و مک‌کین و اِل گور قبول می‌شدند کدام‌یک از این فاجعه‌ها رخ نمی‌داد؟

 جناب تاجگردون تمام اظهارنظرهای شما درباره انتخابات آمریکا را به پای لاف در غریبی می‌گذاریم ولی اصل مطلب چیز دیگری است.

مقایسه دونالد ترامپ و دکتر احمدی‌نژاد که به قول رهبری پرکارترین رئیس‌جمهور تاریخ ایران است؛ و بازهم به فرموده رهبری ایشان برادر مؤمن هستند.

ما ایرانیان بنا بر ادب ذاتی وقتی می‌خواهیم نام شخص محترمی را کنار فرد بدنامی بیاوریم معمولاً از واژه‌هایی چون بلانسبت استفاده می‌کنیم، حال چگونه است شما بااین‌همه ادعا و منم کردن این اصل ادب رو فراموش کردید و یک فرد به فرموده شخص اول مملکت مؤمن را با فردی زن‌باره و مشروب‌خوار مقایسه کرده‌اید. مقایسه یک ایرانی با یک یانکی که از هیچ رفتار زشت و قبیحی فروگذار نکرده و مدام در شبکه‌های اجتماعی رفتارهای زشت و زننده‌اش در حال دیده شدن است، قیاسی است بس ناصواب.

جناب تاجگردون شما فردی را افراطی خواندید که طی هشت سال ریاست جمهوری به بدترین شیوه ممکن از طریق روزنامه‌های مزدور و زنجیره‌ای اصلاح‌طلب مورد هجوم قرار گرفت ولی یک روزنامه را به خاطر توهین به خودش و دولتش نبست.

کسی را افراطی می‌خوانید که در حلقه اول مدیرانش تعداد زیادی از افراد وجود داشتند که در همان دوران صراحتاً اعلام کردند به احمدی‌نژاد رأی نداده‌اند و در کابینه خود افرادی را انتصاب کرده بود که حتی در جلسات به رئیس‌جمهور با عتاب و تندی حمله می‌کردند اما ایشان به خاطر مصلحت نظام سکوت می‌کردند و افراط را سم خدمت می‌دانستند.

آیا در دولت‌های نهم و دهم محسنی اژه‌ای و متکی و پورمحمدی‌ها کم بودند؟ چرا اگر احمدی‌نژاد افراطی بود این افراد را تا زمانی دیدگاه سیاسی‌شان مانع خدمت نبود تحمل کرد و تنها زمانی آنان را حذف کرد که علناً شمشیر از رو بسته و دولت را فدای خود کردند ولی با این شرایط تعداد مدیران درجه اول کشور که هم‌نظر رئیس‌جمهور نبودند بسیار زیاد بود و همین تنوع و تعدد سلایق نیز باعث عنوان پرکارترین و بهترین دولت تاریخ شد.

آیا تاکنون به شناسنامه‌های دول محبوب خود نظیر کارگزاران و اصلاحات و تدبیر کرده‌اید که در مدیران بسیار جزء نیز یک مخالف وجود ندارد؟ و اگر بود فورا عزل می‌شد. آیا از بستن روزنامه‌های منتقد و تشکیل پرونده برای منتقدین در دولت‌های کارگزاران و اصلاحات خبر دارید؟

 آیا توهین‌های مکرر رئیس‌جمهور و برخی کهن‌سالان کابینه سالمند روحانی به منتقدین را شنیده‌اید؟ افراطی کیست؟ احمدی‌نژاد که روزنامه‌های اصلاح‌طلب برای حرف‌های نگفته‌اش در برنامه خبری برگزار نشده‌اش نقدها نوشتند و آب از آب تکان نخورد یا روحانی که منتقدین را بی‌سواد می‌داند و به جهنم حواله می‌دهد یا رئیس ممنوع‌التصویر اصلاحات که دانشجویان منتقد را با لفظ آدم باشید تهدید به بیرون انداختن می‌کرد؟

 سخنان چند روز پیش رئیس دستگاه قضا را شنیدید که گفتند عده‌ای در رسانه از آزادی بیان و نبستن روزنامه‌ها سخن می‌گویند و در خفا اصرار به بستن روزنامه‌های منتقد می‌کنند؟ آیا جز روحانی شخص دیگری مخاطب ایشان بود؟ راستی افراطی احمدی‌نژاد است که تهدید کرد کسی با دانشجوی توهین‌کننده به خودش برخورد نکند یا دولت اصلاحات که به‌راحتی دانشجویان ارزشی را ستاره‌دار می‌کرد و برچسب‌زنی می‌کرد؟

افراطی احمدی‌نژاد است یا روحانی که همراه اکبر گنجی وعده‌ای فراری دیگر حجاب را اجباری کرده بودند و برخی‌هایشان به خاطر تنها چند تار مو پونس به پیشانی دختران جوان می زدند؟

جناب تاجگردون شما کسی را افراطی می‌خوانید که در مجلس شما به بدترین شیوه ممکن توسط وکیل الفتنه ها مورد توهین قرار گرفت ولی سکوت کرد تا جایی که صدای رهبری در آمد و ایشان با دفاع از رئیس‌جمهور، رئیس مجلس را مورد شماتت قرار داد و به رفتار زشت نمایندگان خاطی اعتراض فرمودند.

ولی برخی از همان نمایندگان برابر توهین جدید رئیس‌جمهور در صحن مجلس به انقلابیون و انقلابی نفهم خطاب کردن دلواپسان نظام روزه سکوت گرفتند و برخی نیز در دل به این هتاکی بی شرمانه احسنت گفتند. اینطور که معلوم است رفتار دوگانه در وجود برخی ها نهادینه شده است.

جناب تاجگردون افراطی کسی است که حتی آبدارچی ادارات را بر اساس جناح و حزب می بیند نه آن کس که در دولتش منتقدین را دعوت به انتقاد و دادن راهکار می‌کرد.

نمی‌دانیم چه شده که عده‌ای در تبعیت از بی بی سی و صدای آمریکا احمدی‌نژاد را افراطی می نامند ولی خوب می‌دانیم افراطی بودن از دیدگاه بی بی سی و سایر مزدوران صهیونیزم افتخاری است که افراد کمی از جمله حضرت امام (ره) و رهبری انقلاب و دکتر احمدی‌نژاد بدان ملقب شده‌اند و دلیل اصلی این لقب مواضع محکم و با صلابتی است که این بزرگان برابر خوی وحشی و جهانخواری رژیم های جنگ طلب و افراطی و استکباری دنیا گرفته اند و لحظه ای بر جور و ستم این وحشی صفتان لبخند نزدند و با آنان پیاده روی نکردند و پیوسته چون شیر نر بر آنان خشم کرده و دندان نشان دادند.

جناب نماینده محترم نمیدانم چه سرّی است که بعد از چهار سال اکنون به یاد انتقاد از احمدی‌نژاد پرداخته اید و وی را افراطی می‌خوانید اما یادمان نمی‌آید در زمان زمامداری دولت قبل انتقادی کرده و ایشان را به چنین واژه‌هایی ملقب کرده باشید. فقط یادمان می‌آید همین چند وقت پیش در مصاحبه ای عنوان کردید دولت احمدی‌نژاد در زمان نمایندگی من درباره بودجه شهرم خیلی به من کمک کرد، آیا دولت افراطی اینگونه به نماینده مخالفش کمک می کند؟

نمی‌دانیم شاید آن زمان احمدی‌نژادی بودید و اکنون که مطمئن شده‌اید ایشان به توصیه ولی خود دیگر نمی‌آید شیر شده‌اید و بر او شمشیر کشیده اید، شاید اگر از آمدنش مطمئن بودید هیچ‌گاه چنین بی رحمانه به او تهمت افراطی نمی زدید.

جناب وکیل ملت شما در مصاحبه تان احمدی‌نژاد را افراطی خواندید و در ادامه همان صحبتها ایشان را تنها رقیب سرسخت روحانی اعلام کردید و این فرموده شما یعنی اینکه احمدی‌نژاد طرفداران بسیار زیادی دارد در حدی که اگر توصیه رهبری نبود ایشان شانس پیروزی بالایی داشت، پس نتیجه میگیریم از دیدگاه حضرتعالی حداقل نیمی از افراد عاقل و بالغ کشورمان افراطی هستند و آیا این توهین نیست؟

جناب تاجگردون هوش بالای شما در انتخاب زمان و تغییر گفتمان قابل تحسین است ولی در دنیای مدرن که ثانیه به ثانیه و کلمه به کلمه رفتار و گفتار آدمها ضبط و ثبت می‌شود تغییر موضع با تغییر شرایط اصلاً متناسب یک سیاستمدار نیست. چراکه با این رویه که شما در پیش گرفته اید بعید نیست در سالهای آتی و پس از نجات کشور از دست غرب دوستان و کد خدا پرستان، روحانی از سوی شما عنوان افراطی و تند رو بگیرد و ایشان را با بوش یا شخص دیگری مقایسه کنید که البته قابل قبولتر است.

نیک می‌دانیم درد شما چیست جناب تاجگردون، شما که به دلیل تغییر سریع جهت بادبانها در هیچ جناحی قابل اتکا نیستید و به فرموده خودتان در تهران اصولگرا و در گچساران اصلاح‌طلبید نمیتوانید با انتقاد از دکتر احمدی‌نژاد جایگاه ثابتی در جناح حاکم به دست بیاورید. ضمنا این را بدانید هیچ کدام از نزدیکان دکتر احمدی‌نژاد جواب شما را نخواهند داد زیرا که شما را نمی شناسند و اگر هم بشناسند به دلیل رنگارنگی و عوض کردن مواضع جوابتان نمی دهند.

جناب وکیل هنوز نه آنقدر بزرگ شده‌اید که با بزرگان کشور سر شاخ شوید و به آنان توهین کنید و نه آنقدر در جناح فعلی خود دیده می شوید که خوش رقصی کنید.

در پایان و در راستای همان داستان حیوانات و خار و خار پشت ها یاد آن گنجشک افتادیم که به درختی گفت خودت را محکم بگیر می خواهم بلند شوم اما درخت در جواب گفت من اصلاً نفهمیدم تو کی نشستی که الآن می خواهی بلند شوی.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • دنا گفت:

  درمورد تغییر نام استان خیلی بزرگ و برای تایپ در جدول جا نمی گیره اگر عوض بشود خیلی بهتره باتشکر

 • دنا گفت:

  به نظر من جناب آقای تاجگردون مثال خوبی را درمورد لاک پشت ها عنوان کرده است همه مسئولان با اختلاف نظر یا عقاید مختلف که وجود دارد درکنارهم مشکلات را حل نمایند برای ادامه حیات کشور تلاش کنند . انشا الله

 • ناشناس گفت:

  نام یک استان باید بی طرفانه و یا شامل همه مردم باشد نه از دوتا طایفه نشئت بگیره بعدش تو خودت رو با تاجگردون مقایسه میکنی که کل استان رو با اون توی مجلس میشناسن

 • احسانی گفت:

  شجاعت و صراحت بیان جناب موسویان معظم در تمامی نامه ها و یادداشتها قابل تحسینه

 • بویراحمدی گفت:

  متاسفانه یکی از نمایندگان مردم را مشتی دغل می خواند و دیگری فاسق ما را در این کشاکش ای دوستان چه‌چاره

 • 125 گفت:

  صحبت های آقای فدایی عالی بود

پربازديد