تاریخ درج خبر : 1395/09/03
کد خبر : ۵۵۸۴۶۰
+ تغییر اندازه نوشته -
سپهر طاهری:

با تغییر نام استان موافقم؛ همه جای جهان سرای من است

سایت استان: سپهر طاهری
انسان امروزی و دنیایی که در آن می زید ، به سرعت به سمت جهان میهنی و محو کردن مرزها و نژاد ها پیش می رود.
انسان تمام کره ی خاکی را خانه ی خود می داند و این تفکریست گریز ناپذیر، که سیلاب خروشان زمان اکنون با غرش در هم شکننده ی خود ، مرزهای ذهنی انسان را در هم شکسته و به سمت برابری خواهد برد تا نوبت رسد به مرزهای خاکی.
انسان حتی قبل از زمانی که دارای شعور باشد به صورت دسته ای و قبیله ای زیست می کرد اما بتدریج و به اقتضای زمان و شرایط ، این پوسته ی ابتداییِ ، اجتماعی و فرهنگی را شکافت تا روابط نوین تری را متولد نوین تری را متولد کند.
در جهانی که به سرعت رو به پیشرفت علم و تکنولوژی و برقراری ارتباط با موجودات دیگر در سایر کرات طبق مقالات معتبر علمی را دارد ، ما کماکان با جان و دل ، بر سر مرز بویراحمد سفلی و علیا و کهگیلویه و باوی به مشاجره و اتلاف وقت و انرژی می پردازیم و بسیار با نشاط و خستگی ناپذیر در مقابل تغییر به سختی ایستاده ایم ، تغییری که انسان از لحاظ روانی از آن ترس دارد و حتی طبق قانون اول نیوتون این موضوع اثبات پذیر است.
و باید بدانیم که اولین ثمره ی تغییر نام ، وحدت است.
اما این جنبش جهانیه نرم، آرام آرام در پوسته ی همه ی ما خزیده و خود بی اطلاعیم ، ما از بن آن مردِ بویراحمدی و کهگیولویه ای نیستم ، فقط کافیست نگاهی به فرهنگ روزانه ی درگیر با آن و نحوه ی پوشش ى معیشت و حتی زبان خود بیندازیم تا دریابیم که تعویض نام استان، اخرین سنگرست که گذر تاریخ در هم خواهد شکست ، نه اولین!
ستیز انسان همواره باید بر سر تغییر بزرگ در جهت بهبود منافع مردم باشد ،نه….
باشد که با اغوشی باز به سمت جهانی واحد گام برداریم و بدانیم ، که گنج پرارزش فرهنگ و زندگی اجتماعی ایل و تبار ما در موزه ی های انسان شناسی و کتب مردم شناسی و جامعه شناسی ثبت و ضبط خواهد شد و بجای انکه از پیر و جوان به دفاع بپردازیم در یک شب زمستانی کنار اتش گرما بخش از خواندن فرهنگ نیاکانم لذت ببریم.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • ناظر گفت:

  یکم: لطفا یک بار دیگر متن خود را بخوانید. آیا دوباره همین را تایید میکنی و برای نشر در سایت می فرستی؟
  عجیب نوشتن به معنی متفاوت بودن نیست برادر گرامی!!
  دوم: مگه مجامعی که جهانی شدن را پذیرفته اند، نام و هویت خود را تغییر داده اند؟
  مگه ژاپن همان ژاپن و آلمان همان آلمان و فرانسه همان فرانسه نیست؟ ایضا برای آمریکا و استرالیا و سنگاپور و مالزی و … و ایالات و شهرها و دهات و قصبات آنها.

 • عارف محمدي گفت:

  بسیار عالی بود ،
  مرا به هر اسمی که صدا می زنید بزنید ، اما مرا با همان اسم با #احترام صدا بزنید .

پربازديد