تاریخ درج خبر : 1395/09/12
کد خبر : ۵۵۸۸۲۰
+ تغییر اندازه نوشته -
محمود ذکاوت

کاشیخ علی «شهید» تربیت کرد

کاشیخ علی «شهید» تربیت کرد

این روزها همراه شده است با مصیبت و عزا، ایام واپسین ماه صفر، شهادت و کشته شدن بسیار از دوستانمان در بمب‌گذاری و سانحه‌ی قطار، در گذشت فیدل و حالا فوتِ کاشیخ علی. رسانه‌ها را که رصد می‌کنم و می‌خوانم، از همه گفته‌اند، جز کاشیخ علی، بنابراین در این فرصت به او که خدایش رحمت کند اشاره می‌کنم. او نماد مردمی است که کمترین جایگاه را در رسانه‌ها دارند. اما شاید در آسمان‌ها بیشتر شناخته شده باشند. به واقع کاشیخ علی کیست؟ و چرا در این حال به او می‌پردازم؟

علی رنجبر مشهور به کاشیخ علی یکی از آن معدود جوان‌های قدیم دهات ما-«منطقه‌ی جلیل»- بود که در آستانه 90 سالگی به علت کهولت سن درگذشت. وی پدر شهید بود. شهید علی‌داد رنجبر. کاشیخ علی، نماد دین‌داری مردمیِ سرشار از سادگی و عاری از هر گونه تکلف و رسمیت است. لقب شیخ به او گویای توجه‌اش به امور دینی بود. خواندن نماز با لهجه‌ی لری، تقدم بسم‌الله در کارهای روزمره، غیبت نکردن و «نشنفتن» و از این دست گزاره‌ها وجه مشخصه‌های این نوع دین‌داری است.

شاید فقدان همچین افرادی به چشم نیاید، اما این فقدان بار سنگی بر دوش هویت «طایفه‌ی جلیل» خواهد گذاشت. بزرگ‌ترین خدمت کاشیخ علی، تربیت «شهید» است. هویت انقلابی و دینی این طایفه را امثال او نگه داشته‌اند. «جنگ» داستان عجیبی دارد. «بدا به حال آنانی که در این قافله نبودند، بدا به حال آنهایی که از کنار این معرکه بزرگ جنگ و شهادت و امتحان عظیم الهی تا به حال ساکت و بی‌تفاوت و یا انتقاد کننده و پرخاشگر گذشتند. آری دیروز روز امتحان الهی بود که گذشت و فردا، امتحان دیگری است که پیش می‌آید. آن‌های که در این چند سالِ مبارزه و جنگ به هر دلیلی از ادای این تکلیف بزرگ طفره رفتند و جودشان و جان و مال و فرزندانشان و دیگران را از آتش حادثه دور کرده‌اند، مطمئن باشند که از معامله با خدا طفره رفته‌اند. و خسارت و زیان و ضرر بزرگی کرده‌اند که حسرت آن را در روز واپسین و در محاسبه حق خواهند کشید.

ملتی که شهید دارد، بقا و تداوم دارد، تداوم هویت «جلیل» بلکه «انقلاب اسلامی» مرهون «شهید» است و کاشیخ علی «شهید» تربیت کرد.

علی رنجبر، پدر شهید علی‌داد رنجبر

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • بچه های دشت بلوط گفت:

    عالی بود
    نوشتن از چنین انسان هایی بسیار پسندیده است.

  • م.جبارنژاد گفت:

    خدایش بیامرزد. سپاس از دکتر ذکاوت عزیز برای پرداختن به آنچه نگفته اند…

پربازديد